3 min.
Jeden z dyskontów w Polsce wprowadza do sprzedaży testy na COVID-19

Jeden z dyskontów w Polsce wprowadza do sprzedaży testy na COVID-19/ iStock
W ofercie Biedronki od poniedziałku 15 marca pojawią się certyfikowane testy Primacovid wykrywające przeciwciała COVID-19. Test można wykonać samodzielnie w domu. Jedna osoba będzie mogła kupić maksymalnie 3 sztuki produktu.
Spis treści
Biedronka wprowadza do sprzedaży testy na COVID-19
Sieć Biedronka jako pierwsza w Polsce wprowadza do swojej oferty certyfikowane testy serologiczne na COVID-19, które można wykonać samodzielnie w domu. Test Promacovid pozwala wykryć, czy badana osoba wytworzyła przeciwciała IgG i IgM, co oznacza, że przeszła zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 w ostatnich miesiącach. By wykonać test wystarczy pobrać niewielką ilość próbki krwi i umieścić ją w wyznaczonym na teście okienku. Wynik uzyskamy po ok. 10 minutach.
– Misją Biedronki od początku istnienia jest umożliwianie kupującym dostępu do towarów, które są dla nich ważne i to zawsze w niskich cenach. Dotyczy ona nie tylko produktów spożywczych, ale i takich, które pozwolą na zaspokojenie ważnych potrzeb psychologicznych i zwiększenie bezpieczeństwa. Do nich należy z pewnością test Primacovid – poinformował Piotr Konopko, dyrektor handlowy w sieci.
Testy dostępne do wyczerpania zapasów
Testy w Biedronce będą dostępne od poniedziałku 15 marca w cenie 49,99 zł do wyczerpania zapasów. Warto wiedzieć, że jedna osoba będzie mogła zakupić trzy sztuki produktu. Wyprodukowany przez szwajcarskie laboratorium PRIMA Lab test ma dokładność ponad 98 proc. Jest również zgodny z normami ISO 9001:2015 i ISO 13485:2016 oraz jest to certyfikowany wyrób medyczny (certyfikat CE). Testy pojawiły się w sprzedaży już m.in. w niemieckich dyskontach.
Producent Primacovid zaleca, aby w przypadku uzyskania pozytywnego wyniku na obecność przeciwciał IgG i/lub IgM niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Jeśli wynik otrzymamy negatywny, jednak objawy wskazują na zakażenie koronawirusem, także należy zgłosić się do lekarza.
Na czym polega test serologiczny?
Rozpocznijmy od wyjaśnienia dwóch pojęć – antygenu i przeciwciała. Wiedza o tym, czym one są umożliwi zrozumienie, na jakiej zasadzie działają testy serologiczne.
Antygenami nazywamy cząstki, których organizm nie rozpoznaje jako własnych. Ich obecność w organizmie powoduje odpowiedź układu odpornościowego nastawioną przeciwko nim. Antygenami mogą być m.in. bakterie, wirusy, grzyby, pierwotniaki, pyłki roślin i żywność. Ważną cechą każdego antygenu jest zdolność wiązania z przeciwciałami – białkami wytwarzanymi w wyniku kontaktu z antygenem. Przeciwciała wyprodukowane przez organizm w odpowiedzi na dany antygen nie „działają” na inne obce cząstki – są zawsze dla niego specyficzne.
To właśnie dzięki tej właściwości badania serologiczne mogą dać nam informacje przydatne w diagnostyce chorób. Sprawdzając poziom tych specyficznych przeciwciał we krwi możemy się dowiedzieć m.in. czy przebyliśmy zakażenie danym patogenem (np. wirusem, bakterią). Poziom przeciwciał będzie w takiej sytuacji wysoki (ponieważ w odpowiedzi na kontakt z tym antygenem organizm je produkuje).
Organizm może wytwarzać przeciwciała zaliczane do 5 klas: IgM, IgG, IgA, IgE oraz IgD. Przeciwciała IgM wytwarzane są jako pierwsze po kontakcie z antygenem. Następnie zwiększa się produkcja przeciwciał IgG.
Podeślij rodzinie i znajomym!
Zobacz także

Pierwsza jednodawkowa szczepionka na COVID-19 firmy Johnson & Johnson została zatwierdzona przez EMA

Im więcej pyłków w powietrzu, tym więcej zakażeń koronawirusem – dowiedli badacze

Badania pokazują, że u kobiet występują gorsze skutki uboczne po szczepieniu przeciw COVID-19 niż u mężczyzn. Z czego to wynika?
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

07.06.2023
Uważano, że są siedliskiem duszy, uczuć i akumulatorem ciepła ludzkiego ciała. Jak kiedyś leczono nerki

07.06.2023
„Kiedy doświadczamy poważnych urazów psychicznych, nasz umysł może wyłączyć odczuwanie doznań z ciała” – mówi psychoterapeutka Anna Uściłowska

06.06.2023
„Nie sztuka, a serce liczy się w tej pracy. Nasze osobiste znaczenie, które nadajemy obrazowi”. O terapeutycznej mocy fotografii mówi Joanna Szeluga

02.06.2023