3 min.
Jak groźny jest „ukryty Omikron”? Eksperci opracowali dwa możliwe kierunki rozwoju pandemii

Jak groźny jest podwariant BA.2 Omikrona? Eksperci opracowali dwa możliwe kierunki rozwoju pandemii/ Pexels, fot. Rodnae Productions
09.08.2022
Młoda krew wydłuża życie? Naukowcy w końcu poznali odpowiedź
09.08.2022
„Tam na dole”, „muszelka”, „siusia”. Badanie pokazało, jak Polki nazywają swoje narządy płciowe
09.08.2022
Nie żyje Olivia Newton-John. Gwiazda „Grease” od 30 lat chorowała na nowotwór
08.08.2022
Rewolucja w medycynie. Naukowcy ożywili część komórek u świni, która już nie żyła
08.08.2022
Szczepionka komórkowa na raka coraz bliżej? Pracują nad nią polscy naukowcy
Podwariant BA.2 zaczął wypierać pierwotną wersję Omikrona w krajach takich jak Dania, Filipiny i Indie. Jak bardzo jest groźny, zbadało WHO. Tymczasem szwedzki Urząd Zdrowia Publicznego opublikował dwa scenariusze tego, w jakim kierunku rozwinie się pandemia COVID-19 na świecie w najbliższych miesiącach. Jeden jest optymistyczny, drugi – nie.
„Ukryty Omikron” jest groźny?
Omikron, wykryty po raz pierwszy 11 listopada w Botswanie wariant koronawirusa SARS-CoV-2, zbiera żniwo na całym świecie. Wirus wzbudza niepokój ekspertów, ponieważ odkryto w nim 50 różnych mutacji. W ponad 40 krajach w ostatnim miesiącu odnotowano również jego nowy podszczep. Wykazano, że podwariant BA.2 cechuje się większą o 30 proc. transmisyjnością i jest trudniejszy do wykrycia przez testy. Z tego powodu nazwano go „ukrytym Omikronem”.
Wersja BA.2 zaczęła wypierać już pierwotną wersję Omikrona w krajach takich jak Dania, Filipiny i Indie. Nie potwierdzono jednak, by zakażenie nowym podwariantem objawiało się groźniejszymi symptomami.
„Nie widzimy różnicy pod względem ciężkości zachorowań między BA.1 w porównaniu z BA.2, więc jest to podobny poziom pod względem ryzyka hospitalizacji” – powiedziała ekspertka Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ds. epidemii Maria Van Kerkhove.
I podkreśliła, że jest to bardzo ważna kwestia, ponieważ wciąż nie jest jasne, gdzie podwariant Omikrona pojawił się po raz pierwszy. Ponadto według WHO istnieją trzy podwarianty Omikrona – BA.1, BA.2 oraz BA.3.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Jak rozwinie się pandemia COVID-19?
Eksperci apelują, by w związku z wciąż pojawiającymi się mutacjami koronawirusa SARS-CoV-2 zaszczepić jak najwięcej ludzi w jak najkrótszym czasie. Tylko w ten sposób wirus przestanie krążyć w społeczeństwie i tym samym mutować. Szczepienia jednak utknęły w martwym punkcie, a coraz więcej państw luzuje obostrzenia.
Szwedzki Urząd Zdrowia Publicznego w związku z tym opublikował dwa scenariusze tego, w jakim kierunku rozwinie się pandemia COVID-19 na świecie. W pierwszej (optymistycznej) wersji ustaleń szwedzkich naukowców wynika, że w ich kraju koronawirus będzie rozprzestrzeniał się na niskim poziomie do połowy maja.
„Liczba zakażeń Omikronem będzie gwałtownie spadać, a następnie ustabilizuje się w marcu i utrzyma na niskim poziomie do lata” – informują.
Naukowcy przewidują jednak, że w marcu może pojawić się nowa mutacja wirusa, w wyniku której dojdzie do wzrostu zakażeń. Według nich będzie miał ona „szczególne znaczenie” dla rozwoju pandemii COVID-19. Jeśli nowy wariant będzie wykazywał szybszą transmisyjność niż Omikron, szczyt fali zakażeń nastąpi w połowie maja. Eksperci założyli również, że nowa wersja wirusa może być odporna na szczepionki przeciw koronawirusowi.
„Z tego powodu ważne jest, aby utrzymać wysoki poziom gotowości w służbie zdrowia oraz opiece” – zaapelował główny epidemiolog Szwecji Anders Tegnell.
Źródło: PAP, Poradnik Zdrowie
Podeślij artykuł znajomym!
Zobacz także

„By osiągnąć odporność zbiorową, należałoby zaszczepić… 142,9 procent populacji!”. Naukowcy doszli do ciekawych wniosków

Jak wygląda intubacja i podłączenie pacjenta do respiratora? Wyjaśnia anestezjolożka Zofia Patyna-Giżejowska

Od 1 marca czekają nas spore zmiany. Kto przez brak szczepienia przeciw COVID-19 może stracić pracę?
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

09.08.2022
„Kiedyś lekarze mówili, że parkinson lubi spokój. Teraz zmieniają zdanie. Po diagnozie trzeba się szybko otrząsnąć”

08.08.2022
Klątwa MONW, czyli otyłość, której nie widać. Jak ją rozpoznać i jak z nią walczyć, mówi Klaudia Wiśniewska, dietetyczka

07.08.2022
Joanna Jędrusik: „Tinder zapełnia jakąś pustkę, a jednocześnie inne pustki tworzy”

06.08.2022