Przejdź do treści

Jak wykonuje się testy na koronawirusa? Immunolożka wyjaśnia

Test na koronawirusa / istock
Test na koronawirusa / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Czujesz, że przytłaczają cię emocje? Wypróbuj technikę samoregulacji STOP
Śpisz w skarpetkach? Sprawdź, czy to na pewno dobry pomysł
„Śmierdzisz”, „masz coś między nogami”, „okres jest obrzydliwy”. Okresowa Koalicja podkreśla: „Miesiączka jest wyśmiewana, a my obrażane”
„Jakie jeszcze ćwiczenia/profile polecacie?”. Aleksandra Żebrowska w humorystyczny sposób o powrocie do formy
Jak często należy ćwiczyć?

O testach potwierdzających zakażenie koronawirusem mówi się od kilku miesięcy. Niektóre z nich wymagają dopracowania. Mówi się też, że w naszym kraju wykonuje się ich zdecydowanie za mało. Właśnie dlatego teraz laboratoria prześcigają się, by stworzyć jeszcze lepsze metody wykrywania wirusa. Co o testach na koronawirusa wiemy do tej pory? Wyjaśnia Ola Dufor, immunolożka znana w mediach społecznościowych jako „Insta Immunolog”. 

Testy na koronawirusa

Metodą używaną do diagnostyki SARS-CoV-2 jest RT-PCR, a próbką jest wymaz z dróg oddechowych. Analizy te są wieloetapowym badaniem genetycznym. W tym wypadku jednak nie wykrywamy genów człowieka, a materiał genetyczny wirusa.

„Jak prawdopodobnie wiecie, badania genetyczne są kosztowne i czasochłonne. Nazywanie diagnostyki koronawirusa „testem” jest wielkim uproszczeniem. Gdy rozmawia się o „teście”, wiele osób ma przed oczami np. test ciążowy, który jest bardzo łatwy w obsłudze i daje wyniki w kilka minut. Natomiast diagnostyka koronawirusa jest dużo bardziej skomplikowana” – wyjaśnia Ola Dufour, naukowczyni – immunolożka.

Naukowczyni dodaje, że właśnie z tego powodu nie jest możliwe wykonanie takiego testu w 5 minut w domowych warunkach. Analizy zajmują wykwalifikowanemu personelowi laboratoryjnemu około 6 godzin. 

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Pierwszą pomoc trzeba przećwiczyć. To tak jak z prawem jazdy – mówi ratownik medyczny

Badania diagnostyczne a koronawirus

Obecnie analizy molekularne (genetyczne) są jedynym rekomendowanym badaniem diagnostycznym w kierunku obecności koronawirusa.

Co ważne – takie badanie jest w stanie wykryć tylko aktywną infekcję, gdy materiał genetyczny jest obecny w naszym organizmie. Oznacza to, że np. miałeś zrobiony test w poniedziałek i był on negatywny, ale we wtorek wirus byłby już wykrywalny. Lub na odwrót – w sobotę miałeś pozytywny wynik testu, ale w niedzielę już nie, bo twój organizm sobie poradził z infekcją i nie wykryto już materiału genetycznego wirusa. Dlatego przede wszystkim testuje się osoby z objawami infekcji, wtedy prawdopodobieństwo wykrycia koronawirusa jest najwyższe” – dodaje immunolożka.

Badanie to jest bardzo czułe pod jednym warunkiem – gdy wymaz zostanie prawidłowo pobrany. Badaczka przestrzega też, że na rynku pojawiają się oferty prywatnych laboratoriów. Niektóre z nich proponują nawet, że samemu możemy sobie zrobić taki wymaz, przesłać próbkę, zapłacić 500 zł i mieć wynik „testu na koronawirusa”.

