3 min.
Ile w Polsce wynosi zachorowalność na COVID-19 na 100 tys. mieszkańców? GIS podał dane

GIS: zapadalność w Polsce na Covid-19 na 100 tys. wynosi 17,4 / Getty Images
Główny Inspektorat Sanitarny przeliczył liczbę osób zapadających na chorobę wywoływaną przez wirusa SARS-CoV-2 na liczbę mieszkańców poszczególnych województw. Najwyższy wskaźniki odnotowany został w województwie mazowieckim, najniższy – na Pomorzu.
Spis treści
Jakie mamy mierniki częstości występowania chorób?
„Aby ocenić sytuację epidemiologiczną danej choroby zakaźnej należy znać mierniki częstości występowania chorób” – czytamy na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego. „Podstawowe znaczenie w pomiarach częstości występowania chorób zakaźnych w określonym środowisku spełniają współczynniki epidemiologiczne, jakimi są zapadalność, chorobowość, śmiertelność, umieralność. Współczynniki te dokładnie określają sytuację epidemiologiczną na określonym terenie”.
Jak widzimy, jednym z podstawowych mierników występowania chorób, jest „zapadalność” czy też „zachorowalność”, czyli liczba nowych zachorowań zarejestrowanych w ciągu roku przypadająca na 100 tys. (lub 10 tys.) mieszkańców
Monitorowanie zapadalności pozwala na obserwację rozwoju sytuacji w czasie i reagowanie z na zmieniające się potrzeby w określonych specjalnościach medycznych, sposobach leczenia oraz zapobiegania chorobom.
Monitorowanie może być prowadzone na podstawie obserwacji:
- wieloletniej (np. statystyki zapadalności na nowotwory)
- miesięcznej (rutynowe statystyki chorób zakaźnych)
- kilkutygodniowej,
- dziennej (epidemia).
W przypadku epidemii koronawirusa mamy do czynienia z monitorowaniem dziennym. Według danych z niedzieli 13 kwietnia liczba zakażonych koronawirusem w Polsce (potwierdzona pozytywnymi wynikami testów) wyniosła 6934, z czego 245 osoby zmarły.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Zapadalność na COVID-19 w poszczególnych województwach
Z opublikowanego przez GIS w mediach społecznościowych wykresu wynika, że zachorowalność w Polsce na COVID-19 na 100 tys. wynosi 17,4. Najgorsza sytuacja jest na Mazowszu, gdzie zapadalność wynosi 30,7 (z danych na 13 kwietnia wynika, że w województwie mazowieckim zachorowały 1688 osoby, z czego 69 zmarło).
Na drugim znalazło się województwo dolnośląskie, gdzie odnotowano wskaźnik zachorowalności 24, a tuż za nim jest łódzkie – 21,5. Wysoki wskaźnik zapadalności mamy również również w województwach: podlaskim (18,8) oraz śląskim (18,7).
Województwem z najniższym wskaźnikiem zapadalności na COVID-19 okazało się pomorskie – 7,3. Stosunkowo dobra sytuacja jest również w województwach: lubuskim (7,7), warmińsko-mazurskim (8,6), podkarpackim z wysokością 10,4 na 100 tys. ludności w Polsce.
Jak sytuacja wygląda w pozostałych województwach? Według danych GIS w województwie lubelskim wskaźnik zachorowalności wynosi 11,1; zachodniopomorskim i świętokrzyskim – 11,4; małopolskim – 14,8; opolskim – 15,3. W Wielkopolsce wskaźnik wyniósł 16,1, zaś w województwie kujawsko-pomorskim 16,2.
Według danych publikowanych codziennie przez Worldometer, na tle świata wypadamy dobrze (oczywiście biorąc pod uwagę, że statystyki te są bardzo mocno związane z liczbą wykonywanych testów w poszczególnych krajach). Dla porównania: w Stanach Zjednoczonych wskaźnik zapadalności na COVID-19 na 100 tys. mieszkańców wynosi 177, a we Włoszech – 266.
⚠️ Zapadalność w Polsce na Covid-19 na 100 tys. wynosi 17,4. Najwyższe wskaźniki odnotowujemy w województwie mazowieckim – 30,7; dolnośląskie – 24,0; łódzkie – 21,5. ⚠️ pic.twitter.com/Y71fca7RVp
— Główny Inspektorat Sanitarny (@GIS_gov) April 13, 2020
Poleć artykuł znajomym
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023
„Czym innym jest spędzać z dzieckiem czas i pytać je o różne rzeczy, a czym innym węszyć, podglądać, nasłuchiwać. To forma agresji”. O nadopiekuńczych rodzicach mówi psycholożka Magdalena Halicka

20.03.2023
„Dla osoby głuchej język polski jest językiem obcym. We własnym kraju czujemy się jak obcokrajowcy” – mówi Zuzanna Szymańska z Akademii Młodych Głuchych

20.03.2023