Przejdź do treści

Jak sprawić, żeby te święta były bezpieczne? Dr Paweł Grzesiowski: Zamiast tradycyjnych spotkań przy stole wybierzmy spacer do lasu czy parku

Jeśli tylko możemy, to zamiast tradycyjnych spotkań przy stole wybierzmy się na spacer do lasu czy parku”. Dr Paweł Grzesiowski mówi, jak sprawić, żeby te święta były bezpieczne
Jeśli tylko możemy, to zamiast tradycyjnych spotkań przy stole wybierzmy się na spacer do lasu czy parku”. Dr Paweł Grzesiowski mówi, jak sprawić, żeby te święta były bezpieczne /iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Jak starzeje się wzrok kobiet? Sprawdź, co możesz zrobić, by spowolnić ten proces
Dorota Gardias o swojej chorobie: Uzmysłowiłam sobie, że nasze życie jest bardzo kruche
Czekają nas dodatkowe obostrzenia w święta Bożego Narodzenia? Premier: „Te święta mogłyby być spokojniejsze, gdyby kolejne kilka milionów Polaków się zaszczepiło”
„Depresja to prawdziwe cholerstwo. Gdy uderza, życie potrafi być naprawdę strasznie trudne”- mówi psycholożka Monika Kotlarek. Jak pomóc samemu sobie w depresji?
Wszystko, co chcesz wiedzieć o antybiotykach, a być może nie miałaś kogo zapytać – wyjaśnia lek. Małgorzata Stefańska

W tym roku mogą stać się modne życzenia: „bezpiecznych świąt!”. Co możemy zrobić, żeby to nie były tylko puste słowa i żeby rzeczywiście zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem w Boże Narodzenie? O tym rozmawiamy z immunologiem, dr n. med. Pawłem Grzesiowskim.

 

Ewelina Kaczmarczyk: Jak zadbać o to, żeby te święta były bezpieczne?

Dr n. med. Paweł Grzesiowski: Przede wszystkim powinniśmy je spędzać w obrębie rodziny, która mieszka z nami w jednym domu. Odradzam wyjazdy do odległych województw. Po to, żeby zredukować do minimum ryzyko zakażeń.

Teoretycznie możemy zaprosić pięć osób, które z nami nie mieszkają. Mimo to radzi pan, żeby jednak pozostać w gronie domowników?

Tak, jestem za tym, żeby ograniczyć te zaproszenia do niezbędnego minimum wynikającego na przykład z potrzeby opieki nad tymi osobami, np. dlatego że są niesamodzielne czy niepełnosprawne. Wtedy oczywiście uważam za zasadne, żebyśmy te pięć osób mieć pod opieką. Ale trzeba się na to przygotować.

Jeśli tylko możemy, to zamiast tradycyjnych spotkań przy stole wybierzmy spacer do lasu czy parku. Na otwartej przestrzeni jesteśmy mniej podatni na zarażenie

W jaki sposób?

Starajmy się mniej więcej od 15 grudnia zachowywać już bardzo ostrożnie. Chodzi o to, żebyśmy zastosowali sobie taką samokwarantannę, żeby w tym okresie się nie zarazić. Okres wylęgania COVID-19 to przeciętnie 7-9 dni, najdłużej 14. Ale u większość osób następuje to już do 11. doby po kontakcie z chorą osobą. W związku z tym przez te 10 dni umownej kwarantanny przed świętami powinniśmy się rzadziej spotykać ze znajomymi, unikać kontaktu z obcymi ludźmi bez maseczki i dystansu. Jeśli my się nie zakazimy, to przecież nie zarazimy też tych osób, z którymi będziemy siedzieć  przy jednym stole. Jeśli ktoś chce być pewny, że jest zdrowy, to może nawet wykonać test na COVID-19 – tak samo jak robi się to przed wyjazdami zagranicznymi.

Druga sprawa to forma spotkań świątecznych. Jeśli tylko możemy, to zamiast tradycyjnych spotkań przy stole wybierzmy spacer do lasu czy parku. Na otwartej przestrzeni jesteśmy mniej podatni na zarażenie. A trzecia sprawa to „selekcja” przed świętami – czyli jeżeli ktoś jest chory, ma objawy, to naprawdę niech nie bierze udziału we wspólnej wigilii. A często niestety tak jest, że ludzie machają ręką i mówią: „A, mam tylko gorączkę, trochę kaszlę. Pójdę”. I potem może się okazać, że po świętach będziemy mieli pogrzeb.

