Przejdź do treści

Jak dbać o skórę w czasie epidemii? Sprawdź, co radzą specjaliści – dermatolog i chirurg

Jak dbać o skórę w czasie epidemii?
Dr Anna Jędrowiak. Zdj: archiwum prywatne
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
„Z twoimi ocenami to skończysz na ulicy!”, „Jesteś do niczego!”, „Zamknij się, ryby i dzieci głosu nie mają”. Tak brzmi przemoc psychiczna wobec dzieci
W sieci lawina postów opatrzonych hasztagami #powiedzkomuś i #wyroknakobiety. TK zdecydował w sprawie aborcji ze względu na wady płodu
Pacjent w trakcie testu na koronawirusa
Jak przygotować się do testu na koronawirusa? Czego nie robić? Ministerstwo Zdrowia podało zalecenia
Mama z córkąsprzątają kuchnię
Mama Chemik: sprzątanie szkodzi tak samo jak palenie papierosów
Lekarze odkryli nowy organ w naszych ciałach. Mamy go w głowie

Maseczki, stres czy zmiana diety wpływają negatywnie na kondycję skóry i nie są obojętne dla naszej cery.  Mnożące się zaskórniki, bolesne krosty i alergiczna opuchlizna na twarzy to dziś problemy wielu osób. Specjaliści tłumaczą, jak sobie z nimi radzić.

Od trzech miesięcy, od kiedy koronawirus na dobre zagościł w naszym kraju, do gabinetu dermatolog Anny Jędrowiak trafia zdecydowanie więcej pacjentów zmagających się z problemami z cerą.

– Coraz częściej obserwuję u pacjentów zmiany skórne w dolnej części twarzy, czyli w części, którą zakrywa maseczka. Ludzie zazwyczaj używają maseczek wielokrotnego użytku i niestety nie piorą ich regularnie, być może nie wiedząc, że na tkaninie osiadają patogeny. W dodatku mają one idealne warunki do rozwoju, ponieważ namnażają się w wilgotnym środowisku – tłumaczy dr Jędrowiak.

Jednak bakterie nie są jedyną przyczyną pogorszenia stanu skóry. Do gabinetu pani dermatolog zgłaszają się również osoby ze zmianami typowo alergicznymi, wynikającymi z uczulenia na chrom.

– Zmiany alergiczne wyglądają zupełnie inaczej niż trądzikowe. W tym przypadku nie pojawiają się zaskórniki ani krosty, tylko obrzęk, rumień, grudki i pęcherzyki. Zmiany skórne często wychodzą poza obszar zakryty maseczką. Alergii na chrom może towarzyszyć pieczenie i świąd, czego nie obserwuje się w przypadku zmian trądzikowych – tłumaczy specjalistka i dodaje, że chrom to pierwiastek znajdujący się w barwnikach tkanin. Duże stężenie chromu zawierają szczególnie maseczki intensywnie barwione na kolory, takie jak czarny czy czerwony.

Jak znaleźć idealną dietę?

Prócz alergii i namnażania się bakterii, dr Jędrowiak zauważa również trzecią przyczynę pogorszonej kondycji skóry, czyli zmianę trybu życia. Zamknięte lokale gastronomiczne, które wcześniej zaopatrywały wiele osób w codzienne zdrowe posiłki, nadmierne spożycie alkoholu i stres spowodowany problemami z pracą oraz obawą o zagrożenie zdrowia, odcisnęły duże piętno na skórze wielu osób.

– Pacjenci przyznają, że od początku epidemii jadają bez porównania gorzej. Spożywają obecnie znacznie więcej wysoko przetworzonej żywności, dużo słodyczy, a to wszystko popijają większą ilością alkoholu – mówi dr Jędrowiak i dodaje, że podczas wizyt pacjenci zwierzają się także z problemów z nadmiernym stresem oraz nieregularnym snem. To dlatego ci, którzy wcześniej stosowali odpowiednią dietę oraz rozpoczęli kurację dermatologiczną, w czasie epidemii zauważyli pogorszenie stanu skóry.

