Przejdź do treści

“Idziesz na wolontariat do szpitala? – pytacie. Nie, nie idę”. 21-letni student ratownictwa medycznego szczerze o tym, co sądzi na temat obecnego systemu

Łukasz Jurewicz / Facebook
Łukasz Jurewicz / Facebook
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Jak prawidłowo dbać o zęby? Wyjaśnia dentysta Tomasz Kupryś
Globus a pod nim ręka
Lekarz Dawid Ciemięga pozywa osoby, które atakują prof. Krzysztofa Simona w internecie
Dieta antyhistaminowa – czym jest i jakie produkty wyklucza? (PRZYKŁADOWY JADŁOSPIS)
Dieta antyhistaminowa – czym jest i jakie produkty wyklucza? (PRZYKŁADOWY JADŁOSPIS)
Małże na talerzu. Przy stole para na radnce
„Randki są ogromnie ważne na każdym etapie związku” pisze psychoterapeutka Anna Wietrzykowska. Dlaczego należy je praktykować?
Czy dzieci na placu zabaw powinny nosić maseczki?/Rawpixel
Czy dzieci na placu zabaw powinny nosić maseczki? Oto oficjalne wytyczne

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w związku z pandemią koronawirusa, poprosiło  wszystkich studentów kierunków lekarskich o dyspozycyjność. Obecnie więc młodzi medycy, w formie wolontariatu, w wielu miejscach wspomagają działania specjalistów. Na takie rozwiązanie nie zgadzają się jednak wszyscy. 21-letni Łukasz Jurewicz, student ratownictwa medycznego, na swoim profilu na Facebooku napisał właśnie, co sądzi o działaniach rządu.

Rząd prosi o pomoc studentów

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zwróciło się do rektorów uczelni medycznych z propozycją, by umożliwili włączenie się studentów dwóch ostatnich lat kierunku lekarskiego oraz ostatniego roku pielęgniarstwa i ratownictwa medycznego w działania wspomagające służby sanitarne.

W ciągu kilku kolejnych dni studenci zaczęli zgłaszać się więc do pomocy w walce z pandemią. Okazuje się jednak, że nie wszyscy są na to gotowi. Po sieci krąży post 21-letniego Łukasza Jurewicza, studenta ostatniego roku ratownictwa medycznego.

„Nie idę na wolontariat”

„Idziesz na wolontariat do szpitala? – pytacie. Nie, nie idę.

Od 31 lat Polki i Polacy wybierają nam władzę, która nie finansuje, ignoruje potrzeby i zaniedbuje System Opieki Zdrowotnej. Nie ma pieniędzy na sprzęt, godne wynagrodzenia, szkolenia i warunki pracy, które zatrzymają młodych medyków i medyczki w ojczyźnie.

I nagle wybucha epidemia. Po dwóch tygodniach System nie daje sobie rady. Uniwersytety Medyczne szukają wolontariuszy i wolontariuszek wśród studentów i studentek. No kto by się spodziewał? A no wszyscy. Szczególnie protestujący od lat lekarze i lekarki, pielęgniarki i pielęgniarze czy ratownicy i ratowniczki medyczne, ale także towarzystwa naukowe, a w szczególności epidemiolodzy i epidemiolożki.

I to właśnie jest niesprawiedliwe. Roczniki lat 40., 50. i 60. swoim długoletnim niechlujstwem, ignorancją i cwaniactwem zapewniły nam katastrofę, która spada właśnie na nich jako osoby w grupie najwyższego ryzyka. I to właśnie oni wymagają od nas ratowania sytuacji. Bo to roczniki lat 90. i 00. są rekrutowane do wolontariatu. Teraz to na mnie, w przyszłym miesiącu 21-latku, wywiera się presję “etyki” i “moralności”, aby rzucić się w samo centrum chaosu, gdzie za darmo zostanę zapchaj-dziurą Systemu z kartonu” – pisze Łukasz Jurewicz.

21-letni student dodaje, że nie chodzi mu o fakt, że byłoby to za dużo roboty, za dużo poświęconego czasu czy energii. Jak wyjaśnia – tego mu nie brakuje.

„Ale próba pomocy na wolontariacie wydaje się po prostu niebezpieczna w sytuacji, kiedy na oddziałach brakuje masek i rękawiczek. W kraju, w którym nie mamy pieniędzy, aby wykonywać odpowiednią ilość testów – co obniża statystyki – czy kraju, w którym nie wprowadzimy potrzebnego stanu wyjątkowego, bo pewna osoba musi wygrać wybory, angażowanie się w wolontariat wydaje się co najmniej nieodpowiedzialne.