Czyli nawet jeśli czujemy, że jesteśmy lekko przeziębieni, to lepiej dmuchać na zimne i sobie odpuścić wspólną wigilię?

No tak, bo my nie wiemy, czy jutro z tego przeziębienia nie będzie 40 st. gorączki! Jeżeli łamie nas w kościach, bolą nas mięśnie, mamy dreszcze, to zostajemy w domu.

Jeśli zdecydujemy, że jednak spotkamy się z rodziną w domu, to dobrze jest podzielić takie spotkania na raty? Na przykład jednego dnia spotkać się z bratem, a drugiego z rodzicami? Bo teoretycznie jeśli zarazilibyśmy się od członka rodziny, to zaczynamy zarażać innych dopiero po około czterech dniach.

Nie, wręcz odwrotnie. Lepiej zrobić jedno spotkanie niż trzy z rzędu. Bo pamiętajmy, że owszem, okres wylęgania jest cztero- , pięciodniowy, ale tak naprawdę już możemy zarażać w trzeciej dobie. Więc zdecydowanie lepiej pobyć ze sobą na przykład w Wigilię i pierwszy dzień świąt, a potem już sobie odpuścić, niż spotkać się z jedną osobą w Wigilię, z drugą w pierwszy dzień świąt, a z trzecią w trzeci dzień świąt. To paradoksalnie może być bardziej ryzykowne.

Powinniśmy zadbać o większy stół, żeby ludzie siedzieli trochę dalej od siebie – nie łokieć w łokieć, jak to często bywa. Można też rozważyć rozgęszczenie - dzieci i dorośli mogą jeść osobno

O czym jeszcze warto pamiętać, jeśli zdecydujemy się na tradycyjne spotkanie przy świątecznym stole? Warto na przykład wietrzyć pomieszczenie przed takim spotkaniem i po nim?

Tak, to jest oczywiste. Rozszczelniamy okna, staramy się utrzymać dobrą cyrkulację powietrza, żeby nie było zaduchu i zredukować do minimum ilość wirusa w powietrzu – zakładając, że może się pojawić. Wigilię najlepiej zrobić w dużym pomieszczeniu, w którym jest jak najwięcej okien i dobra wentylacja.

Poza tym, warto odpowiednio przygotować przebieg takiego spotkania. Powinniśmy zadbać o większy stół, żeby ludzie siedzieli trochę dalej od siebie – nie łokieć w łokieć, jak to często bywa. Można też rozważyć rozgęszczenie – dzieci i dorośli mogą jeść osobno, przy dwóch stołach. Po to, żeby nie było takiego tłumu ludzi w jednym miejscu.

Ciężko wyobrazić sobie święta bez łamania się opłatkiem. W tym roku lepiej tego unikać?

Dzielić się opłatkiem możemy w ten sposób, że jedna osoba go przedzieli umytymi rękami i położy na talerzyku i każdy weźmie sobie po kawałku. Natomiast nie całujemy się oczywiście i nie obejmujemy się. Bo przecież zawsze życzenia są składane dosyć intymnie, prawda? W tym roku możemy złożyć je wszystkim naraz, „hurtowo”,  żeby nie było bezpośredniego przytulania się przy opłatku.

Nowy rytuał, który może się pojawić w tym roku, to każdy po kolei, obowiązkowo idzie do łazienki i myje ręce.

Oczywiście. Pamiętajmy też, że będziemy mieć pewnie wyjście na tzw. pasterkę, więc miejmy świadomość, że to też może być coś, co może być okazją do przeniesienia wirusa, jeśli zbierze się tłum ludzi. Trzeba wykazać zdrowy rozsądek.

Ale nawet jeżeli będziemy przestrzegać wszystkich możliwych zasad, to i tak, gdy będziemy siedzieć przez dłuższy czas przy jednym stole, możemy się zarazić.

Bezwzględnie. Dlatego że razem jemy, rozmawiamy, siedzimy. Nie mamy maseczek, bo przecież nie ma możliwości, żeby je mieć przy stole. Jeśli chcemy czuć się w stu procentach bezpiecznie, to dobrą alternatywą może być kontakt online. Czy to będzie wideo, czy to będzie jakiś czat – wszystko jedno. Abyśmy tylko byli ze sobą blisko i mogli uczestniczyć razem w tej wigilii, nawet na zasadzie życzeń i wspólnego posiłku w formie wirtualnej. To złagodzi skutki rozłąki.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Polska znalazła się na czerwonej liście USA. „Podróżni mogą być narażeni na ryzyko infekcji”

