Przejdź do treści

Guma do żucia powstrzyma rozwój pandemii COVID-19? Naukowcy są dobrej myśli

Kobieta żuje gumę
Guma do żucia powstrzyma rozwój pandemii COVID-19? Naukowcy są dobrej myśli/ Pexels, fot. Ivan Samkov
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Pandemia COVID-19 rozwija się dynamicznie, a naukowcy wciąż szukają skutecznych metod prowadzących do wygranej w walce z koronawirusem. Bardzo zadowalające wyniki dał eksperyment badaczy z Uniwersytetu w Pensylwanii, którzy do powstrzymania wirusa użyli… gumy do żucia. Według nich nowatorska guma znacząco powstrzymuje rozprzestrzenianie się SARS-CoV-2.

Nowatorskie podejście w walce z koronawirusem SARS-CoV-2

Zgodnie z badaniami naukowców opublikowanymi w w czasopiśmie Molecular Therapy eksperymentalna guma do żucia może znacznie ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-CoV-2. Jak zaznaczają eksperci, osoby zakażone mają wysoki poziom wirusa w ślinie, a specjalnie zaprojektowana guma do żucia zmniejsza jego ilość w jamie ustnej.

Badacze wyjaśniają, że koronawirus dostaje się do ludzkich komórek, przyczepiając się do białek ACE2, które znajdują się na powierzchni niektórych komórek w naszym ciele. Nowatorska guma zawiera wysoki poziom białek ACE2, które produkowane są w roślinach, zakładając, że te mogą „uwięzić” cząsteczki wirusa w jamie ustnej. Dzięki temu znacznie minimalizuje się możliwość zakażenia innych komórek w naszym organizmie i rozprzestrzenienie się wirusa.

Od 1 grudnia wracają restrykcje. Sprawdź, co się zmieni

Nowe podejście do walki z pandemią

Autorzy badania z Uniwersytetu w Pensylwanii pobrali próbki śliny od pacjentów z COVID-19 i zmieszali je ze sproszkowaną formą gumy w probówkach. W trakcie eksperymentu cząsteczki wirusa przyczepiały się do receptorów ACE2. Jak wykazali naukowcy, już 5 mg gumy wiązało się ze znacznym zmniejszeniem wnikania wirusa do komórek, podczas gdy 50 mg gumy zmniejszyło wnikanie wirusa o 95 proc. Badanie jednak jest na wczesnym etapie i było prowadzone w kontrolowanych warunkach w laboratorium. Nie wiadomo więc jeszcze, w jaki sposób guma do żucia zachowa się w badaniach na ludziach.

Wyniki eksperymentu są obiecujące, jednak nie wiadomo, czy nowatorskie podejście zmieni kierunek walki z wirusem. W połączeniu z obecnymi metodami bezpieczeństwa, takimi jak dystans społeczny, zakrywanie ust i nosa oraz szczepienia, może to być kolejna broń w naszym arsenale. Naukowcy dodali również, że wprowadzenie ich gumy do żucia do powszechnego użytku mogłoby być szczególnie przydatne w krajach, w których dostęp do szczepionki jest znacznie ograniczony.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.