3 min.
Jak COVID-19 przechodzą młodzi dorośli? Wyniki nowego badania nie są optymistyczne

Jak COVID-19 przechodzą młodzi dorośli? Wyniki nowego badania nie są optymistyczne / Pexels
– Zauważyliśmy wysoką częstość ciężkiego przebiegu choroby. Mimo, że śmiertelność na poziomie 2,7 proc. jest niższa niż wśród starszych pacjentów, jest ona wysoka jak na młodych ludzi – podkreśla dr Jonathan Cunningham, główny autor badania przeprowadzonego na ponad 3 tys. pacjentów w wieku 18-34 lat.
Spis treści
COVID-19 u młodych dorosłych
Na stronie periodyku JAMA została opublikowana analiza amerykańskiego zespołu naukowców z Brigham and Women’s Hospital (USA). Badacze postanowili przyjrzeć się temu, jak na COVID-19 chorują młodzi dorośli, którzy z jego powodu musieli być leczeni w szpitalu.
Naukowcy przeanalizowali dane z 419 amerykańskich szpitali, do których z powodu COVID-19 w okresie od 1 kwietnia do 30 czerwca trafiło 3222 pacjentów w wieku od 18 do 34 lat.
W podanym przedziale czasowym włączeni do analizy młodzi dorośli stanowili jedynie 5 proc. wszystkich hospitalizowanych z powodu nowej choroby pacjentów. Ponad połowę badanych (57 proc.) stanowili mężczyźni.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Jak COVID-19 przechodzą młodzi dorośli?
– Zauważyliśmy wysoką częstość ciężkiego przebiegu choroby. Mimo, że śmiertelność na poziomie 2,7 proc. jest niższa niż wśród starszych pacjentów, jest ona wysoka jak na młodych ludzi, którzy zwykle dobrze sobie radzą, jeśli są hospitalizowani z innych powodów – podkreśla dr Jonathan Cunningham, główny autor pracy.
W badanej grupie 331 osób (10 proc.) wymagało wspomagania oddechu, zaś 88 (2,7 proc.) zmarło, przy czym spośród pacjentów, którzy zmarli lub wymagali mechanicznej wentylacji, aż 140 (około 40 proc.) zmagało się z otyłością olbrzymią. To istotny, ale nie jedyny czynnik, który potęguje śmiertelność na COVID-19 u młodych dorosłych. Autorzy badania przyjrzeli się dokładnie chorobom współistniejącym w tej grupie osób.
Młodzi dorośli a choroby współistniejące
Naukowcy wyodrębnili czynniki ryzyka, które mogły wpłynąć na ciężkość przebiegu choroby. W całej badanej grupie ponad 3 tysięcy młodych kobiet i mężczyzn aż prawie 40 proc. (1187 osób) cierpiało z powodu otyłości, przy czym 789 pacjentów i pacjentek chorowało na otyłość olbrzymią.
Ponadto, 588 młodych pacjentów miało cukrzycę, zaś 519 – nadciśnienie. Wszystkie trzy choroby współistniejące miały istotne znaczenie w przebiegu COVID-19, szczególnie zaś otyłość, zwłaszcza wtedy, gdy była to otyłość olbrzymia.
Badacze zauważyli też, że otyłość, nadciśnienie i cukrzyca stanowią istotne czynniki ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19 u młodych dorosłych, a im większa otyłość oraz im więcej wszystkich czynników ryzyka, tym ryzyko ciężkiego przebiegu jest wyższe.
Autorzy pracy zaznaczają przy tym, że ich badanie obejmowało jedynie te osoby, które były hospitalizowane, a zatem tylko niewielką grupę wśród wszystkich młodych zakażonych nowym koronawirusem.
Zobacz także
Spodobał ci się ten artykuł? Poleć go koleżance
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

20.03.2023
„Profesjonalna ofiara karmi się zainteresowaniem emocjonalnym i zaangażowaniem innych” – mówi Dominika Cwynar

17.03.2023
Po operacji każdy poszedł za głosem swojego nowego serca, do innego domu. Jak kiedyś leczono: historia przeszczepów

17.03.2023
„Kroplówkom odmładzającym mówię NIE” – przestrzega endokrynolożka i diabetolożka dr Luiza Napiórkowska

14.03.2023