Pomógłbym państwu, które tak jak Włochy, Niemcy czy Chiny, zrobiło wszystko, aby zapobiec tragedii, ale epidemia przerosła dobrze przygotowany System. Tam jest lub było czym walczyć. My nie mamy nawet dobrego startu. Nawarzyliście i nawarzyłyście sobie piwa, którego nikt nie chce po was pić. Zatem ja teraz zajmę się nauką online, aby spróbować w przyszłości nie popełnić waszych idiotycznych błędów i nie musieć nigdy czytać takiego postu od kogoś z rocznika 2040 czy 2050. Jeśli dożyjemy” – dodaje Jurewicz.

21-latek w swoim poście pisze także, że, pomimo zaniedbań trzech dekad ludzi, nie brakuje mu empatii. Zdecydował się przecież na te studia i nie chce z nich rezygnować. Tym manifestem chce po prostu zwrócić naszą uwagę na fakt, że ich, medyków, tam naprawdę nikt nie trzyma na siłę.

„Nikt nas nie przywiązuje do łóżek pacjentów i pacjentek, my tam jesteśmy z pasji. Tylko, że nie bez przyczyny również od pierwszego roku studiów mamy zajęcia o wypaleniu zawodowym. Bo chociaż damy z siebie 110 proc. czy nawet 200 proc. to w pojedynkę góry nie przeniesiemy, jeśli na drodze staną nam trzy pokolenia ignorantów. O tym jest ten niemy krzyk młodego pokolenia medyków.

Oceńcie mnie za to, co mówię, ale pamiętajcie, że za mną stoją setki anonimowych twarzy, które podejmują takie same decyzje jak ja, na podstawie tego co tutaj przeczytaliście i przeczytałyście. Ja po prostu jestem tym wychodzącym przed szereg, któremu ktoś nieumyślnie podarował megafon” – dodaje Łukasz Jurewicz.

Paweł Grzesiowski

Reakcje są różne

Na post Jurewicza zareagowało wiele osób. Wśród komentarzy znajdziemy takie, które popierają manifest młodego medyka.

„Brawo za odwagę, popieram”, „Słuszny głos w słusznej sprawie. Pokolenie, dla którego bogiem był zysk, szpitale się nie opłacały, a podatki to kradzież, teraz oczekują, że komuś będzie się opłacać ich ratować za darmo”, „Podoba mi się to, co napisałeś. Masz prawo być zły na system. Ja też jestem zła. Kiedyś byłam pielęgniarką, ale nie mogłam godnie żyć z tej pensji. A teraz wku..ia mnie jak znajomi, którzy wiedzą, że umiem szyć, każą mi szyć za darmo maseczki do szpitala. Tylko, że za dwa tygodnie nie będę miała na chleb! A sprzedawać je w necie to masakra, taka fala hejtu!”, „Mądry chłopak, tak trzymać” – czytamy.

Większości osób nie podoba się jednak stanowisko 21-latka. „Jaki tchórz!”, „Chowasz głowę w piasek” czy „Widać jeszcze nie dorósł do życia” to jedne z łagodniejszych epitetów komentujących.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Pandemia koronawirusa a restauracje / gettyimages

„Jestem anestezjologiem wszystkich, ładnych i brzydkich. Ale nie będę anestezjologiem kretynów”. Włoski lekarz nie wytrzymał

Pandemia koronawirusa w USA - Olivia Grunt przytula babcię

Czy bliskość w dobie koronawirusa jest możliwa? „Time” opublikował zdjęcie, które wzrusza do łez. Poznaj jego historię

Kolejny etap znoszenia restrykcji. „Od soboty wiele się zmieni” – zapowiada premier

Koronawirus w Polsce. Kolejny etap znoszenia restrykcji. „Od soboty wiele się zmieni” – zapowiada premier

Dwie kobiety w maseczkach jadą autobusem i rozmawiają ze sobą

Koronawirus. Dystans 2 metrów nie wystarczy. Zobacz, jak zarażony „obsypuje” wirusem swojego rozmówcę

Kobieta w masce - koronawirus

Tak niskiej liczby osób zmarłych na COVID-19 nie było od tygodni. Do zdrowia wróciły ponad dwa miliony osób

Dziewczynka idzie do szkoły w maseczce - koronawirus

Dzieci z klas I-III wróciły do szkół. Sprawdź, na jakich zasadach

Kobiety w maseczkach - koronawirus

Koronawirus w Polsce. Minister zdrowia zapowiada zniesienie obowiązku noszenia maseczek

Polski lek na koronawirusa / istock

Polski lek na koronawirusa coraz bliżej. Badania będą prowadzone w Lublinie

Jaka będzie normalność po koronawirusie?

