2 min.
Jak Polska radzi sobie z tempem szczepień przeciw COVID-19 na tle innych państw UE?

Jak Polska radzi sobie z tempem szczepień przeciw COVID-19 na tle innych państw UE? Wyjaśniamy / iStock
Mija już rok, odkąd w UE rozpoczęły się szczepienia przeciw COVID-19. W sumie obie dawki preparatu albo jedną szczepionki Johnson&Johnson przyjęło w krajach Unii Europejskiej ok. 67 proc. społeczeństwa. Jednak jedne kraje radzą sobie ze sprawnym szczepieniem lepiej, a inne gorzej. Jak na tle innych państw wypada Polska?
Spis treści
Gdzie w UE jest najwięcej i najmniej zaszczepionych?
Z danych podanych przez Komisję Europejską (z dn. 10 grudnia) wynika, że w czołówce krajów UE, jeśli chodzi o odsetek zaszczepionych mieszkańców, znajdują się: Dania (82 proc. populacji), Portugalia (81,9 proc.), Malta (81,8 proc.), Irlandia (76,7 proc.), Belgia (75,7 proc.) i Hiszpania (74,2 proc.).
Natomiast najmniej zaszczepionych przeciwko COVID-19 jest w Bułgarii (26,2 proc. społeczeństwa), Rumunii (39 proc.), Słowacji (46,6 proc.) i Chorwacji (49 proc.).
Jak na tle innych państw wypada Polska? Nasz kraj znajduje się w statystykach na piątym miejscu od końca z 54,4 proc. osób zaszczepionych.
Szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce
Szczepienia przeciw COVID-19 ruszyły w poranek po Bożym Narodzeniu, 27 grudnia 2020 r. Wtedy do Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie trafiło 75 fiolek preparatu. Od tego czasu dwoma dawkami zaszczepiło się 20 780 909 Polek i Polaków. Trzecią dawkę przyjęło 209 440 osób, a przypominającą – 5 347 182.
16 grudnia rozpoczęły się szczepienia przeciw COVID-19 dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat. Dzieciom podawana będzie niższa dawka szczepionki (10 µg) niż stosowana u młodzieży w wieku 12 lat i starszych (30 µg). Podobnie jak w starszej grupie wiekowej, dzieci otrzymają dwie dawki preparatu w odstępie trzech tygodni. Obecnie tylko szczepionka Comirnaty firmy Pfizer została dopuszczona przez Europejską Agencję Leków do stosowania u dzieci w wieku od 5 do 11 lat.
Niedługo czeka nas duża zmiana w szczepieniach COVID-19. Jak zapowiedział minister zdrowia, od 1 marca pracownicy ochrony zdrowia, służb mundurowych i nauczyciele będą objęci obowiązkiem przyjęcia szczepionki.
Źródło: Radio ZET/ PAP
Zobacz także

Niewliczanie osób zaszczepionych na COVID-19 do limitu – jak teoria wygląda w praktyce? Wyjaśnia prawniczka Patrycja Pieszczek-Bober

Ksiądz będzie musiał okazać paszport covidowy na kolędzie? To propozycja jednego z biskupów

Czy szczepienia obowiązkowe są szczepieniami przymusowymi? Prawniczka wyjaśnia, na czym polega w praktyce nowy przepis
Poleć artykuł znajomym
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.05.2023
„20 proc. pacjentek, niejednokrotnie nawet z zaawansowaną endometriozą, nie ma żadnych dolegliwości bólowych” – mówi dr Jan Olek

27.05.2023
Uważano, że kobietom papierosy szkodzą szczególnie, niszcząc nie tyle ich zdrowie, co moralność. Jak kiedyś leczono tytoniem

25.05.2023
„Perspektywa psychoterapeuty nie ogranicza się do spojrzenia na indywidualne cierpienie. Sięga do tego, co się dzieje między światem a człowiekiem” – mówi Bogdan de Barbaro

23.05.2023