Przejdź do treści

Przez pandemię psychika dzieci jest w tragicznym stanie. Odpowiedź rządu? Infolinia prowadzona przez księdza egzorcystę

Przez pandemię psychika dzieci jest w tragicznym stanie. Odpowiedź rządu? Infolinia prowadzona przez księdza egzorcystę
Przez pandemię psychika dzieci jest w tragicznym stanie. Odpowiedź rządu? Infolinia prowadzona przez księdza egzorcystę / Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Niedawno ruszyła rządowa infolinia dla dzieci i młodzieży, dzięki której moga oni otrzymać niezbędną pomoc i wsparcie psychologiczne. Prowadzić ma ją… ksiądz egzorcysta. „To jak to będzie: 'dziecko, depresja to wina szatana, przemódl to’? A psychiatria i psychologia w Polsce leży… i już nawet nie kwiczy” – komentuje na Twitterze Monika Kotlarek, psycholożka i członkini Australian Society of Rehabilitation Counsellors.

Dzieci w pandemii – zostawione same sobie

Statystyki dotyczące stanu zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w czasie pandemii są przerażające. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez psychologów i studentów Dolnośląskiej Szkoły Wyższej, w Polsce objawy depresji ma aż 44 proc. z nich, a organizacja szkoła 2.0 podaje, że u 38 proc. uczniów i uczennic w czasie pandemii pogorszyło się samopoczucie. W 2020 r. policja średnio dwa razy dziennie interweniowała, by ocalić życie dziecka lub nastolatka.

Pomimo tego, jak pokazuje badanie „Dzieci w pandemii”, jedynie 5 proc. rodziców zadeklarowało, że korzysta z pomocy psychologicznej dla dziecka, a aż 68 proc. w ogóle nie rozważała takiej ewentualności.

Rozwiązania systemowe? Brak. Poza infolinią dla dzieci i młodzieży dostępną od 6 września, którą chwali się rząd. Pytanie tylko, czy rzeczywiście dzieci i młodzież mogą dostać tam realną, w pełni specjalistyczną pomoc.

Daniel Dziewit

Nowa infolinia prowadzona przez księdza egzorcystę?

800 800 605 – to nowa infolinia zarówno dla dzieci, jak i rodziców oraz nauczycieli, dzięki której, jak podkreśla MEiN, mogą oni otrzymać w pełni bezpłatną pomoc „doświadczonych psychologów, pedagogów oraz prawników”.

W rzeczywistości nie wygląda to jednak tak kolorowo. Za prowadzenie infolinii odpowiada Fundacja Auxilium i ma ją prowadzić przynajmniej przez najbliższe dwa miesiące. Jak podaje OKO.press, ks. Józef Partyka, który stoi na czele organizacji, to wykładowca Katolickiego Uniwersyteckiego Lubelskiego, psycholog i autor wykładu pt. „Kryteria diagnozy i rozeznania opętania. Ujęcie psychologiczne”.

„Ksiądz egzorcysta prowadzący telefon zaufania dla dzieci i młodzieży… To jak to będzie: 'dziecko, depresja to wina szatana, przemódl to’? A psychiatria i psychologia w Polsce leży… i już nawet nie kwiczy” – komentuje na Twitterze Monika Kotlarek –  psycholożka i członkini Australian Society of Rehabilitation Counsellors, ktora pracuje jako Mental Health Worker w organizacji rządowej w Sydney.

Jak kontrolować stres?

Wciąż będziemy dawać dzieciom siłę?

Zanim MEiN ogłosiło, że została otwarta nowa infolinia, Ministerstwo Zdrowia zorganizowało na nią konkurs. Swoje zgłoszenia przysłało 6 organizacji, które na odpowiedź Ministerstwa Zdrowia czekały pięć miesięcy. Zwycięskiej fundacji, która miała poprowadzić infolinię nie wyłoniono. Jak podaje TVN24, MZ tłumaczyło się tym, że żadna z ofert „nie spełniła postawionych oczekiwań”.

„Rząd, nie rozstrzygając tak ważnego konkursu, de facto odmawia zwiększenia pomocy i odwraca się od dzieci” – piszą przedstawiciele Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę na swoim profilu na Facebooku.

