2 min.
Jakie objawy u dziecka powinny nas skłonić do wykonania mu testu na COVID-19? Ekspertka wyjaśnia

Objawy COVID-19 u dzieci / gettyimages
Wariantem Omikron zarażają się nie tylko osoby dorosłe, ale i młodzież oraz dzieci. Po 3-latce z Warszawy Omikron wykryto u 7-letniej dziewczynki z Gdańska. To czas na naszą wzmożoną czujność. Jakie objawy u dzieci powinny skłonić rodziców do wykonania im testu na COVID-19? O tym z Polską Agencją Prasową rozmawiała prof. Małgorzata Polz-Dacewicz, kierownik Zakładu Wirusologii z Laboratorium SARS Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
COVID-19 u coraz młodszych dzieci
„Na COVID-19 chorują coraz młodsze dzieci” – uważa prof. Małgorzata Polz-Dacewicz. I dodaje, że jeśli dziecko wykazuje objawy infekcji paragrypowej, warto wykonać mu test na COVID-19 – nawet prywatnie – i być pewnym, że dziecko nie jest zakażone koronawirusem.
„Objawy grypopodobne, przeziębieniowe powinny skłonić rodziców do zrobienia dziecku testu. Jednak wiem, że ludzie – z różnych powodów – nie chcą robić wymazów. Rodzice nie chcą testować dzieci, bo wynik dodatni będzie skutkował kwarantanną, więc przymusową izolacją. Niektórzy uważają też, że to przeziębienie i samo przejdzie” – mówiła ekspertka w rozmowie z Polską Agencją Prasową.
I dodała, że takie postępowanie jest niewłaściwe, ponieważ choroba rozwija się podstępnie, „niekiedy bardzo szybko, a wtedy czasem jest już za późno”.
Test na COVID-19 u dziecka
Prof. Małgorzata Polz-Dacewicz podkreśliła również, że w przypadku, kiedy nie mamy żadnych objawów, testowanie się testem antygenowym nie ma sensu, bo wynik wyjdzie ujemny.
„Jeżeli są objawy, to można zrobić test antygenowy. Ale najlepszy będzie zawsze test PCR, zarówno u dzieci, jak i u dorosłych” – dodała.
Objawy COVID-19 u dzieci
Jakie objawy daje COVID-19 u dzieci? Jak wyjaśniała pediatra Anna Ratajczak w swoim wpisie na Instagramie, to najczęściej typowe objawy infekcji oddechowej. Dzieli się je na te ze strony układu oddechowego i układu pokarmowego.
Objawy, które dają nam znać o sobie poprzez układ oddechowy, to:
- gorączka powyżej 39 st.,
- kaszel,
- przekrwienie błony śluzowej nosa i/lub katar,
- ból gardła.
Objawy ze strony przewodu pokarmowego to natomiast:
- ból brzucha,
- biegunka,
- wymioty,
- nudności.
Należy jednak pamiętać, że kolejne warianty koronawirusa mogą się od siebie różnić. Warto więc obserwować dziecko i jego objawy.
Udostępnij!
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

29.05.2023
„20 proc. pacjentek, niejednokrotnie nawet z zaawansowaną endometriozą, nie ma żadnych dolegliwości bólowych” – mówi dr Jan Olek

27.05.2023
Uważano, że kobietom papierosy szkodzą szczególnie, niszcząc nie tyle ich zdrowie, co moralność. Jak kiedyś leczono tytoniem

25.05.2023
„Perspektywa psychoterapeuty nie ogranicza się do spojrzenia na indywidualne cierpienie. Sięga do tego, co się dzieje między światem a człowiekiem” – mówi Bogdan de Barbaro

23.05.2023