Istnieje związek między przyjęciem szczepionki Pfizera a zapaleniem mięśnia serca? Znamy już odpowiedź

się ten artykuł?
Izraelskie Ministerstwo Zdrowia sprawdziło przypadki zapalenia mięśnia sercowego u osób zaszczepionych preparatem Pfizera. Wiadomo już, czy można je powiązać z przyjęciem preparatu.
Zapalenie mięśnia sercowego po szczepionce Pfizera?
O przypadkach zapalenia mięśnia sercowego po przyjęciu szczepionki dowiedzieliśmy się już pod koniec kwietnia. Wtedy izraelski zespół ds. pandemii COVID-19 wykrył 62 zachorowania na tę chorobę na ponad 5 milionów zaszczepionych osób. Na podstawie wstępnej analizy doszedł on do wniosku, że przypadki te wstąpiły głównie po drugiej dawce preparatu i u mężczyzn poniżej 30. roku życia.
Do tej pory nie było jednak pewności, czy zachorowania mają związek z przyjęciem szczepionki koncernów Pfizer i BioNTech. A ten pierwszy podkreślał, że „nie ma żadnych dowodów, by twierdzić, że zapalenie mięśnia sercowego jest ryzykiem związanym z użyciem szczepionki Pfizer/BioNTech”. Sprawie przyjrzało się jednak bliżej izraelskie Ministerstwo Zdrowia.
Z badań, które przeprowadziło, wynika, że „prawdopodobnie jest związek między otrzymaniem drugiej dawki szczepionki Pfizer/BioNTech a pojawieniem się zapalenia mięśnia serca u mężczyzn w wieku 16-30 lat”.
Rodzi się pytanie, czy badania pod tym kątem powinny być przeprowadzone także u dzieci, które co prawda w Izraelu nie są jeszcze szczepione przeciw COVID-19, ale w Polsce akcja szczepień u osób powyżej 12 r.ż. ma ruszyć już w czerwcu.
Zapalenie mięśnia sercowego – przyczyny
Zapalenie mięśnia sercowego to schorzenie, które polega na tym, że stan zapalny obejmuje mięsień sercowy. Dochodzi czasem nawet do zniszczenia części mięśnia oraz, w konsekwencji, do zaburzenia jego funkcji. W najcięższych przypadkach konieczna jest hospitalizacja ze względu na niewydolność serca, a nawet jego transplantacja.
Przyczyny choroby to:
- stosowanie niektórych leków (np. przeciwgrzybiczych, przeciwdrgawkowych),
- zażywanie narkotyków (np. kokaina) oraz innych środków chemicznych i trucizn,
- infekcje pasożytnicze (np. nicienie i obleńce),
- infekcje wirusowe (np. wirus opryszczki, grypy, adenowirusy i echowirusy),
- infekcje bakteryjne (np. gronkowce, paciorkowce),
- pierwotniaki (np. Toxoplasma gondii, Trypanosoma cruzi),
- grzyby, mikoplazmy i riketsje,
- choroby autoimmunologiczne.
Zapalenie mięśnia sercowego – objawy
Główne objawy zapalenia mięśnia sercowego to: ból w klatce piersiowej, kołatanie serca, zaburzenia rytmu serca czy ból za mostkiem. Pojawia się też arytmia, duszności (zwłaszcza po aktywności fizycznej), obrzęk kostek i podudzi. Osoby, które są chore na zapalenie mięśnia sercowego, skarżą się też na zmęczenie, bóle mięśni i stawów oraz gorączkę.
Czasem, w ciężkich przypadkach pojawia się też kardiomiopatia rozstrzeniowa, która objawia się powiększeniem obu komór serca oraz dysfunkcją czynności kurczowej.
Źródło: Reuters/ www.rp.pl
Polecamy

Lech Wałęsa trafił do szpitala. Powód? COVID-19. „Przechodzi to ciężko”

Nowy śmiertelny wirus atakuje tuż za naszą granicą. Ogłoszono alert w całym kraju

Koronawirus znów w natarciu, alarmujące dane. „Mamy tyle zakażeń COVID-19, ile jesienią 2020 roku” – ostrzega Paweł Grzesiowski
