Przejdź do treści

Grecja. Obowiązek szczepień na COVID-19 dla osób po 60. roku życia

Mężczyzna na szczepieniu
Grecja. Obowiązek szczepień na COVID-19 dla osób po 60. roku życia/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Grecja wprowadziła obowiązek szczepień na COVID-19 dla osób, które ukończyły 60 lat. Ci, którzy nie będą chcieli się zaszczepić, zapłacą karę. Grzywna będzie wynosić 50 euro w styczniu i 100 euro w lutym. 

Obowiązkowe szczepienia na COVID-19 dla seniorów

Regulacja nakazująca obowiązkowe szczepienia na COVID-19 osobom po 60. roku życia weszła w życie w nocy z niedzieli na poniedziałek (16/17 stycznia 2022). Według państwowej rozgłośni 300 tys. Greków musi zgłosić się na szczepienie. W innym przypadku zapłacą grzywnę, która w styczniu wynosi 50 euro, a w lutym wzrośnie do 100 euro. Informacje o niezaszczepionych będą przekazywane do urzędu skarbowego, który będzie pobierał należną karę. Zebrane środki trafią do szpitali walczących z pandemią.

Wprowadzenie obowiązkowych szczepień w tej grupie wiekowej to sposób greckiego rządu na wzrost wskaźnika szczepień w tym kraju i wsparcie ochrony zdrowia. Według greckich władz około 9 na 10 zgonów związanych z COVID-19 dotyczyło osób w wieku 60 lat i starszych, podczas gdy 7 na 10 hospitalizowanych z powodu zakażenia koronawirusem ma ponad 60 lat. Spośród nich 8 na 10 nie było zaszczepionych.

CDC skraca przerwę pomiędzy pierwszą serią szczepień przeciw COVID-19 a dawka przypominającą

Koronawirus w Grecji

Regulacje w grupie wiekowej 60+ już przyniosły efekty. Według danych przed ogłoszeniem projektu w listopadzie ok. 520 tys. seniorów w Grecji nie było zaszczepionych. Od tego czasu po pierwszą dawkę zgłosiło się 220 tys. osób po 60. r.ż. Obecnie w tym państwie 18,3 mln osób otrzymało pierwszą dawkę preparatu na COVID-19, a 7,17 mln otrzymało pełne dawki, co daje 66,9 proc. populacji po podstawowym szczepieniu.

Od początku pandemii w Grecji odnotowano 1,66 mln zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 i ponad 21 tys. zgonów z powodu COVID-19. Podobnie jak w większości krajów europejskich, w Grecji odnotowano w tym miesiącu rekordowe przypadki zachorowań z powodu wysoce zaraźliwego wariantu Omikron. Szef greckiego rządu Kiriakos Mitsotakis wykluczył jednak obowiązkowe szczepienia dla innych grup wiekowych.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.