To właśnie między innymi ta fundacja stanęła do konkursu. Od 13 lat organizacja prowadzi infolinię dla dzieci i młodzieży 111 116.  Nie dostała przez ten czas żadnego dofinansowania od rządu.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Dziewczyna

Rekordowa liczba prób samobójczych dzieci i młodzieży w Polsce. „To dwa tysiące dramatycznych historii w szkołach, złamanych serc rodziców”

SUD – czym są, jak je zdiagnozować i w jaki sposób leczyć uzależnienia?

Beata Pawlikowska „przeprasza urażonych”. Psychiatrka Maja Herman: „Tak się nie przeprasza. Będzie postępowanie”

Michał Malitowski

„Ludzie chorują na nadciśnienie, na astmę, na wrzody żołądka, a mnie dopadło akurat to”. Michał Malitowski opowiada o swoich zmaganiach z chorobą afektywną dwubiegunową

„Dość!”. Po jej ostatnim nagraniu na temat „szkodliwości leków antydepresyjnych” będzie pozew przeciwko szerzeniu nieprawdy przez Beatę Pawlikowską

Czy antydepresanty uzależniają? Z popularnym mitem rozprawia się lekarka Joanna Adamiak

Asertywność – co to znaczy? Definicja, ćwiczenia, korzyści, praktyczne wskazówki jak mówić „nie”

Aleksandra Kwaśniewska

Aleksandra Kwaśniewska w mocnych słowach o śmierci przyjaciela. „Depresja nie omija sławnych i bogatych”

Edyta i Berenika Halickie / fot. Agata Dobrzańska

„Glimmery uczą układ nerwowy, że jest bezpiecznie i że można się rozluźnić”. Poznaj praktykę zauważania mikromomentów zachwytu w życiu

Nabici w butelkę traumy prenatalnej. „To nie jest tak, że matka jest 'czemuś winna’, bo 'za bardzo przeżywa'”

Kobieta

Międzynarodowy zespół bada depresję poporodową u uchodźczyń z Ukrainy

Na Ralpha Kamińskiego spadła fala krytyki po tym, jak opowiedział o swojej depresji

Na Ralpha Kamińskiego spadła fala krytyki po tym, jak opowiedział o swojej depresji. „Nie powinien wypowiadać się na ten temat”

Nowy raport o stanie zdrowia Polek i Polaków nie nastraja optymistycznie. Gdzie w Polsce żyje się najkrócej?

Nowy raport o stanie zdrowia Polek i Polaków nie nastraja optymistycznie. Gdzie w naszym kraju żyje się najkrócej?

Kobieta

Żadnych postanowień! 8 znacznie lepszych rzeczy do zrobienia na nowy rok

Maseczki ochronne

Rząd zdecydował. Maseczki zostaną z nami na dłużej

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

W polskich szpitalach powraca zakaz odwiedzin. Obowiązuje do odwołania

W polskich szpitalach powraca zakaz odwiedzin. Obowiązuje do odwołania

Dłonie człowieka, który znajduje się pod wodą

„Ludzie przyjmujący leki na depresję również odbierają sobie życie” – ostrzega psycholożka

Patricia Kazadi

Patricia Kazadi o endometriozie: „Ból był już codzienny, promieniujący do lędźwi, a z czasem uniemożliwiał mi chodzenie”

Jak pomóc bliskiej osobie w depresji? "Ludzie często mówią, że to jedyne, co trzymało ich przy życiu i dawało jakąkolwiek nadzieję"

Jak pomóc bliskiej osobie w depresji? „Ludzie często mówią, że to jedyne, co trzymało ich przy życiu i dawało jakąkolwiek nadzieję”

Po czym poznać, że ktoś może zmagać się z depresją? Zwróć uwagę na kilka objawów / gettyimages

Po czym poznać, że ktoś bliski może zmagać się z depresją? Zwróć uwagę na kilka objawów

„To wrażenie, że ciało się zmniejsza, podłoga faluje, ściany się przemieszczają, przedmioty stają się ogromne”. O zespole Alicji w Krainie Czarów mówi prof. Sergiusz Jóźwiak

To nie koniec koronawirusa. Nowa mutacja Omikronu rozprzestrzenia się po Europie

Od 12 grudnia można zaszczepić na COVID-19 najmłodsze dzieci. Wystawiono już około 2 mln skierowań

Od 12 grudnia można zaszczepić na COVID-19 najmłodsze dzieci. Wystawiono już około 2 mln skierowań