3 min.
Jak szybko po zakażeniu Omikronem doświadczymy pierwszych objawów? Znamy wyniki nowych badań

Jak szybko po zakażeniu Omikronem doświadczymy pierwszych objawów COVID-19?/ Pexels, fot. Polina Tankilevitch
„Wiele mutacji, które czynią go bardziej zakaźnym, wygląda podobnie do mutacji w koronawirusach, które powodują przeziębienie. To prawdopodobnie czyni go bardziej zakaźnym” – mówi o Omikronie, nowym wariancie koronawirusa SARS-CoV-2, dr Eric Cioe-Peña. Lekarz wyjaśnia, w jakim czasie po zarażeniu się Omikronem możemy zaobserwować pierwsze symptomy infekcji.
Spis treści
Nowe objawy zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2
Koronawirus SARS-CoV-2 od ponad dwóch lat rozprzestrzenia się po świecie i cały czas mutuje. Obecnie najbardziej niepokojącym naukowców wariantem jest Omikron, w którym wykryto 50 różnych mutacji. Jest też bardziej zaraźliwy niż „klasyczna” odmiana wirusa oraz inne, znane do tej pory warianty. Omikron po raz pierwszy odnotowany 11 listopada 2021 r.
Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, w Polsce wykryto 6734 przypadki tego wariantu w ostatnich 4 tygodniach, co odpowiada 69,8 proc. wszystkich zakażeń w tym czasie. By wykryć, którym wariantem zakażona jest dana osoba, konieczne jest sekwencjonowanie próbek. W naszym kraju ma to miejsce jedynie w przypadku ok. 1 na 100 pozytywnych testów.
Wraz z pojawieniem się kolejnych mutacji koronawirusa, chorzy zaczęli odczuwać również nowe objawy zakażenia. Najczęstszymi symptomami nie są już duszności czy utrata węchu i smaku. Chorzy najczęściej zgłaszają oznaki podobne do przeziębienia czy grypy, takie jak: gorączka, suchy kaszel, ból głowy i ogólne zmęczenie.
Jak podkreśla dr Eric Cioe-Peña, dyrektor Global Health oraz lekarz szpitalnego oddziału ratunkowego w Staten Island University Hospital w rozmowie z portalem „Eat This, Not That”, do prawidłowego rozpoznania, z którym wirusem mamy do czynienia, niezbędne jest wykonanie testu.
„Oczywiście niektóre objawy są bardziej prawdopodobne w przypadku COVID-19, takie jak: utrata smaku i zapachu, ale poza tym trudno jest przesądzać na podstawie objawów” – wyjaśnia.
Kiedy pojawiają się pierwsze objawy zakażenia Omikronem?
Omikron, pierwotnie określany jako linia B.1.1.529, wykazuje również szybciej pierwsze sygnały zakażenia niż podstawowa wersja koronawirusa SARS-CoV-2, którą znamy z 2019 roku. Przy infekcji warto zwrócić uwagę na takie objawy jak: blada, szara lub niebieskawa skóra, usta i paznokcie. Zakażenie tym wariantem częściej również objawia się drapaniem w gardle. Po jakim czasie od zakażenia możemy spodziewać się pierwszych oznak choroby?
„Zwykle jest to jeden do dwóch dni” — twierdzi dr Cioe-Peña.
Ekspert w rozmowie z „Eat This, Not That” tłumaczy również, dlaczego Omikron jest znacznie łagodniejszy niż np. wariant Delta czy Alfa.
„Wiele mutacji, które czynią go bardziej zakaźnym, wygląda podobnie do mutacji w koronawirusach, które powodują przeziębienie. To prawdopodobnie czyni go bardziej zakaźnym, ale mniej ciężkim. Nadal jest jednak bardzo poważny u pacjentów, którzy nie są zaszczepieni, więc nie należy tego przeceniać” – mówi.
Zaznacza również, by pomimo łagodniejszych symptomów Omikrona, nie lekceważyć środków bezpieczeństwa, takich jak: noszenie maseczek ochronnych, zachowanie dystansu społecznego czy zaszczepienie się na COVID-19. Tylko w ten sposób wirus przestanie krążyć w społeczeństwie i tym samym mutować.
Źródło: https://www.eatthis.com/news-omicron-symptoms-start/
Podeślij artykuł znajomym!
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

07.06.2023
Uważano, że są siedliskiem duszy, uczuć i akumulatorem ciepła ludzkiego ciała. Jak kiedyś leczono nerki

07.06.2023
„Kiedy doświadczamy poważnych urazów psychicznych, nasz umysł może wyłączyć odczuwanie doznań z ciała” – mówi psychoterapeutka Anna Uściłowska

06.06.2023
„Nie sztuka, a serce liczy się w tej pracy. Nasze osobiste znaczenie, które nadajemy obrazowi”. O terapeutycznej mocy fotografii mówi Joanna Szeluga

02.06.2023