– Podsumowując, polecam wszystkim, by nosili maseczki, wtedy, gdy rzeczywiście jest to uzasadnione, zasłaniając nos i usta, a nie jak niestety czyni wiele osób – brodę i podbródek w trakcie spaceru na świeżym powietrzu czy w samochodzie. Radzę też wybierać takie maseczki, które nie będą intensywnie barwione. Ponadto, maseczki wielokrotnego użytku powinny być jak najczęściej prane lub odkładane. Wystarczy mieć kilka maseczek zapasowych, które zostaną odłożone na półkę na trzy lub cztery dni. To czas, w którym patogeny powinny zniknąć z materiału. Radziłabym też wrócić do zróżnicowanych diet sprzed epidemii i przede wszystkim znaleźć sposoby na radzenie sobie ze stresem – podsumowuje.

Z kolei dr Adam Gumkowski, chirurg i właściciel kliniki medycyny estetycznej AGklinik, do której także zgłaszają się pacjenci z problemami skórnymi, radzi, by w celu zminimalizowania bakterii dwa razy dziennie przecierać twarz srebrem koloidalnym o działaniu antybakteryjnym. Srebro szybko wysycha i nie pozostawia po sobie śladów, dlatego można stosować je tuż przed nałożeniem podkładu.

Dr Adam Gumkowski. Zdj: archiwum prywatne

– Swoim pacjentkom polecam także, by piły jedną łyżeczkę srebra koloidowego dziennie. To nie zaszkodzi, a znakomicie oczyści organizm. Podobne działanie ma woda utleniona – tłumaczy dr Gumkowski. Jego recepta na miksturę z wody utlenionej jest bardzo prosta. Wystarczy odmierzyć dziesięć łyżeczek wody mineralnej i dodać do niej jedną łyżeczkę wody utlenionej. Całość wymieszać i spożyć jedną łyżeczkę.

– Jedna łyżeczka raz dziennie również ma działanie oczyszczająca, a jednocześnie nie jest w żaden sposób szkodliwa dla organizmu – tłumaczy.

Dieta przy chorobach tarczycy. Rozmowa z dr Hanną Stolińską

Choć srebro koloidowe i woda utleniona zapobiegają wypryskom, dr Gumkowski, podobnie jak dr Jędrowiak, zwracają uwagę na ogromne znaczenie diety. – Zdecydowana większość pacjentek, które przychodzą do kliniki na zabiegi mające na celu oczyszczenie i poprawę wyglądu cery trądzikowej, ma problemy ze skórą właśnie ze względu na dietę.

Dr Gumkowski tłumaczy, że najczęściej chodzi o nietolerancje produktów mlecznych, które dziś są mocno przetworzone i zawierają laktozę. Na drugim miejscu znajdują się produkty zbożowe, które zawierają gliadyny – substancje bardzo często odpowiedzialne za uczulenia. Niekorzystnie na cerę wpływa także przyjmowanie niezdrowych kwasów tłuszczowych, zawartych np. w margarynie lub przyjmowanie zbyt małej ilości kwasów tłuszczowych, choćby ze względu na rygorystyczne diety warzywne.

Dlatego na poprawę skóry polecam pacjentkom zbilansowane kwasy tłuszczowe. To produkt gotowy do spożycia, który przyjmuje się jak suplement diety i który bardzo pozytywnie wpływa na wygląd skóry. Podsumowując, wypryski na twarzy to tylko objaw czegoś, co dzieje się w organizmie i z mojej perspektywy tym czymś najczęściej jest nieprawidłowa dieta. Zmiana żywienia powoduje zmianę flory bakteryjnej, a tym samym poprawę wyglądu skóry- mówi specjalista i dodaje: – Poprawa nie nastąpi jednak na drugi dzień. Organizm oczyszcza się zwykle po trzech miesiącach, wtedy pacjentki widzą rzeczywistą poprawę skóry. To proces, który wymaga cierpliwości, jednak zdecydowanie warto czekać na efekty.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Karetka pogowia i SOR

Ratownik medyczny Jan Świtała o koronawirusie: Te igrzyska są dopiero przed nami. Po nich zacznie się rozliczanie z każdego trupa

Maja Bohosiewicz zrobiła test na koronawirusa. Pokazała, jak wygląda badanie

Padł kolejny rekord zarażeń koronawirusem

Padł kolejny rekord zarażeń koronawirusem. Zostało potwierdzonych ponad 10 tys. przypadków

