Przejdź do treści

Przez pandemię psychika dzieci jest w tragicznym stanie. Odpowiedź rządu? Infolinia prowadzona przez księdza egzorcystę

Przez pandemię psychika dzieci jest w tragicznym stanie. Odpowiedź rządu? Infolinia prowadzona przez księdza egzorcystę
Przez pandemię psychika dzieci jest w tragicznym stanie. Odpowiedź rządu? Infolinia prowadzona przez księdza egzorcystę / Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Niedawno ruszyła rządowa infolinia dla dzieci i młodzieży, dzięki której moga oni otrzymać niezbędną pomoc i wsparcie psychologiczne. Prowadzić ma ją… ksiądz egzorcysta. „To jak to będzie: 'dziecko, depresja to wina szatana, przemódl to’? A psychiatria i psychologia w Polsce leży… i już nawet nie kwiczy” – komentuje na Twitterze Monika Kotlarek, psycholożka i członkini Australian Society of Rehabilitation Counsellors.

Dzieci w pandemii – zostawione same sobie

Statystyki dotyczące stanu zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w czasie pandemii są przerażające. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez psychologów i studentów Dolnośląskiej Szkoły Wyższej, w Polsce objawy depresji ma aż 44 proc. z nich, a organizacja szkoła 2.0 podaje, że u 38 proc. uczniów i uczennic w czasie pandemii pogorszyło się samopoczucie. W 2020 r. policja średnio dwa razy dziennie interweniowała, by ocalić życie dziecka lub nastolatka.

Pomimo tego, jak pokazuje badanie „Dzieci w pandemii”, jedynie 5 proc. rodziców zadeklarowało, że korzysta z pomocy psychologicznej dla dziecka, a aż 68 proc. w ogóle nie rozważała takiej ewentualności.

Rozwiązania systemowe? Brak. Poza infolinią dla dzieci i młodzieży dostępną od 6 września, którą chwali się rząd. Pytanie tylko, czy rzeczywiście dzieci i młodzież mogą dostać tam realną, w pełni specjalistyczną pomoc.

Daniel Dziewit

Nowa infolinia prowadzona przez księdza egzorcystę?

800 800 605 – to nowa infolinia zarówno dla dzieci, jak i rodziców oraz nauczycieli, dzięki której, jak podkreśla MEiN, mogą oni otrzymać w pełni bezpłatną pomoc „doświadczonych psychologów, pedagogów oraz prawników”.

W rzeczywistości nie wygląda to jednak tak kolorowo. Za prowadzenie infolinii odpowiada Fundacja Auxilium i ma ją prowadzić przynajmniej przez najbliższe dwa miesiące. Jak podaje OKO.press, ks. Józef Partyka, który stoi na czele organizacji, to wykładowca Katolickiego Uniwersyteckiego Lubelskiego, psycholog i autor wykładu pt. „Kryteria diagnozy i rozeznania opętania. Ujęcie psychologiczne”.

„Ksiądz egzorcysta prowadzący telefon zaufania dla dzieci i młodzieży… To jak to będzie: 'dziecko, depresja to wina szatana, przemódl to’? A psychiatria i psychologia w Polsce leży… i już nawet nie kwiczy” – komentuje na Twitterze Monika Kotlarek –  psycholożka i członkini Australian Society of Rehabilitation Counsellors, ktora pracuje jako Mental Health Worker w organizacji rządowej w Sydney.

Jak kontrolować stres?

Wciąż będziemy dawać dzieciom siłę?

Zanim MEiN ogłosiło, że została otwarta nowa infolinia, Ministerstwo Zdrowia zorganizowało na nią konkurs. Swoje zgłoszenia przysłało 6 organizacji, które na odpowiedź Ministerstwa Zdrowia czekały pięć miesięcy. Zwycięskiej fundacji, która miała poprowadzić infolinię nie wyłoniono. Jak podaje TVN24, MZ tłumaczyło się tym, że żadna z ofert „nie spełniła postawionych oczekiwań”.

„Rząd, nie rozstrzygając tak ważnego konkursu, de facto odmawia zwiększenia pomocy i odwraca się od dzieci” – piszą przedstawiciele Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę na swoim profilu na Facebooku.

To właśnie między innymi ta fundacja stanęła do konkursu. Od 13 lat organizacja prowadzi infolinię dla dzieci i młodzieży 111 116.  Nie dostała przez ten czas żadnego dofinansowania od rządu.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.