Przejdź do treści

Ile osób do 44. r.ż. zmarło na COVID-19? „Ta czarna statystyka mogłaby być inna” – przekonuje minister zdrowia

Kobieta leży w łóżku szpitalnym
Ile młodych osób zmarło na COVID-19? "Ta czarna statystyka mogłaby być inna" - podał minister zdrowia/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Od początku stycznia tego roku w starciu z COVID-19 nie poradziło sobie 1085 osób do 44. roku życia” – napisał na  swoim profilu na Twitterze Adam Niedzielski. Minister zdrowia wyjaśnił, że liczby te mogłyby być mniejsze, gdyby więcej Polaków zaszczepiło się przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2. 

Czwarta fala pandemii COVID-19 w Polsce

Czwarta fala pandemii COVID-19 rozwija się w naszym kraju dynamicznie. W poniedziałek rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 13 250 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. W wyniku COVID-19 zmarło również 25 osób. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska tłumaczył w programie „Kwadrans polityczny”, że dane te świadczą o ok. jednoprocentowym wzroście liczby zakażeń w stosunku do ubiegłego tygodnia.

Jak zapowiedzieli eksperci z zespołu modelu epidemiologicznego Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Uniwersytetu Warszawskiego, to nie koniec wzrostów liczby zakażeń, a w grudniu dojdzie nawet do ponad 30 tys. nowych przypadków dziennie. Możemy spodziewać się również 36 tys. chorych przebywających na oddziałach covidowych. Zaledwie w niedzielę Ministerstwo Zdrowia podało, że obecnie hospitalizowanych jest 22 778 zakażonych osób, a 1 989 z nich wymaga podłączenia do respiratora.

Ile osób do 44. roku życia zmarło w wyniku COVID-19?

W wyniku pojawienia się nowych mutacji koronawirusa obecnie często chorują również (oraz umierają) młodzi ludzie a nawet dzieci.

„Od początku stycznia tego roku w starciu z COVID-19 nie poradziło sobie 1085 osób do 44. roku życia” – napisał w poniedziałek na swoim profilu na Twitterze Adam Niedzielski.

Minister Zdrowia zaznaczył również, że gdyby więcej osób przyjęło szczepienie, liczby te byłyby mniejsze.

„Ta czarna statystyka mogłaby być inna dzięki szczepieniom, gdyż tylko 3 proc., czyli 36 z tych osób, było w pełni zaszczepionych” – dodał.

Szczepienia na COVID-19 w Polsce

Choć program szczepień wystartował prawie rok temu, wciąż zbyt mało osób przyjęło preparat na COVID-19, by wirus przestał krążyć i tym samym mutować. Kolejna fala pandemii i rosnące liczby na nikim już nie robią wrażenia. Coraz mniej osób również przestrzega środków bezpieczeństwa, a szczepienia stanęły w martwym punkcie.

Jak podało Ministerstwo Zdrowia, do niedzieli w Polsce podano 42 672 883 dawki różnych szczepionek na COVID-19. W pełni zaszczepionych jest 20,5 mln osób, co stanowi 54,1 proc. populacji.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.