Przejdź do treści

Janina Bąk o szczepieniach: Najważniejsze, by przekonać jak najwięcej osób, że metodzie naukowej można i należy ufać

Janina Bąk o szczepieniach na koronawirusa: najważniejsze jest, by przekonać jak najwięcej osób, że metodzie naukowej można i należy ufać
Janina Bąk o szczepieniach na koronawirusa: najważniejsze jest, by przekonać jak najwięcej osób, że metodzie naukowej można i należy ufać / fot. Julia Knapp
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Szczepionka na koronawirusa jest już dostępna, swoimi skierowaniami na szczepienia chwalą się pierwsi medycy. Jednak wciąż przybywa osób, które wątpią w ich skuteczność. Odpór teoriom spiskowym daje Janina Bąk, blogerka i autorka książki „Statystycznie rzecz biorąc, czyli ile trzeba zjeść czekolady, żeby dostać Nobla”.

Triumf nauki i medycyny

„To że dziś, ledwie rok po rozpoczęciu pandemii, już mamy szczepionkę jest – a pójdę w egzaltację, bo naprawdę myślę, że jest uzasadniona – absolutnym triumfem nauki i medycyny. A właściwie – naukowczyń, naukowców, lekarzy, epidemiologów i każdego jednego człowieka, który za tą nauką i medycyną stoi” – podkreśla Janina Bąk.

Podkreśla, że to, co jest szalenie smutne to to, że w XXI wieku wciąż musimy się mierzyć z „absurdalnymi teoriami spiskowymi”. Według niej to trochę tak, jakbyśmy zawracali na drodze postępu i odkryć naukowych, zaczęli się cofać.

„To mnie, przysięgam, po ludzku, personalnie szalenie boli i smuci. Ale no trudno, skoro tak właśnie jest, to teraz najważniejsze jest, by przekonać jak najwięcej osób, że metodzie naukowej można i należy ufać” – zaznacza Bąk.

Co wiemy o szczepionce na koronawirusa?

Wbrew temu, co sądzi wielu osób, szczepionka na koronawirusa wcale nie zawiera wirusa (żywego ani martwego) ani nawet jego fragmentu. To szczepionka typu mRNA, która zawiera ona pojedyncze „nici” mRNA (kwas nukleinowy) wirusa.

„Jest to niewielki kawałeczek kodu genetycznego, na podstawie którego nasz organizm sam sobie wyprodukuje szczepionkę” – wyjaśnia farmaceutka Ana Krysiewicz, znana jako Matka Aptekarka, na swoim profilu na Instagramie.

W jaki sposób? Jak pisze Krysiewicz, niewielki fragment mRNA zwiera informację o utworzeniu białka S w organizmie ludzkim. To silny antygen, który pobudza nasz układ odpornościowy, w rezultacie czego zaczyna się produkcja przeciwciał neutralizujących. Pobudzane są również do działania komórki immunologiczne, m.in. limfocyty T.

W momencie, kiedy organizm wytworzy przeciwciała przeciwko białku S, może je zablokować i wtedy wirus nie wchodzi do komórek… I nie może wywołać choroby COVID-19” – podkreśla Matka Aptekarka.

Janina Daily

Janina Bąk, czyli Janina Daily, jest autorką bestsellerowej książki o intrygującym tytule „Statystycznie rzecz biorąc, czyli ile trzeba zjeść czekolady, żeby dostać Nobla”. Ale nie tylko! Jej działalność jest znacznie szersza.

Wystarczy wejść na stronę internetową Janiny, by przeczytać, że jest „komendantem komedii oraz pangą biznesu”. Janina w odsłonie pangi biznesu jest autorką szkoleń i wykładów, teraz głównie dla firm, a kilka lat temu nauczała studentów na Trinity College w Dublinie, za którymi dziś bardzo tęskni. A dlaczego komendat komedii? Bo Janina pisze o często znienawidzonej przez wielu statystyce w sposób nie tylko merytoryczny, ale i dowcipny, przystępny.

Janina Bąk ma ponad 96 tys. fanów na Facebooku i ponad 66 tys. obserwujących na Instagramie. Z raczkującego jeszcze kilka lat temu bloga stworzyła liczną i życzliwą sobie społeczność.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Janina Daily (@janina.daily)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.