2 min.
Im więcej pyłków w powietrzu, tym więcej zakażeń koronawirusem – dowiedli badacze

Wpływ stężenia pyłków roślin na infekcje koronawirusem / iStock
27.05.2022
Red Lipstick Monster pokazała swoje zdjęcie w kostiumie kąpielowym – bez retuszu i filtra. „W końcu ktoś pokazuje prawdziwość kobiet”
27.05.2022
Cztery zarzuty o napaść na tle seksualnym. Czy to koniec Kevina Spaceya?
27.05.2022
Nietypowa bielizna do seksu oralnego. Agencja Żywności i Leków powiedziała TAK
27.05.2022
Marianna Gierszewska wystąpiła w kampanii reklamowej bielizny z widoczną stomią. „Na długi czas zupełnie odcięłam się od swojego ciała”
27.05.2022
Nimfy kleszczy – chociaż wyglądają jak niegroźne pieprzyki, mogą przenosić wiele niebezpiecznych chorób
Naukowcy postanowili zbadać wpływ stężenia pyłków roślin na infekcje wirusem SARS-CoV-2. Międzynarodowy zespół badaczy z „centrum dowodzenia” w Monachium dowiódł, że duża ilość pyłków w powietrzu może zwiększać ryzyko wystąpienia zakażenia.
Spis treści
Wpływ stężenia pyłków roślin na infekcje koronawirusem
Według ustaleń międzynarodowego zespoły badawczy kierowanego przez naukowców z politechniki w Monachium (TUM) i Helmholtz Zentrum w Monachium, jeśli w powietrzu na zewnątrz jest dużo pyłków, zwiększa się liczba przypadków koronawirusa.
Z opisanych w specjalistycznym czasopiśmie „PNAS” badań wynika, że w miejscach, w których nie obowiązują obostrzenia związane lockdownem, wskaźnik infekcji wzrósł średnio o cztery procent, jeżeli stężenie pyłków w powietrzu podskoczyło o 100 na metr sześcienny. W lokalizacjach, w których notowano do 500 pyłków na metr sześcienny dziennie, wskaźniki infekcji rosły o ponad 20 procent.
Jeśli w badanych miejscach obowiązywały restrykcje związane z pandemią, to przy porównywalnych stężeniach pyłków roślin w powietrzu liczba zakażeń spadała średnio o połowę.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Z czego może wynikać ta zależność?
Według ekspertów wyjaśnienie jest proste: gdy w powietrzu obecne są pyłki roślin, reakcja immunologiczna na wirusy oddechowe jest osłabiona. Wytwarzanych jest wówczas mniej wytwarza wtedy mniej tzw. interferonów, czyli białek wytwarzanych i uwalnianych przez komórki ciała jako odpowiedź na obecność patogenów.
Naukowcy doszli do tych wniosków po analizie danych dotyczących ekspozycji na pyłki i zakażeń wirusem SARS-CoV-2 ze 130 regionów w 31 krajach na pięciu kontynentach. Uwzględniono również czynniki demograficzne i warunki środowiskowe, w tym temperaturę, wilgotność, gęstość zaludnienia i zakres lockdownu.
Poleć artykuł
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

26.05.2022
Paulina Holtz: „Daję moim córkom szansę, aby same ogarnęły swoje życie”

25.05.2022
„Mnóstwo kobiet kumuluje napięcia w różnych rejonach ciała, część gromadzi je w miednicy. A te mięśnie nie są ze stali” – mówi Katarzyna Chanowska, fizjoterapeutka

23.05.2022
Dr Maciej Mazurec: Cytologia powoli przechodzi do lamusa. Mamy znacznie skuteczniejszy test, który zwiększa bezpieczeństwo pacjentek nawet do 70 proc.

22.05.2022