Japonia: wariant Delta koronawirusa sam doprowadził się do „naturalnego wyginięcia”

się ten artykuł?
Japoński Narodowy Instytut Genetyki przeprowadził badania, z których wynika, że wariant Delta koronawirusa w tym kraju sam się unicestwił. Stało się to po mutacjach, które spowodowały, że nie był następnie w stanie stworzyć własnej kopii.
COVID-19 w Japonii – statystyki
Japonia, w szczycie swojej piątej fali pandemii koronawirusa, odnotowywała ok. 26 tys. przypadków zakażeń dziennie. W listopadzie nastąpił jednak gwałtowny spadek liczby przypadek wariantu Delta. W ciągu ostatnich tygodni wystąpiło mniej niż 200 przypadków zakażeń. Miniony piątek był pierwszym dniem od 15 miesięcy bez zgonu na COVID-19.
W Tokio – największym mieście na świecie, w którym mieszka 40 mln ludzi – w poniedziałek odnotowano jedynie 6 nowych przypadków zakażeń koronawirusem.
Wariant Delta
Skąd te zmiany? Zdaniem profesora Ituro Inoue, eksperta z dziedziny genetyki z Narodowego Instytutu Genetyki, wariant Delta akumulował zbyt wiele mutacji w białku korygującym błędy koronawirusa zwanym nsp14. Wirus starał się naprawić błędy na czas i ostatecznie spowodował „samounicestwienie”.
Według Amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom wariant Delta jest ponad dwa razy bardziej zaraźliwy niż poprzednie warianty. Specjaliści ostrzegali też, że może on powodować cięższy przebieg choroby u osób niezaszczepionych. Zdaniem prof. Inoue jest jednak odwrotnie.
„Byliśmy dosłownie zaszokowani, gdy zobaczyliśmy wyniki” – powiedział prof. Inoue w rozmowie z „The Japan Times”.
Podczas gdy niektórzy specjaliści spadek liczby przypadków zakażeń w Japonii przypisują zaszczepieniu 76,2 proc. populacji i rygorystycznemu przestrzeganiu zasad noszenia maseczek, prof. Inoue jest zdania, że liczba dalszych zakażeń wzrastałaby, gdyby wariant Delta nadal był „żywy i zdrowy”.
„Gdyby wirus żył i miał się dobrze, liczba przypadków na pewno by wzrosła, ponieważ noszenie masek i szczepienia w niektórych przypadkach nie zapobiegają infekcjom” – wyjaśniał prof. Inoue.
Japonia obecnie ma jeden z najniższych wskaźników infekcji wśród rozwiniętych krajów świata. Jak ostrzega jednak prof. Inoue, kraj ten nie jest odporny na kolejne potencjalne warianty koronawirusa.
Zobacz także

Delta Plus – wykryto nowy wariant koronawirusa. Dr Grzesiowski ostrzega: Mimo wakacji, trzeba zachować czujność. Kolejna fala może nadejść szybko

Delta atakuje ozdrowieńców. „Poważnie zagraża Europie” – ostrzegają naukowcy

„W przypadku wariantu Delta odporność zbiorowa nie jest możliwa” – ostrzegają brytyjscy naukowcy
Polecamy

„Nie może już siedzieć, stać ani chodzić”. Cierpiąca na long COVID mama czwórki dzieci zbiera na eutanazję

Pandemia grypy hiszpanki – największy zabójca XX wieku

Stan zagrożenia epidemicznego zostanie zniesiony. Adam Niedzielski podał konkretną datę
