Przejdź do treści

Jeśli na zewnątrz wieje wiatr, lepiej mieć na sobie maseczkę ochronną – alarmują naukowcy

Koronawirus rozprzestrzenia się w wietrzne dni / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wietrzna pogoda sprzyja rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Tak sądzą naukowcy z Bombaju. Z ich badań wynika, że ryzyko infekcji, gdy na zewnątrz wieje wiatr, a obok nas ktoś kaszle, jest znaczące. Cząstki bioaerozoli utrzymują się dłużej i niosą na większe odległości, niż sądzono wcześniej.

Koronawirus w wietrzne dni

„W oparciu o wyniki naszych badań zalecamy noszenie masek ochronnych na zewnątrz szczególnie w warunkach wietrznych” – uważa prof. Amit Agrawal, który wraz z dwoma innymi badaczami – Sachidanandem Beherem i Rajneeshem Bhardwajem – z Indian Institute of Technology Bombay, odkrył skalę rozprzestrzeniania się koronawirusa przy wietrznej pogodzie. Jak wynika z badań, wyższe ryzyko zakażenia można zaobserwować wtedy, gdy ktoś zainfekowany kaszle w tym samym kierunku, w którym wieje wiatr.

Trójka hinduskich badaczy przedstawiła symulację modeli wirów powietrza, jakie powstają pod wpływem bioaerozoli wydobywających się z naszego ciała podczas kaszlu w zestawieniu z siłą wiatru. Wyniki badań opublikowano na łamach czasopisma naukowego „Physics of Fluids” rekomendowanego przez American Institute of Physics.

Jest decyzja Rady Medycznej w sprawie trzeciej dawki szczepionki

Bioaerozole przy lekkim wietrze

Badania wskazują, że nawet lekki wiatr o sile około 8 km na godzinę (czyli ponad 2 m/s) może sprawić, że kaszel wraz ze wszystkimi cząsteczkami rozprzestrzeni się o 20 proc. dalej niż wtedy, kiedy nie wieje. Im większa prędkość wiatru, tym dalej bioaerozole będą się niosły i dłużej będą utrzymywać się w powietrzu.

Hinduscy badacze dodają, że jeśli chce nam się kaszleć, to powinniśmy stosować się do takich samych zasad jak przy kichaniu. Zamiast zasłaniać twarz dłońmi, którymi potem dotykamy różnych przedmiotów, kaszlmy w zgięte ramiona. W ten sposób ograniczymy rozprzestrzenianie się bioaerozoli.

Warto wiedzieć, że wcześniejsze wyniki badań dawały podobne obserwacje. Przy wietrznej pogodzie ryzyko zakażenia może być jednak większe, niż dotąd sądzono. 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.