Polska znalazła się na czerwonej liście CDC. „Podróżni mogą być narażeni na ryzyko infekcji”

Dziecko na szczepieniu

KE zatwierdziła szczepionkę Comirnaty na COVID-19 dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat

Pogrzeb

Zmarli na COVID-19 powinni zostać skremowani? „To jest potencjalna bomba biologiczna, która może być groźna dla nas wszystkich”

Kobieta żuje gumę

Guma do żucia powstrzyma rozwój pandemii COVID-19? Naukowcy są dobrej myśli

Od 1 grudnia wracają restrykcje. Sprawdź, co się zmieni

Od 1 grudnia wracają restrykcje związane z pandemią COVID-19. Sprawdź, co się zmieni

Nie zaszczepiłaś się przeciw COVID-19? Spodziewaj się SMS-a od Ministerstwa Zdrowia

Nie zaszczepiłaś się przeciw COVID-19? Spodziewaj się SMS-a od Ministerstwa Zdrowia

Nowy wariant koronawirusa niepokoi naukowców. Wykryto w nim aż 32 mutacje w obrębie białka tzw. kolca

Włochy: Dzieci antyszczepionkowców uczą się w lasach. Nie ma dystansu ani maseczek ochronnych

Jakie objawy mają teraz chorzy na COVID-19? To już nie brak smaku i węchu

Doradca hongkońskiego rządu ds. pandemii COVID-19 o ochronie przeciwwirusowej. „Ten rodzaj maseczek jest samolubny”

Pandemia COVID-19 w Polsce. Gwałtowny wzrost liczby zgonów na wschodzie Polski

Wykryto substancję roślinną hamującą wszystkie warianty COVID-19. To przełom w leczeniu koronawirusa?

Japonia: wariant Delta koronawirusa sam doprowadził się do „naturalnego wyginięcia”

Już w przyszłym tygodniu mogą ruszyć szczepienia przeciwko COVID-19 dzieci powyżej 5. roku życia

Prof. Andrzej Gładysz: Obecnie ok. 90 proc. pacjentów, którzy zapadają na COVID i umierają, to osoby niezaszczepione

Ryzyko urodzenia martwego dziecka jest około dwa razy wyższe u kobiet z COVID-19 – mówią naukowcy

Ratownik medyczny: Podczas 12-godzinnego dyżuru 100 proc. moich pacjentów z COVID-19 nie było szczepionych. Wszyscy wymagali transportu do szpitala, dusili się

Ratownik medyczny: Podczas 12-godzinnego dyżuru 100 proc. moich pacjentów z COVID-19 nie było szczepionych. Wszyscy wymagali transportu do szpitala, dusili się

Lek Pfizera na COVID-19 obniża ryzyko hospitalizacji o 89 proc. Kiedy będzie dostępny w Europie?

Lek Pfizera na COVID-19 obniża ryzyko hospitalizacji o 89 proc. Kiedy będzie dostępny w Europie?

Kobieta na szczepieniu

Trzecia dawka szczepionki na COVID-19 chroni przed nowymi wariantami koronawirusa? Naukowcy nie mają złudzeń

Szczepionki

„Szkoda, gdy słyszysz, że człowiek się nie zaszczepił, bo brat-dekarz mu odradzał” – pisze Pan Pielęgniarka

Pacjentka leży na łóżku w szpitalu

Z fałszywym certyfikatem covidowym trafiła do szpitala. „Resztką sił” przyznała się do oszustwa

Kobieta stoi na peronie przed pociągiem

Można zatrzymać pociąg, jeśli jeden z pasażerów ma objawy COVID-19. Wprowadzono nowe przepisy we Włoszech

Kobieta w maseczce ochronnej odsłania ramię i pokazuje miejsce po szczepieniu

Ukraina. Każda osoba zaszczepiona na COVID-19 dostanie w nagrodę tysiąc hrywien

Matka przytula dziecko przed szkołą

W Opolu nauka stacjonarna przestaje istnieć. Ponad tysiąc uczniów i przedszkolaków na kwarantannie

Najpopularniejsze

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

kobieta pijąca zioła

Naturalne odrobaczanie. Czy naprawdę wszyscy mamy pasożyty?

Respirator

Jak wygląda intubacja i podłączenie pacjenta do respiratora? Wyjaśnia anestezjolożka Zofia Patyna-Giżejowska

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

Pozycje seksualne, czyli jak urozmaicić seks. Najlepsze pozycje

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Badanie krwi AST - co to jest i jak interpretować wyniki?

Badanie krwi AST – co to jest i jak interpretować wyniki?