Pamiętajcie, że wiele z tych laboratoriów nie ma akredytacji i ich wyniki nie mają wartości diagnostycznej. Te pieniądze można wydać w bardziej użyteczny sposób niż na wątpliwej jakości test” wyjaśnia immunolożka Ola Dufour.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

TESTY NA KORONAWIRUSA ?? Metodą używaną do diagnostyki SARS-CoV-2 jest RT-PCR, a próbką jest wymaz z dróg oddechowych. Analizy te są wieloetapowym badaniem genetycznym. Tylko, że w tym przypadku nie wykrywamy genów człowieka, a materiał genetyczny wirusa. Jak prawdopodobnie wiecie, badania genetyczne są kosztowne i czasochłonne. Nazywanie diagnostyki koronawirusa 'testem’ jest wielkim uproszczeniem. Gdy rozmawia się o 'teście’, wiele osób ma przed oczami np. test ciążowy, który jest bardzo łatwy w obsłudze i daje wyniki w kilka minut. Natomiast diagnostyka koronawirusa jest duuuuużo bardziej skomplikowana – przesuńcie w prawo, rozpisałam Wam poszczególne etapy takich analiz. Chyba już teraz rozumiecie, że nie jest możliwe wykonanie takiego 'testu’ w 5 minut w domowych warunkach?! ?Takie analizy zajmują ok. 6 godzin wykwalifikowanemu personelowi laboratoryjnemu. ??‍? — Na dzień dzisiejszy analizy molekularne (genetyczne) są jedynym rekomendowanym badaniem diagnostycznym w kierunku obecności koronawirusa. Co ważne – takie badanie jest w stanie wykryć tylko AKTYWNĄ INFEKCJĘ, gdy materiał genetyczny jest obecny w naszym organizmie. Oznacza to, że np. miałeś zrobiony test w poniedziałek i był on negatywny, ale we wtorek wirus byłby już wykrywalny. Lub na odwrót – w sobotę miałeś pozytywny wynik testu, ale w niedzielę już nie, bo Twój organizm sobie poradził z infekcją i nie wykryto już materiału genetycznego wirusa. Dlatego przede wszystkim testuje się osoby z objawami infekcji, wtedy prawdopodobieństwo wykrycia ?? jest najwyższe. — Badanie to jest bardzo czułe pod jednym warunkiem – wymaz został prawidłowo wykonany. Na rynku pojawiają się oferty prywatnych laboratoriów i niektóre nawet proponują, że samemu możecie sobie zrobić taki wymaz, przesłać próbkę, zapłacić 500 zł i mieć wynik 'testu na koronawirusa’. Pamiętajcie, że wiele z tych laboratoriów nie ma akredytacji i ich wyniki nie mają wartości diagnostycznej. Te pieniądze można wydać w bardziej użyteczny sposób niż na wątpliwej jakości test. — A czy można sprawdzić, czy przeszło się już #Covid-19 w przeszłości? O tym w kolejnym poście. — #koronawirus #coronavirus #COVID #covid_19 #labwork

Post udostępniony przez Ola Dufour (@insta_immunolog)

Insta Immunolog

Profil „Insta Immunolog” prowadzony jest przez Olę Dufor, naukowczynię – immunolożkę, mamę dwójki dzieci mieszkającą na stałe w Szwajcarii. Jej konto obserwuje obecnie niemal 24 tys. osób.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Wirus Marburg – czy angolski scenariusz z 2005 r. może się powtórzyć w Europie?

Szczepienie

Adam Niedzielski: „Wprowadzamy szczepienie przeciw COVID-19 drugą dawką przypominającą”

Dziecko dostaje szczepionkę

Kto może zaszczepić się czwartą dawką szczepionki na COVID-19? Jest decyzja EMA

Jest nowe rozporządzenie dotyczące maseczek. W tych miejscach trzeba je nosić do 30 września

Jest nowe rozporządzenie dotyczące maseczek. W tych miejscach trzeba je nosić przynajmniej do 30 września

Układ dopełniacza – funkcje, aktywacja, badanie

Szczepienie

Warto czekać na szczepionkę przeciw Omikronowi, czy lepiej szczepić się wcześniej?

