3 min.
Jak sprawdzić, czy maseczka ochronna jest skuteczna? Filmik z prostym trikiem podbija internet!

Jak sprawdzić, czy maseczka ochronna jest skuteczna? Filmik z prostym trikiem podbija internet!/ Unsplash
W jaki sposób sprawdzić, czy maseczka ochronna, której używamy, jest skuteczna? Którą najlepiej wybrać? Technolog medyczny ma na to sposób. Jego film na TikToku z prostym trikiem obejrzało już 3,5 mln internautów!
Pandemia koronawirusa wciąż trwa, a zakażonych przybywa. W wielu państwach nałożono nakaz zasłaniania ust i nosa. W Polsce usta i nos należy zasłaniać w zamkniętych publicznych pomieszczeniach. Dodatkowo w „czerwonych strefach” zobowiązani jesteśmy do zakładania maseczek nawet w otwartej przestrzeni. Niestety maseczek na rynku jest wiele. Jak się w tym połapać? Która maseczka będzie najskuteczniejsza? Istnieje prosty sposób, aby to sprawdzić.
Prosty sposób na sprawdzenie skuteczności maseczki
Vince Limbaring Dizo, technolog medyczny z Cebu na Filipinach, opublikował na platformie TikTok krótki film. Przedstawia na nim prosty sposób, jak zweryfikować, która maseczka skutecznie zablokuje rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-CoV-2. Vince wypróbował kilka rodzajów maseczek, by sprawdzić ich skuteczność. W jaki sposób? Mając zakryte usta i nos, próbował zdmuchnąć ogień w zapalniczce. Jak widać na filmie, nie każda maseczka się sprawdziła.
Która maseczka jest najlepsza?
Vince przetestował maski, wykonując prosty test zdmuchnięcia płomienia zapalniczki. W swoim teście użył 6 różnych rodzajów nakryć twarzy: koszuli, domowej maski z tkaniny, maski chirurgicznej, dwóch rodzajów masek N95 i maski miedzianej. Najgorzej wypadły pierwsze dwie. Z każdym wyższym poziomem ochrony twarzy przez osłonę wydobywało się mniej powietrza. Maska chirurgiczna wymagała więcej wysiłku, aby powietrze wydobyło się przez samą maskę. Płomień wydawał się reagować na podmuch wiatru, ale to nie wystarczyło, aby go ugasić. Następne maseczki – dwie N95 i miedziana – poradziły sobie jeszcze lepiej. Kiedy Vince dmuchał w nich w płomień, ten nie zareagował w żaden sposób. Oznacza to, że i koronawirus nie ma większych szans na przedostanie się poza te maseczki.
Należy jednak pamiętać, że wirusy przemieszczają się drogą kropelkową w trakcie oddychania, kaszlu czy kichania. Ważne jest więc, aby wydalane krople pozostały w masce. Natomiast sama osłona może przepuszczać trochę powietrza. Jest to w pewnym stopniu wymagane, ponieważ maska ze zbyt wieloma warstwami mogłaby zatrzymać przepływ powietrza, wydalając je przez boki i górę bez żadnego filtrowania.
@vihannce08 Understanding the differences of face mask. #coronavirüs #covid #facemask #mask #fyp #n95 #coppermask #zyxcba
Film Vince`a z testowaniem maseczek stał się wirusowy. Na TikToku obejrzało go ponad 3,5 mln internautów. Teraz ludzie na całym świecie testują własne maseczki i publikują efekty za pomocą social mediów.
Zobacz także

„My tu pamiętamy Czarnobyl, nam korona nie straszna”. Jak Polacy mieszkający za granicą znosili kwarantannę

Od noszenia maseczki bolą cię uszy? Pielęgniarka Natalia Lekowska radzi, jak temu zapobiec

Jak zapobiec uszkodzeniom skóry wywołanym przez maseczki ochronne? Wyjaśnia dermatolożka Ivana Stanković
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.05.2023
„20 proc. pacjentek, niejednokrotnie nawet z zaawansowaną endometriozą, nie ma żadnych dolegliwości bólowych” – mówi dr Jan Olek

27.05.2023
Uważano, że kobietom papierosy szkodzą szczególnie, niszcząc nie tyle ich zdrowie, co moralność. Jak kiedyś leczono tytoniem

25.05.2023
„Perspektywa psychoterapeuty nie ogranicza się do spojrzenia na indywidualne cierpienie. Sięga do tego, co się dzieje między światem a człowiekiem” – mówi Bogdan de Barbaro

23.05.2023