5 min.
Jak nosić maseczkę, by okulary nie parowały? Jest na to sposób!

Jak nosić maseczkę, by okulary nie parowały? / iStock
„Maseczkę już mam, teraz szukam białej laski, bo mi okulary parują”. Każda okularnica, która przetestowała na sobie obowiązek zakrywania ust i nosa, zna ten problem doskonale. Jak sobie poradzić? Optometrystka Justyna Nater podpowiada skuteczne rozwiązania.
Spis treści
Nakaz zakrywania ust i nosa – udręka dla okularników
W związku z pandemią koronawirusa 16 kwietnia w Polsce wszedł w życie nakaz osłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Wszyscy (z pewnymi wyjątkami) mamy obowiązek zakrywania tych części twarzy na ulicy, podczas ruchu pieszego, w urzędach, sklepach, miejscach świadczenia usług, zakładach pracy. Nakaz jest logiczny – im więcej osób stosuje indywidualne zabezpieczenia, tym skuteczniejsza jest walka z transmisją wirusa (czego dowodzą chociażby przykłady Hongkongu czy Singapuru, które dość dobrze poradziły sobie z epidemią).
Jak się jednak okazuje, łatwiej powiedzieć, trudniej zrobić. W maskach trudniej się oddycha, skóra ulega podrażnieniom, a okularnicy mają dodatkowy problem. Powietrze spod maski wydostaje się górą, warstwa pary osiada na szkłach i skutek jest taki, że nic nie widać.
No właśnie. „Zakładam maseczkę i po chwili nic nie widzę, całe okulary zaparowane… co z tym zrobić?” – na to pytanie odpowiada na Instagramie optometrystka Justyna Nater.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Co zrobić, by okulary nie parowały podczas noszenia maseczki?
Na swoim instagramowym profilu „Dbaj o wzrok” optometrystka zauważa, że parujące okulary podczas noszenia maseczki to od kilku dni bardzo powszechny problem. Co zrobić, by go uniknąć?
Po pierwsze – wyjaśnia Nater – maseczka musi być dobrze dopasowana do twarzy. Sekretem jest jednak to, by okulary były ulokowane na maseczce, a nie odwrotnie.
„Jeśli maseczka będzie przylegać dobrze do policzków, a okulary nałożycie NA nią, a nie pod nią to teoretycznie już powinno rozwiązać problem” – czytamy na profilu @dbajowzrok.
Jeśli z jakiegoś powodu ten sposób nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, spróbujcie (najlepiej po konsultacji z optykiem) zakupić płyn do soczewek okularowych z przeznaczeniem „anti fog”– radzi Nater.
„Pryskamy po obu stronach soczewek i wycieramy ściereczką z mikrofibry” – wyjaśnia ekspertka.
Optometrystka uczula, by z ostrożnością i rozumem podchodzić do „cudownych” rozwiązań, których wysyp można ostatnio zaobserwować w sieci. Korzystanie z takich pomysłów może co najwyżej zniszczyć szkła.
„Bardzo gorąco Was proszę – żadnej pasty do zębów, żadnych magicznych influenserskich 'wcierek’. Wiem, że teraz każdy będzie specem od zaparowanych okularów i znajdziecie w sieci mnóstwo pomysłów na mydełko FA, pastę colgate, czy jeszcze coś ciekawszego, ale mimo wszystko – naprawdę SZKODA okularów” – pisze specjalistka. I dodaje: „I pamiętamy – regularnie myjemy nasze okulary (tak jak pierzemy maseczkę)”.
Dbaj o wzrok
Justyna Nater jest optometrystką i optyczką. Prowadzi bloga „Dbaj o wzrok”, gdzie udziela wskazówek dotyczących zdrowia oczu. Robi to dlatego, że jak twierdzi, chciałaby, żeby „Polacy zaczęli dbać o wzrok, bo zapominają o tym, jak łatwo można go stracić”. Organizuje również Eye Care Conference – konferencję przeznaczoną zarówno dla specjalistów, jak i dla pacjentów.
Nater jest aktywna również w mediach społecznościowych. Jej konto na Instagranie @dbajowzrok obserwuje blisko 12 tys. osób.
Poleć artykuł koleżance
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023
„Czym innym jest spędzać z dzieckiem czas i pytać je o różne rzeczy, a czym innym węszyć, podglądać, nasłuchiwać. To forma agresji”. O nadopiekuńczych rodzicach mówi psycholożka Magdalena Halicka

20.03.2023
„Dla osoby głuchej język polski jest językiem obcym. We własnym kraju czujemy się jak obcokrajowcy” – mówi Zuzanna Szymańska z Akademii Młodych Głuchych

20.03.2023