3 min.
Jak groźny jest „ukryty Omikron”? Eksperci opracowali dwa możliwe kierunki rozwoju pandemii

Jak groźny jest podwariant BA.2 Omikrona? Eksperci opracowali dwa możliwe kierunki rozwoju pandemii/ Pexels, fot. Rodnae Productions
Podwariant BA.2 zaczął wypierać pierwotną wersję Omikrona w krajach takich jak Dania, Filipiny i Indie. Jak bardzo jest groźny, zbadało WHO. Tymczasem szwedzki Urząd Zdrowia Publicznego opublikował dwa scenariusze tego, w jakim kierunku rozwinie się pandemia COVID-19 na świecie w najbliższych miesiącach. Jeden jest optymistyczny, drugi – nie.
„Ukryty Omikron” jest groźny?
Omikron, wykryty po raz pierwszy 11 listopada w Botswanie wariant koronawirusa SARS-CoV-2, zbiera żniwo na całym świecie. Wirus wzbudza niepokój ekspertów, ponieważ odkryto w nim 50 różnych mutacji. W ponad 40 krajach w ostatnim miesiącu odnotowano również jego nowy podszczep. Wykazano, że podwariant BA.2 cechuje się większą o 30 proc. transmisyjnością i jest trudniejszy do wykrycia przez testy. Z tego powodu nazwano go „ukrytym Omikronem”.
Wersja BA.2 zaczęła wypierać już pierwotną wersję Omikrona w krajach takich jak Dania, Filipiny i Indie. Nie potwierdzono jednak, by zakażenie nowym podwariantem objawiało się groźniejszymi symptomami.
„Nie widzimy różnicy pod względem ciężkości zachorowań między BA.1 w porównaniu z BA.2, więc jest to podobny poziom pod względem ryzyka hospitalizacji” – powiedziała ekspertka Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ds. epidemii Maria Van Kerkhove.
I podkreśliła, że jest to bardzo ważna kwestia, ponieważ wciąż nie jest jasne, gdzie podwariant Omikrona pojawił się po raz pierwszy. Ponadto według WHO istnieją trzy podwarianty Omikrona – BA.1, BA.2 oraz BA.3.
Jak rozwinie się pandemia COVID-19?
Eksperci apelują, by w związku z wciąż pojawiającymi się mutacjami koronawirusa SARS-CoV-2 zaszczepić jak najwięcej ludzi w jak najkrótszym czasie. Tylko w ten sposób wirus przestanie krążyć w społeczeństwie i tym samym mutować. Szczepienia jednak utknęły w martwym punkcie, a coraz więcej państw luzuje obostrzenia.
Szwedzki Urząd Zdrowia Publicznego w związku z tym opublikował dwa scenariusze tego, w jakim kierunku rozwinie się pandemia COVID-19 na świecie. W pierwszej (optymistycznej) wersji ustaleń szwedzkich naukowców wynika, że w ich kraju koronawirus będzie rozprzestrzeniał się na niskim poziomie do połowy maja.
„Liczba zakażeń Omikronem będzie gwałtownie spadać, a następnie ustabilizuje się w marcu i utrzyma na niskim poziomie do lata” – informują.
Naukowcy przewidują jednak, że w marcu może pojawić się nowa mutacja wirusa, w wyniku której dojdzie do wzrostu zakażeń. Według nich będzie miał ona „szczególne znaczenie” dla rozwoju pandemii COVID-19. Jeśli nowy wariant będzie wykazywał szybszą transmisyjność niż Omikron, szczyt fali zakażeń nastąpi w połowie maja. Eksperci założyli również, że nowa wersja wirusa może być odporna na szczepionki przeciw koronawirusowi.
„Z tego powodu ważne jest, aby utrzymać wysoki poziom gotowości w służbie zdrowia oraz opiece” – zaapelował główny epidemiolog Szwecji Anders Tegnell.
Źródło: PAP, Poradnik Zdrowie
Podeślij artykuł znajomym!
Zobacz także

„By osiągnąć odporność zbiorową, należałoby zaszczepić… 142,9 procent populacji!”. Naukowcy doszli do ciekawych wniosków

Jak wygląda intubacja i podłączenie pacjenta do respiratora? Wyjaśnia anestezjolożka Zofia Patyna-Giżejowska

Od 1 marca czekają nas spore zmiany. Kto przez brak szczepienia przeciw COVID-19 może stracić pracę?
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.05.2023
„20 proc. pacjentek, niejednokrotnie nawet z zaawansowaną endometriozą, nie ma żadnych dolegliwości bólowych” – mówi dr Jan Olek

27.05.2023
Uważano, że kobietom papierosy szkodzą szczególnie, niszcząc nie tyle ich zdrowie, co moralność. Jak kiedyś leczono tytoniem

25.05.2023
„Perspektywa psychoterapeuty nie ogranicza się do spojrzenia na indywidualne cierpienie. Sięga do tego, co się dzieje między światem a człowiekiem” – mówi Bogdan de Barbaro

23.05.2023