3 min.
Ile będzie kosztować remdesivir – lek na COVID-19? Za kurację trzeba będzie zapłacić prawie 10 tysięcy złotych

Ile będzie kosztować remdesivir - lek na COVID-19? Kuracja wyniesie kilka tysięcy złotych/ iStock
Amerykańska firma Gilead Sciences podała cenę leku przeciwko COVID-19. Kuracja tym lekiem skraca powrót do zdrowia o 4 dni i zmniejsza ryzyko śmierci. Cena za jedną fiolkę wyniesie prawie 400 dolarów dla „państw rozwiniętych”.
Spis treści
Cena leku na COVID 19
Koncern farmaceutyczny Gilead podał, na ile wycenił sprzedaż swojego leku remdesivir stosowanego przy leczeniu COVID 19. Prezes koncernu Daniel O’Day oznajmił w otwartym liście, że cena leku to 390 dolarów za fiolkę. Kuracja trwa 5 dni, z użyciem 6 fiolek. Łączny koszt dla jednego pacjenta wyniesie zatem 2340 dolarów. To cena dla „państw rozwiniętych” na całym świecie, która ma pozwolić na „powszechny dostęp” do leku. Dla prywatnych firm ubezpieczeniowych w USA koszt za jedną fiolkę ma być wyższy o 33 proc. i wyniesie 520 dolarów. Łączny koszt kuracji to będzie zatem 3120 dolarów na jednego chorego.Według firmy szpitale na tym zaoszczędzą, bo pacjenci zakażeni koronawirusem SARS-COV-2 znacznie szybciej zwolnią szpitalne łóżka.
W normalnych okolicznościach wycenilibyśmy lek zgodnie z jego wartością. Pierwsze wyniki badania NIAID u hospitalizowanych pacjentów z COVID-19 wykazały, że remdesivir skrócił czas powrotu do zdrowia średnio o cztery dni. Biorąc za przykład Stany Zjednoczone, wcześniejsze wypisanie ze szpitala jednego pacjenta przyniosłoby oszczędności dla szpitala w wysokości około 12 tysięcy dolarów – tłumaczył w liście otwartym Daniel O’Day.
O’Day dodał także, że cena leku jest znacznie zaniżona. Wcześniej sprzedaż odbywała się na zasadach darowizny. Teraz firma postanowiła wycenić lek poniżej jego wartości.
W każdym przypadku uznaliśmy potrzebę robienia rzeczy inaczej, aby odzwierciedlić wyjątkowe okoliczności pandemii. Teraz, gdy wychodzimy poza okres darowizny i ustalamy cenę remdesivir, obowiązuje ta sama zasada – napisał O’Day.
Remdesivir – co to za lek?
Remdesivir nie gwarantuje wyzdrowienia i całkowitego wyleczenia CODIV-19. Według Amerykańskiego Narodowego Instytutu Chorób Zakaźnych (NIAID) lek ten skraca powrót do zdrowia o 4 dni i znacznie zmniejsza ryzyko śmierci.
To lek hamujący namnażanie wirusa, który był rozwijany w epoce SARS i MERS, a potem (ponieważ na świecie nie występowały tak duże zagrożenia epidemiologiczne) te badania zostały albo spowolnione albo w niektórych laboratoriach – zaniechane. Remdesivir ma hamować replikację, czyli namnażanie wirusa. Ponieważ to preparat, który ma już za sobą wiele badań klinicznych – pamiętajmy bowiem, że i SARS, i MERS również są chorobami koronawirusowymi – jest nadzieja, że ten lek dość szybko pojawi się na rynku – mówiła w rozmowie z nami prof. Anna Boroń-Kaczmarska.
Czy Polska zdecyduje się na zakup leku w tej cenie? Z pewnością będziemy musieli na niego poczekać, gdyż cały zapas leku wykupiły już USA.
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.05.2023
„20 proc. pacjentek, niejednokrotnie nawet z zaawansowaną endometriozą, nie ma żadnych dolegliwości bólowych” – mówi dr Jan Olek

27.05.2023
Uważano, że kobietom papierosy szkodzą szczególnie, niszcząc nie tyle ich zdrowie, co moralność. Jak kiedyś leczono tytoniem

25.05.2023
„Perspektywa psychoterapeuty nie ogranicza się do spojrzenia na indywidualne cierpienie. Sięga do tego, co się dzieje między światem a człowiekiem” – mówi Bogdan de Barbaro

23.05.2023