Przejdź do treści

Jak dbać o skórę w czasie epidemii? Sprawdź, co radzą specjaliści – dermatolog i chirurg

Jak dbać o skórę w czasie epidemii?
Dr Anna Jędrowiak. Zdj: archiwum prywatne
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Kobieta i mężczyzna przytulają się
Usłyszałaś od ginekologa, żeby przed seksem napić się lampki wina, żeby nie bolało? Pani Fizjotrener: to nie jest ból, na który możesz się godzić
San Marino
San Marino oferuje turystom szczepionkę wliczoną w koszty pobytu. Jest jeden haczyk
Szczepionki
Kolejny kraj wycofuje dwie szczepionki na COVID-19. Powodem są przypadki zakrzepów u zaszczepionych
Polekowe uszkodzenie wątroby – przyczyny i leczenie
Choroby mikrokrążenia – skutki i profilaktyka zaburzeń

Maseczki, stres czy zmiana diety wpływają negatywnie na kondycję skóry i nie są obojętne dla naszej cery.  Mnożące się zaskórniki, bolesne krosty i alergiczna opuchlizna na twarzy to dziś problemy wielu osób. Specjaliści tłumaczą, jak sobie z nimi radzić.

Od trzech miesięcy, od kiedy koronawirus na dobre zagościł w naszym kraju, do gabinetu dermatolog Anny Jędrowiak trafia zdecydowanie więcej pacjentów zmagających się z problemami z cerą.

– Coraz częściej obserwuję u pacjentów zmiany skórne w dolnej części twarzy, czyli w części, którą zakrywa maseczka. Ludzie zazwyczaj używają maseczek wielokrotnego użytku i niestety nie piorą ich regularnie, być może nie wiedząc, że na tkaninie osiadają patogeny. W dodatku mają one idealne warunki do rozwoju, ponieważ namnażają się w wilgotnym środowisku – tłumaczy dr Jędrowiak.

Jednak bakterie nie są jedyną przyczyną pogorszenia stanu skóry. Do gabinetu pani dermatolog zgłaszają się również osoby ze zmianami typowo alergicznymi, wynikającymi z uczulenia na chrom.

– Zmiany alergiczne wyglądają zupełnie inaczej niż trądzikowe. W tym przypadku nie pojawiają się zaskórniki ani krosty, tylko obrzęk, rumień, grudki i pęcherzyki. Zmiany skórne często wychodzą poza obszar zakryty maseczką. Alergii na chrom może towarzyszyć pieczenie i świąd, czego nie obserwuje się w przypadku zmian trądzikowych – tłumaczy specjalistka i dodaje, że chrom to pierwiastek znajdujący się w barwnikach tkanin. Duże stężenie chromu zawierają szczególnie maseczki intensywnie barwione na kolory, takie jak czarny czy czerwony.

Jak znaleźć idealną dietę?

Prócz alergii i namnażania się bakterii, dr Jędrowiak zauważa również trzecią przyczynę pogorszonej kondycji skóry, czyli zmianę trybu życia. Zamknięte lokale gastronomiczne, które wcześniej zaopatrywały wiele osób w codzienne zdrowe posiłki, nadmierne spożycie alkoholu i stres spowodowany problemami z pracą oraz obawą o zagrożenie zdrowia, odcisnęły duże piętno na skórze wielu osób.

– Pacjenci przyznają, że od początku epidemii jadają bez porównania gorzej. Spożywają obecnie znacznie więcej wysoko przetworzonej żywności, dużo słodyczy, a to wszystko popijają większą ilością alkoholu – mówi dr Jędrowiak i dodaje, że podczas wizyt pacjenci zwierzają się także z problemów z nadmiernym stresem oraz nieregularnym snem. To dlatego ci, którzy wcześniej stosowali odpowiednią dietę oraz rozpoczęli kurację dermatologiczną, w czasie epidemii zauważyli pogorszenie stanu skóry.

– Podsumowując, polecam wszystkim, by nosili maseczki, wtedy, gdy rzeczywiście jest to uzasadnione, zasłaniając nos i usta, a nie jak niestety czyni wiele osób – brodę i podbródek w trakcie spaceru na świeżym powietrzu czy w samochodzie. Radzę też wybierać takie maseczki, które nie będą intensywnie barwione. Ponadto, maseczki wielokrotnego użytku powinny być jak najczęściej prane lub odkładane. Wystarczy mieć kilka maseczek zapasowych, które zostaną odłożone na półkę na trzy lub cztery dni. To czas, w którym patogeny powinny zniknąć z materiału. Radziłabym też wrócić do zróżnicowanych diet sprzed epidemii i przede wszystkim znaleźć sposoby na radzenie sobie ze stresem – podsumowuje.