Jaka będzie normalność po koronawirusie? „Może część z nas za kilka lat będzie pamiętać okres pandemii jako przyjemne «wakacje»” – mówi Stanisław Seidel, psycholog i terapeuta

Fizjoterapeuta tłumaczy, jak ćwiczyć, nie wychodząc z domu. Wałek, krzesło, dywan i kanapa to wszystko, czego potrzebujesz

Jak ćwiczyć, nie wychodząc z domu? „Wałek, krzesło, dywan i kanapa to wszystko, czego potrzebujesz” – mówi fizjoterapeuta Mateusz Mróz

Kobieta na wizycie u fryzjera patrzy się w lusterko, które trzyma w rękach

Przez pandemię koronawirusa klienci poniosą dodatkowe opłaty za usługi? Sprawdziliśmy!

Zwolniona położna: Czułam, jakby ktoś się nade mną znęcał i rozdrapywał rany, które już się zdążyły zabliźnić

Renata Piżanowska, dyscyplinarnie zwolniona położna: czułam, jakby ktoś się nade mną znęcał i rozdrapywał rany, które już się zdążyły zabliźnić

Zużyte maseczki / istock

Nad Polską fruwają zużyte rękawiczki i maseczki. Czy to oznacza, że nie wiemy co z nimi zrobić?

Jak dbać o kręgosłup, pracując w domu?

„Leżenie w łóżku z laptopem na kolanach to bardzo zły wybór” – mówi Ernest Wiśniewski, wiceprezes Krajowej Izby Fizjoterapeutów. Jak zatem pracować z domu, żeby nie zrobić sobie krzywdy?

„Mam nadzieję, że poprzez to doświadczenie będziemy doceniać parki, lasy, łąki, znajomych, rodzinę, przyjaciół, smak piwa w ogródku ulubionej knajpki, swoje ciało i stan zdrowia” – mówi Joanna Zawadzka, nauczycielka mindfulness

Dziecko bawi się klockami

W Łodzi przebadano pracowników żłobków i przedszkoli na okoliczność koronawirusa. Wyniki są alarmujące!

Ciąża w czasie epidemii. Ginekolog uspokaja: w Polsce wszystkie dzieci chorych matek urodziły się zdrowe

Testy na koronawirusa w Polsce - mobilny punkt pobrań

Testy na koronawirusa w Polsce. Ile wykonuje się ich w poszczególnych województwach?

Warsztaty makijażu, koncerty, spektakle, biblioteka. Jak szpitale onkologiczne wspierają proces zdrowienia pacjentów

Terasa Wójcik, 103-letnia kobieta, najstarszy ozdrowieniec w Polsce

„Nasza 103-letnia pacjentka pokonała koronawirusa!”. To najstarsza osoba w Polsce, która ozdrowiała z COVID-19

dentystka w maseczce ochronnej

Ratownik do studentów kierunków medycznych: „myślcie przede wszystkim o sobie, przydadzą się twardy tyłek i mocne łokcie”

dziewczyna w maseczce na twarzy

Koniec z noszeniem maseczek? Łukasz Szumowski wyjaśnia, kiedy będzie to możliwe

Cafe & Konditorei Rothe /Facebook

Ta restauracja oferuje swoim klientom kapelusze z basenowymi makaronami, by przestrzegali zasad odległości

Spencer Tunick, "Stay Apart Together"

„Bądźmy razem, choć osobno”. Nagie fotografie w czasie pandemii to coś więcej niż tania prowokacja

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Co robić, aby przenieść doznania na wyższy poziom?

Regeneracja organizmu po odstawieniu alkoholu. Sprawdź, jakie są efekty, kiedy zrezygnujesz z weekendowego drinka

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

sen

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Policzek kobiety z włókniakiem miękkim

Włókniak miękki ‒ jakie są jego przyczyny i jak się pozbyć takich zmian?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Co oznacza ból pleców na dole i jakie podjąć leczenie, by go uśmierzyć?

Co oznacza ból pleców na dole i jakie podjąć leczenie, by go uśmierzyć?

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?