Jak nosić maseczkę, by okulary nie parowały? Jest na to sposób!

się ten artykuł?
„Maseczkę już mam, teraz szukam białej laski, bo mi okulary parują”. Każda okularnica, która przetestowała na sobie obowiązek zakrywania ust i nosa, zna ten problem doskonale. Jak sobie poradzić? Optometrystka Justyna Nater podpowiada skuteczne rozwiązania.
Nakaz zakrywania ust i nosa – udręka dla okularników
W związku z pandemią koronawirusa 16 kwietnia w Polsce wszedł w życie nakaz osłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Wszyscy (z pewnymi wyjątkami) mamy obowiązek zakrywania tych części twarzy na ulicy, podczas ruchu pieszego, w urzędach, sklepach, miejscach świadczenia usług, zakładach pracy. Nakaz jest logiczny – im więcej osób stosuje indywidualne zabezpieczenia, tym skuteczniejsza jest walka z transmisją wirusa (czego dowodzą chociażby przykłady Hongkongu czy Singapuru, które dość dobrze poradziły sobie z epidemią).
Jak się jednak okazuje, łatwiej powiedzieć, trudniej zrobić. W maskach trudniej się oddycha, skóra ulega podrażnieniom, a okularnicy mają dodatkowy problem. Powietrze spod maski wydostaje się górą, warstwa pary osiada na szkłach i skutek jest taki, że nic nie widać.
No właśnie. „Zakładam maseczkę i po chwili nic nie widzę, całe okulary zaparowane… co z tym zrobić?” – na to pytanie odpowiada na Instagramie optometrystka Justyna Nater.
Co zrobić, by okulary nie parowały podczas noszenia maseczki?
Na swoim instagramowym profilu „Dbaj o wzrok” optometrystka zauważa, że parujące okulary podczas noszenia maseczki to od kilku dni bardzo powszechny problem. Co zrobić, by go uniknąć?
Po pierwsze – wyjaśnia Nater – maseczka musi być dobrze dopasowana do twarzy. Sekretem jest jednak to, by okulary były ulokowane na maseczce, a nie odwrotnie.
„Jeśli maseczka będzie przylegać dobrze do policzków, a okulary nałożycie NA nią, a nie pod nią to teoretycznie już powinno rozwiązać problem” – czytamy na profilu @dbajowzrok.
Jeśli z jakiegoś powodu ten sposób nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, spróbujcie (najlepiej po konsultacji z optykiem) zakupić płyn do soczewek okularowych z przeznaczeniem „anti fog”– radzi Nater.
„Pryskamy po obu stronach soczewek i wycieramy ściereczką z mikrofibry” – wyjaśnia ekspertka.
Optometrystka uczula, by z ostrożnością i rozumem podchodzić do „cudownych” rozwiązań, których wysyp można ostatnio zaobserwować w sieci. Korzystanie z takich pomysłów może co najwyżej zniszczyć szkła.
„Bardzo gorąco Was proszę – żadnej pasty do zębów, żadnych magicznych influenserskich 'wcierek’. Wiem, że teraz każdy będzie specem od zaparowanych okularów i znajdziecie w sieci mnóstwo pomysłów na mydełko FA, pastę colgate, czy jeszcze coś ciekawszego, ale mimo wszystko – naprawdę SZKODA okularów” – pisze specjalistka. I dodaje: „I pamiętamy – regularnie myjemy nasze okulary (tak jak pierzemy maseczkę)”.
Dbaj o wzrok
Justyna Nater jest optometrystką i optyczką. Prowadzi bloga „Dbaj o wzrok”, gdzie udziela wskazówek dotyczących zdrowia oczu. Robi to dlatego, że jak twierdzi, chciałaby, żeby „Polacy zaczęli dbać o wzrok, bo zapominają o tym, jak łatwo można go stracić”. Organizuje również Eye Care Conference – konferencję przeznaczoną zarówno dla specjalistów, jak i dla pacjentów.
Nater jest aktywna również w mediach społecznościowych. Jej konto na Instagranie @dbajowzrok obserwuje blisko 12 tys. osób.
Polecamy

Stan zagrożenia epidemicznego zostanie zniesiony. Adam Niedzielski podał konkretną datę

„Koszyki sklepowe to temat rzeka”. Czym i jak się zarażamy mówi mikrobiolożka Magdalena Grudzień

Rząd zdecydował. Maseczki zostaną z nami na dłużej