Z kolei dr Adam Gumkowski, chirurg i właściciel kliniki medycyny estetycznej AGklinik, do której także zgłaszają się pacjenci z problemami skórnymi, radzi, by w celu zminimalizowania bakterii dwa razy dziennie przecierać twarz srebrem koloidalnym o działaniu antybakteryjnym. Srebro szybko wysycha i nie pozostawia po sobie śladów, dlatego można stosować je tuż przed nałożeniem podkładu.

Dr Adam Gumkowski. Zdj: archiwum prywatne

– Swoim pacjentkom polecam także, by piły jedną łyżeczkę srebra koloidowego dziennie. To nie zaszkodzi, a znakomicie oczyści organizm. Podobne działanie ma woda utleniona – tłumaczy dr Gumkowski. Jego recepta na miksturę z wody utlenionej jest bardzo prosta. Wystarczy odmierzyć dziesięć łyżeczek wody mineralnej i dodać do niej jedną łyżeczkę wody utlenionej. Całość wymieszać i spożyć jedną łyżeczkę.

– Jedna łyżeczka raz dziennie również ma działanie oczyszczająca, a jednocześnie nie jest w żaden sposób szkodliwa dla organizmu – tłumaczy.

Dieta przy chorobach tarczycy. Rozmowa z dr Hanną Stolińską

Choć srebro koloidowe i woda utleniona zapobiegają wypryskom, dr Gumkowski, podobnie jak dr Jędrowiak, zwracają uwagę na ogromne znaczenie diety. – Zdecydowana większość pacjentek, które przychodzą do kliniki na zabiegi mające na celu oczyszczenie i poprawę wyglądu cery trądzikowej, ma problemy ze skórą właśnie ze względu na dietę.

Dr Gumkowski tłumaczy, że najczęściej chodzi o nietolerancje produktów mlecznych, które dziś są mocno przetworzone i zawierają laktozę. Na drugim miejscu znajdują się produkty zbożowe, które zawierają gliadyny – substancje bardzo często odpowiedzialne za uczulenia. Niekorzystnie na cerę wpływa także przyjmowanie niezdrowych kwasów tłuszczowych, zawartych np. w margarynie lub przyjmowanie zbyt małej ilości kwasów tłuszczowych, choćby ze względu na rygorystyczne diety warzywne.

Dlatego na poprawę skóry polecam pacjentkom zbilansowane kwasy tłuszczowe. To produkt gotowy do spożycia, który przyjmuje się jak suplement diety i który bardzo pozytywnie wpływa na wygląd skóry. Podsumowując, wypryski na twarzy to tylko objaw czegoś, co dzieje się w organizmie i z mojej perspektywy tym czymś najczęściej jest nieprawidłowa dieta. Zmiana żywienia powoduje zmianę flory bakteryjnej, a tym samym poprawę wyglądu skóry- mówi specjalista i dodaje: – Poprawa nie nastąpi jednak na drugi dzień. Organizm oczyszcza się zwykle po trzech miesiącach, wtedy pacjentki widzą rzeczywistą poprawę skóry. To proces, który wymaga cierpliwości, jednak zdecydowanie warto czekać na efekty.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Szpital w Indiach

„Czarny grzyb” atakuje pacjentów z COVID-19. Liczba zainfekowanych osób rośnie

kobieta po szczepieniu na covid

Skutki uboczne szczepionek na COVID-19 – które występują najczęściej? Porównanie

Kobieta

Gdzie są wolne terminy na szczepienie? Rząd udostępnił mapę z danymi

Częste mycie skraca życie? W czasie pandemii wiele osób zaczęło kierować się tą zasadą

Częste mycie skraca życie? W czasie pandemii wiele osób zaczęło kierować się tą zasadą

Będzie krótszy odstęp pomiędzy dawkami szczepionki przeciw COVID-19, ale niekoniecznie dla wszystkich. Co z tymi, którzy już przyjęli pierwszą dawkę przed wprowadzeniem zmiany?

