2 min.
Izrael: po szczepieniach spadek liczby zachorowań na COVID-19 o 94 proc.

Szczepienia w Izraelu / istock
W Izraelu, wśród osób zaszczepionych na COVID-19 preparatem firmy Pfizer, liczba zachorowań spadła o 94 proc. we wszystkich grupach wiekowych. Tak wynika z badań izraelskiej firmy świadczącej usługi zdrowotne Clalit, o których informuje dziennik „Haarec”.
Liczba zachorowań na COVID a szczepionka
Jak wynika z badań Clalit, w grupie szczepionych liczba zachorowań na COVID-19, którym towarzyszą symptomy, spadła o 94 proc., a liczba przypadków choroby o ciężkim przebiegu – o 92 proc.
W grupie tej było 170 tys. osób powyżej 60. roku życia i 430 tys. osób w wieku od 16 do 59 lat.
Naukowcy wykazali, że szczepionki są równie skuteczne w przypadku osób powyżej 70. roku życia, jak i ludzi młodszych.
Testy kliniczne Pfizera nie mogły tego wykazać, ponieważ uczestniczyło w nich zbyt mało osób z tej grupy wiekowej. W badaniach Clalit przeanalizowano dane 1,2 mln osób objętych opieką tej firmy, w tym 600 tys. osób, które otrzymały szczepionkę Pfizera i 600 tys. ludzi niezaszczepionych. Szczepienia ruszyły w Izraelu 19 grudnia 2020.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Skuteczność szczepionek
Badania Clalit wskazują również, że szczepienia bardzo skutecznie zapobiegają ciężkiemu przebiegowi choroby. Tego też nie udało się ustalić wcześniej w testach klinicznych. Grupa osób, u których pojawił się COVID-19 o ciężkim przebiegu, była wówczas za mała.
Warto też przypomnieć, że to właśnie Izrael jest globalnym liderem szczepień przeciwko COVID-19. Kraj ten bardzo szybko przeprowadza kampanię szczepień, ponieważ wymaga, by każdy mieszkaniec kraju należał do kasy chorych.
Izrael posiada też umowę z amerykańską firmą Pfizer, która zgodziła się na szybkie dostarczanie większej liczby dawek w zamian za częściowy dostęp do obszernej bazy danych prowadzonej przez kasy chorych. Do tej pory wzbudza to w mieszkańcach Izraela obawy o bezpieczeństwo informacji na ich temat.
Epidemiolodzy wskazują, że Izrael może być w stanie zaszczepić 95 proc. osób z grup ryzyka do marca, co mogłoby pozwolić na powrót do życia sprzed pandemii.
Udostępnij!
Zobacz także

Amerykanie ogłaszają, że ich szczepionka na koronawirusa ma 90-procentową skuteczność. To przełom w pandemii?

Boisz się powikłań po szczepionce przeciw COVID-19? Powstanie specjalny fundusz, który będzie wypłacał odszkodowania

Coraz więcej Polaków chce się zaszczepić przeciwko COVID-19 – wskazuje najnowszy sondaż
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

26.03.2023
Są wyrafinowanymi myśliwymi, którzy w wymyślny sposób uśmiercają swoje ofiary. Czy grzyby mogą uratować świat?

24.03.2023
Uważano, że ich przyczyną może być smutek, post, a nawet ciąża. Jak kiedyś leczono galopujące suchoty, czyli gruźlicę

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023