Przejdź do treści

Izolacja dla chorych na COVID-19 będzie skrócona? Takie plany ma Ministerstwo Zdrowia

Izolacja dla chorych na COVID-19 będzie skrócona? Takie plany ma Ministerstwo Zdrowia
Izolacja dla chorych na COVID-19 będzie skrócona? Takie plany ma Ministerstwo Zdrowia / Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Ministerstwo Zdrowia skierowało do konsultacji projekt rozporządzenia w sprawie skrócenia izolacji. W uzasadnieniu podano, że konieczność zmiany wynika z rekomendacji zgłoszonych przez Radę Medyczną w związku z „dynamiczną sytuacją epidemiczną”. O ile może zostać skrócony okres izolacji domowej?

Izolacja będzie krótsza?

Obecnie izolacja u osób zarażonych koronawirusem, którzy nie wykazują objawów, trwa 10 dni od daty uzyskania pierwszego dodatniego wyniku testu. W przypadku objawowego przechodzenia infekcji izolacja może zakończyć się po 3 dniach bez gorączki oraz bez objawów ze strony układu oddechowego, ale nie wcześniej niż po 13 dniach od dnia wystąpienia objawów. Teraz ma się to zmienić.

Ministerstwo zdrowia planuje wprowadzenie zmiany długości izolacji. Jeśli wejdzie w życie, to u osób zarażonych SARS-CoV-2 będzie się ona kończyła po 24 godzinach bez gorączki, bez stosowania leków przeciwgorączkowych i z poprawą kliniczną. A w przypadku pacjenta z objawami klinicznymi – nie wcześniej niż po 10 dniach od wystąpienia objawów.

Resort zdrowia skierował 19 kwietnia do konsultacji projekt rozporządzenia w tej sprawie.

Skąd taki pomysł?

W uzasadnieniu projektu czytamy, że konieczność zmiany rozporządzenia wynika z rekomendacji Rady Medycznej przy Prezesie Rady Ministrów, „w związku z dynamiczną sytuacją epidemiczną”. 

– Po kolejnym wzroście liczby zakażeń koronawirusem jesteśmy w okresie stabilizacji – powiedział ostatnio w rozmowie z PAP wirusolog prof. Włodzimierz Gut, dodając jednak, że najbliższe tygodnie mogą zaważyć na pogorszeniu się lub poprawieniu sytuacji – w zależności od naszych zachowań. – Zbliża się majówka, zbliżają się imprezy m.in. sportowe. Jeżeli będziemy startowali do tego okresu z obecnego poziomu kilkunastu tysięcy zakażeń, to może być bardzo źle – dodał.

Na to, aż nowe przepisy zaczną obowiązywać, nie będziemy musieli długo czekać. Projekt rozporządzenia zakłada, że wejdzie ono w życie następnego dnia po jego ogłoszeniu „ze względu na konieczność pilnego wdrożenia rozwiązań zapobiegjących rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2”.


Źródło:

Ile obecnie trwa kwarantanna a ile izolacja? – Rzecznik Praw Pacjenta – Portal Gov.pl (www.gov.pl)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.