Krótszy odstęp pomiędzy dawkami szczepionki przeciw COVID-19. Co z tymi, którzy przyjęli pierwszą dawkę przed wprowadzeniem zmiany?

Szczepienia przeciw COVID-19 dostępne dla dzieci w kolejnym kraju. FDA dopuściła tam podawanie jednej ze szczepionek już 12-latkom

Kolejny kraj wprowadza szczepienia przeciw COVID-19 dla dzieci. Szczepionkę mogą przyjąć już 12-latkowie

Będą krótsze przerwy pomiędzy dawkami przeciw COVID-19

Szybciej przyjmiemy drugą dawkę szczepionki przeciw COVID-19. Duża zmiana czeka też ozdrowieńców

Unia Europejska nie przedłużyła kontraktu z AstraZeneką. Za to jest nowe, duże zamówienie od innego dostawcy

Unia Europejska nie przedłużyła kontraktu z AstraZeneką. „Obserwujemy sytuację”

Nawet łagodny Covid-19 może mieć długotrwały wpływ na zdrowie młodych ludzi - wynika z badania naukowców

Nawet łagodny przebieg COVID-19 może mieć długotrwały wpływ na zdrowie młodych ludzi – wynika z badania naukowców

Wiadomo, kiedy będziemy mogli korzystać z paszportów szczepionkowych. Szefowa KE podała termin

Wiadomo, kiedy będziemy mogli korzystać z paszportów szczepionkowych. Szefowa KE podała termin

EMA wydała oświadczenie ws. szczepionki Johnson & Johnson. Mają zmienić się zalecenia na ulotce preparatu

EMA wydała oświadczenie ws. szczepionki Johnson & Johnson. Mają zmienić się zalecenia na ulotce preparatu

Kobieta

Jak wygląda kwestia szczepień na COVID-19 u ozdrowieńców? Wyjaśnia prawniczka

Szczepienie

Rosja zatwierdziła do użytku jednodawkową szczepionkę Sputnik Light

Kobieta w maseczce ochronnej

Jest rozporządzenie wobec maseczek na otwartym powietrzu. Kiedy się z nimi pożegnamy?

Kobieta w maseczce ochronnej

Naukowcy potwierdzili 11 wariantów koronawirusa na Śląsku. Wśród badanych próbek stwierdzono także wariant brazylijski

Szczepionka przeciw COVID-19 dopuszczona dla dzieci. Jednak na razie zgoda dotyczy tylko jednego kraju i jednego preparatu

Szczepionka przeciw COVID-19 dopuszczona dla dzieci. Zgoda dotyczy tylko jednego kraju i jednego preparatu

Zaszczepiłaś się przeciw COVID-19? Eksperci ostrzegają: nie publikuj zdjęcia zaświadczenia w mediach społecznościowych

Zaszczepiłaś się przeciw COVID-19? Eksperci ostrzegają: nie publikuj zdjęcia zaświadczenia w mediach społecznościowych

Lekarka ze szczepionką

Polska odkupi zapas szczepionek od Danii? Premier napisał w tej sprawie list

Z koronawirusem chcieli wsiąść do samolotu. Teraz grozi im nawet 8 lat więzienia

Chcieli wsiąść do samolotu z koronawirusem. Teraz grozi im nawet 8 lat więzienia

Jakie badania zrobić po COVID-19? Ozdrowieńcy a powikłania po koronawirusie

Kobieta w maseczce ochronnej

Indyjski wariant koronawirusa w Polsce. Wykryto dwa ogniska zakażeń

Szczepionka

Dania wycofuje preparat Johnson & Johnson z programu szczepień

Mężczyzna otrzymuje szczepionkę

Szczepienia na COVID-19 w zakładach pracy. Ruszyła rejestracja

Książę Harry na koncercie Vax Live/ fot. GettyImages

„Szczepionkę należy rozdać każdemu i wszędzie” – apelował książę Harry na wielkim koncercie promującym szczepienia na COVID-19

Najpopularniejsze

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Respirator

Jak wygląda intubacja i podłączenie pacjenta do respiratora? Wyjaśnia anestezjolożka Zofia Patyna-Giżejowska

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

białe plamy na paznokciach

Białe plamy na paznokciach – co oznaczają i jak się ich pozbyć?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

insulinooporność

Dieta w insulinooporności

laboratorium

D-dimery – co to jest? Jak obniżyć zbyt wysoki poziom?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?