Jeśli na zewnątrz wieje wiatr, lepiej mieć na sobie maseczkę ochronną – alarmują naukowcy

się ten artykuł?
Wietrzna pogoda sprzyja rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Tak sądzą naukowcy z Bombaju. Z ich badań wynika, że ryzyko infekcji, gdy na zewnątrz wieje wiatr, a obok nas ktoś kaszle, jest znaczące. Cząstki bioaerozoli utrzymują się dłużej i niosą na większe odległości, niż sądzono wcześniej.
Koronawirus w wietrzne dni
„W oparciu o wyniki naszych badań zalecamy noszenie masek ochronnych na zewnątrz szczególnie w warunkach wietrznych” – uważa prof. Amit Agrawal, który wraz z dwoma innymi badaczami – Sachidanandem Beherem i Rajneeshem Bhardwajem – z Indian Institute of Technology Bombay, odkrył skalę rozprzestrzeniania się koronawirusa przy wietrznej pogodzie. Jak wynika z badań, wyższe ryzyko zakażenia można zaobserwować wtedy, gdy ktoś zainfekowany kaszle w tym samym kierunku, w którym wieje wiatr.
Trójka hinduskich badaczy przedstawiła symulację modeli wirów powietrza, jakie powstają pod wpływem bioaerozoli wydobywających się z naszego ciała podczas kaszlu w zestawieniu z siłą wiatru. Wyniki badań opublikowano na łamach czasopisma naukowego „Physics of Fluids” rekomendowanego przez American Institute of Physics.
Bioaerozole przy lekkim wietrze
Badania wskazują, że nawet lekki wiatr o sile około 8 km na godzinę (czyli ponad 2 m/s) może sprawić, że kaszel wraz ze wszystkimi cząsteczkami rozprzestrzeni się o 20 proc. dalej niż wtedy, kiedy nie wieje. Im większa prędkość wiatru, tym dalej bioaerozole będą się niosły i dłużej będą utrzymywać się w powietrzu.
Hinduscy badacze dodają, że jeśli chce nam się kaszleć, to powinniśmy stosować się do takich samych zasad jak przy kichaniu. Zamiast zasłaniać twarz dłońmi, którymi potem dotykamy różnych przedmiotów, kaszlmy w zgięte ramiona. W ten sposób ograniczymy rozprzestrzenianie się bioaerozoli.
Warto wiedzieć, że wcześniejsze wyniki badań dawały podobne obserwacje. Przy wietrznej pogodzie ryzyko zakażenia może być jednak większe, niż dotąd sądzono.
When breezy, wear masks outdoors to prevent coronavirus exposure https://t.co/fCM1YJSqgv
— Scientific Inquirer (@sci_inquirer) October 15, 2021
Zobacz także

„By osiągnąć odporność zbiorową, należałoby zaszczepić… 142,9 procent populacji!”. Naukowcy doszli do ciekawych wniosków

Będzie trzecia dawka szczepionki na COVID-19. Minister zdrowia potwierdził

„To przywilej, którego nie ma żaden inny kraj”. Izrael podjął przełomową decyzję w sprawie walki z COVID-19
Polecamy

Pandemia grypy hiszpanki – największy zabójca XX wieku

Stan zagrożenia epidemicznego zostanie zniesiony. Adam Niedzielski podał konkretną datę

„Koszyki sklepowe to temat rzeka”. Czym i jak się zarażamy mówi mikrobiolożka Magdalena Grudzień