Kępki Peyera – grudki chłonne w jelitach. Jak jest ich rola w immunologii człowieka?

Kobieta

Dwa objawy wskazujące na zakażenie „ukrytym Omikronem”. Jeśli je masz, zostań w domu

Ashton Kutcher przyznał, że chorował na poważną chorobę immunologiczną. "Mam szczęście, że żyje po tej przerażającej podróży"

Ashton Kutcher przyznał, że chorował na poważną chorobę immunologiczną. „Mam szczęście, że żyję po tej przerażającej podróży”

"Bardzo dynamiczny wzrost zachorowań na koronawirusa". Minister zdrowia wyjaśnia, jaką strategię postanowił obrać rząd

„Bardzo dynamiczny wzrost zachorowań na koronawirusa”. Minister zdrowia wyjaśnia, jaką strategię obrał rząd

Nietrzymanie stolca, zaburzenia erekcji, a nawet halucynacje. Wydłuża się lista objawów long COVID

Jest decyzja Ministerstwa Zdrowia w sprawie czwartej dawki szczepionki przeciw COVID-19. Wyjaśniamy, kto będzie mógł ją przyjąć

Jest decyzja MZ w sprawie czwartej dawki szczepionki przeciw COVID-19. Wyjaśniamy, kto będzie mógł ją przyjąć

Idący ludzie

Wariant Centaurus atakuje kolejne kraje. Eksperci alarmują: jest tak samo zaraźliwy jak Omikron

Szczepionka już we wrześniu, ale nie dla każdego. Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia

Choroba X zbliża się wielkimi krokami. Czeka nas kolejna pandemia?

Kobieta na lotnisku

Turysto, nie zapomnij maseczki! Pierwszy wakacyjny kraj UE przywraca nakaz zasłaniania ust i nosa

Koronawirus - powrót maseczek ochronnych? / pexels

Maseczki ochronne wrócą? Takiej sytuacji z koronawirusem nie było od dawna

COVID-22 w Hiszpanii / istock

Kolejna fala zakażeń. „Obecny koronawirus bardzo różni się od oryginalnego, to inna choroba, więc możemy mówić o COVID-22”

COVID-19 w ściekach / istock

Kolejna fala COVID-19 rozpędza się w Polsce. „Mamy bardzo wyraźny wzrost stężeń wirusa w ściekach, czyli chorych jest coraz więcej”

Jesienią nawet 30 tysięcy hospitalizacji z powodu COVID-19? Minister zdrowia nie ma wątpliwości

Jesienią nawet 30 tysięcy hospitalizacji z powodu COVID-19? Adam Niedzielski podkreśla, że powrót z wakacji może nie być łatwy

To jeszcze nie koniec pandemii COVID-19? Wykryto nowe podwarianty Omikronu

Ponad 90 proc. Polaków jest odpornych na koronawirusa? Niedzielski: Wynik daje nam pewien komfort bezpieczeństwa

„W pomaganiu można się zatracić i przesadzić. Dlatego warto zrozumieć potrzeby drugiego człowieka i poznać swoje ograniczenia” – mówi psycholożka Sylwia Żbik-Weiss

Minister zdrowia wskazuje winowajcę nadmiarowych zgonów w naszym kraju. Według niego "problemem jest styl życia Polaków"

Minister zdrowia wskazuje winowajcę nadmiarowych zgonów w naszym kraju. Według niego „problemem jest styl życia Polaków”

Najpopularniejsze

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Wysoki cholesterol - jakie są przyczyny i objawy? Sposoby na wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol – jakie są przyczyny i objawy? Jak go obniżyć?

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

para zakochanych, romantyczny wieczór

Nie masz ochoty na seks? Poznaj 8 sposobów na podniesienie libido

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Kobieta leżąca w łóżku

9 możliwych przyczyn krwawienia po seksie

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Kobieta siedzi

Krwawienie po okresie – przyczyny, objawy, kolory wydzielin

×