Przejdź do treści

Istnieje związek między przyjęciem szczepionki Pfizera a zapaleniem mięśnia serca? Znamy już odpowiedź

Istnieje związek między przyjęciem szczepionki Pfizera a zapaleniem mięśnia serca? Znamy już odpowiedź
Istnieje związek między przyjęciem szczepionki Pfizera a zapaleniem mięśnia serca? Znamy już odpowiedź / Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Izraelskie Ministerstwo Zdrowia sprawdziło przypadki zapalenia mięśnia sercowego u osób zaszczepionych preparatem Pfizera. Wiadomo już, czy można je powiązać z przyjęciem preparatu. 

Zapalenie mięśnia sercowego po szczepionce Pfizera?

O przypadkach zapalenia mięśnia sercowego po przyjęciu szczepionki dowiedzieliśmy się już pod koniec kwietnia. Wtedy izraelski zespół ds. pandemii COVID-19 wykrył 62 zachorowania na tę chorobę na ponad 5 milionów zaszczepionych osób. Na podstawie wstępnej analizy doszedł on do wniosku, że przypadki te wstąpiły głównie po drugiej dawce preparatu i u mężczyzn poniżej 30. roku życia.

Do tej pory nie było jednak pewności, czy zachorowania mają związek z przyjęciem szczepionki koncernów Pfizer i BioNTech. A ten pierwszy podkreślał, że „nie ma żadnych dowodów, by twierdzić, że zapalenie mięśnia sercowego jest ryzykiem związanym z użyciem szczepionki Pfizer/BioNTech”. Sprawie przyjrzało się jednak bliżej izraelskie Ministerstwo Zdrowia.

Z badań, które przeprowadziło, wynika, że „prawdopodobnie jest związek między otrzymaniem drugiej dawki szczepionki Pfizer/BioNTech a pojawieniem się zapalenia mięśnia serca u mężczyzn w wieku 16-30 lat”.

Rodzi się pytanie, czy badania pod tym kątem powinny być przeprowadzone także u dzieci, które co prawda w Izraelu nie są jeszcze szczepione przeciw COVID-19, ale w Polsce akcja szczepień u osób powyżej 12 r.ż. ma ruszyć już w czerwcu.

Zapalenie mięśnia sercowego – przyczyny

Zapalenie mięśnia sercowego to schorzenie, które polega na tym, że stan zapalny obejmuje mięsień sercowy. Dochodzi czasem nawet do zniszczenia części mięśnia oraz, w konsekwencji, do zaburzenia jego funkcji. W najcięższych przypadkach konieczna jest hospitalizacja ze względu na niewydolność serca, a nawet jego transplantacja.

Przyczyny choroby to:

  • stosowanie niektórych leków (np. przeciwgrzybiczych, przeciwdrgawkowych),
  • zażywanie narkotyków (np. kokaina) oraz innych środków chemicznych i trucizn,
  • infekcje pasożytnicze (np. nicienie i obleńce),
  • infekcje wirusowe (np. wirus opryszczki, grypy, adenowirusy i echowirusy),
  • infekcje bakteryjne (np. gronkowce, paciorkowce),
  • pierwotniaki (np. Toxoplasma gondii, Trypanosoma cruzi),
  • grzyby, mikoplazmy i riketsje,
  • choroby autoimmunologiczne.
Fale uderzeniowe - wskazania i przeciwwskazania do zabiegu

Zapalenie mięśnia sercowego – objawy

Główne objawy zapalenia mięśnia sercowego to: ból w klatce piersiowej, kołatanie serca, zaburzenia rytmu serca czy ból za mostkiem. Pojawia się też arytmia, duszności (zwłaszcza po aktywności fizycznej), obrzęk kostek i podudzi. Osoby, które są chore na zapalenie mięśnia sercowego, skarżą się też na zmęczenie, bóle mięśni i stawów oraz gorączkę.

Czasem, w ciężkich przypadkach pojawia się też kardiomiopatia rozstrzeniowa, która objawia się powiększeniem obu komór serca oraz dysfunkcją czynności kurczowej.


Źródło: Reuters/ www.rp.pl

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.