W Częstochowie odbyła się impreza na tysiąc osób w czasie pandemii. Organizatorom grozi nawet 8 lat więzienia

W Częstochowie odbyła się impreza na tysiąc osób. Organizatorom grozi nawet 8 lat więzienia

Dlaczego koronawirus zabił już ponad milion osób? Powstał światowy raport zdrowia, który odpowiada na to pytanie

Owsiak nie zgodził się na przekazanie łóżek psychiatrii dziecięcej na walkę z COVID-19. "Kategorycznie nie wyrażamy zgody na takie działanie"

Owsiak nie zgodził się na przekazanie łóżek psychiatrii dziecięcej na walkę z COVID-19. „Kategorycznie nie wyrażamy zgody na takie działanie”

Dariusz Gnatowski

Nie żyje Dariusz Gnatowski. Aktor miał 59 lat

koronawirus, Mediolan

„Lombardia się poddaje i wywiesza białą flagę”. Włoskie media o lawinowym wzroście zakażeń i nowych obostrzeniach w regionie

Lek. Bartosz Fiałek o zmianach w powoływaniu personelu medycznego: „Zaczyna się łapanka jak na ulicach Mińska”

Prof. Bolesław Samoliński: „Istnieje znacznie więcej sytuacji, gdy teleporada nie może być zastosowana”

koronawirus polska

W ciągu tygodnia osiągniemy granicę 15 tys. zachorowań dziennie? MZ o scenariuszach i narzędziach walki z COVID-19

Dr Michał Strus: „Wiedza na temat wpływu infekcji COVID-19 na kobietę w ciąży oraz płód zmienia się z dnia na dzień”

pociąg w czasach pandemii

Obostrzenia w pociągach PKP Intercity: ograniczenie liczby pasażerów do połowy miejsc siedzących

Stadion Narodowy

Na Stadionie Narodowym powstaje szpital polowy dla chorych na COVID-19

WHO: leki przeciwwirusowe nieskuteczne w walce z koronawirusem. Wśród nich jest remdesiwir, którego działanie było bardzo obiecujące

WHO: leki przeciwwirusowe nieskuteczne w walce z koronawirusem. Wśród nich jest remdesiwir

Rząd łagodzi zapowiedzi restrykcji w siłowniach i na basenach. Kto może odetchnąć z ulgą?

Rząd łagodzi zapowiedzi restrykcji w siłowniach i na basenach. Kto może odetchnąć z ulgą?

Jakub Krawiec, psycholog, SWPS

Jakub Krawiec: „Szczepienie” na poziomie informacyjnym pomoże nam łatwiej zdecydować, czy wziąć medyczną szczepionkę, gdy już będzie na rynku

Obostrzenia w sklepach złagodzone, za to większy rygor na ulicach. Sprawdź, co się zmieniło

Obostrzenia w sklepach złagodzone, za to większy rygor na ulicach. Sprawdź, co się zmieniło

Lek. Dawid Ciemięga: „Jak będziecie umierać w domach, to podziękujcie tym, którzy udostępniali treści antycovidowe i niech koronasceptycy was ratują”

Klauzula dobrego Samarytanina. Błędy popełniane nieumyślnie w ramach walki z koronawirusem nie będą karane

Klauzula dobrego Samarytanina. Błędy popełniane nieumyślnie w ramach walki z koronawirusem nie będą karane

koronawirus w Polsce

„Wciskamy hamulec z całej siły” – oznajmił Adam Niedzielski. Znamy decyzje Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

Lek. Bartosz Fiałek: „Trupy na ulicach leżeć nie będą, ale w oczekujących na przyjęcie karetkach czy poczekalniach szpitalnych, już niestety tak”

„Pokażmy, jak to jest cały dzień pić kawę, machać klapkiem i czekać, aż ktoś zapuka kijem w parapet”. Pracownicy ochrony zdrowia odpowiadają Jackowi Sasinowi wymownymi zdjęciami

Czy lody z mlekiem matek pomogą zatrzymać pandemię koronawirusa? Naukowcy mają na to dowody

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Łóżkowy savoir-vivre. Kilka przykładów fajnych zachowań w sypialni

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Kobieta leży na łóżku

Seks analny to czysta przyjemność! Jak wzbogacić swój erotyczny repertuar?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?