Przejdź do treści

Jesienią nawet 30 tysięcy hospitalizacji z powodu COVID-19? Adam Niedzielski podkreśla, że powrót z wakacji może nie być łatwy

Jesienią nawet 30 tysięcy hospitalizacji z powodu COVID-19? Minister zdrowia nie ma wątpliwości
Jesienią nawet 30 tysięcy hospitalizacji z powodu COVID-19? Minister zdrowia nie ma wątpliwości/ fot. Mateusz Wlodarczyk, Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Uważam, że na pewno po sezonie letnim będziemy mieli przyspieszenie zjawisk pandemicznych” – podkreślił minister zdrowia. Adam Niedzielski przedstawił trzy warianty rozwoju pandemii po wakacjach. 

Wakacje bez COVID-19?

Sezon urlopowy rozpoczęty – i to z impetem, bo termometry szaleją i wskazują coraz wyższe temperatury. Ciężko nie korzystać z takiej pogody! Po okresie różnych ograniczeń i zakazów, których teraz niemal już nie ma, coraz odważniej wyjeżdżamy – również za granicę. Czy jednak możemy być w pełni spokojni, że zarażenie koronawirusem i kolejna fala pandemii nam nie grożą?

Minister zdrowia zapytany w RMF o najnowsze prognozy rozwoju pandemii COVID-19 w Polsce, zaznaczył, że ciężko mówić o „wakacjach od koronawirusa”, ponieważ epidemia cały czas jest z nami i nowe przypadki cały czas występują.

„Według krótkookresowych prognoz na początku lipca widzimy pewne przejściowe zwiększenie do około tysiąca przypadków zakażeń dziennie. To przyspieszenie nie powinno w lipcu przerodzić się w duże przyrosty” – wyjaśnił Niedzielski.

Dodał jednak, że sytuacja znacznie gorzej wygląda, gdy spojrzymy na prognozy długoterminowe. Szef resortu zdrowia podkreślił, że są one obarczone większym ryzykiem, m.in. dotyczącym utrzymania się immunizacji w populacji po ostatniej fali Omikronu.

Czarny scenariusz na jesień?

„Uważam, że na pewno po sezonie letnim będziemy mieli przyspieszenie zjawisk pandemicznych” – podkreślił Niedzielski. „Prognozy, które miałem w piątek (24 czerwca – przyp. red.) okazję oglądać, mówiły nawet o przyroście zakażeń do kilkudziesięciu tysięcy w październiku. Czarny scenariusz, który był tam przedstawiony, mówił nawet o 30 tysiącach hospitalizacji” – dodał.

To jednak tylko dwa pesymistyczne wersje rozwoju sytuacji pandemicznej. Jest jeszcze optymistyczny scenariusz, który, jak wyjaśnia minister zdrowia, zakłada, że „żadnego zaburzenia pandemicznego nie będzie”. Niezależnie od tego, który ze scenariuszy się ziści, Niedzielski uważa, że „przyspieszenie zjawisk pandemicznych” jego zdaniem „nie będzie wymagało zniekształcenia życia społecznego”.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.