Jest nowa szczepionka na koronawirusa. Ma aż 94,5 proc. skuteczności

się ten artykuł?
W grze o opracowanie w pełni skutecznej szczepionki na koronawirusa pojawił się nowy gracz – amerykański koncern farmaceutyczny Moderna, który opracował szczepionkę na koronawirusa o najwyższej jak do tej pory skuteczności. – Skuteczność szczepionki na poziomie 94,5 proc. to coś niebywałego – podkreśla główny wirusolog USA dr Anthony Fauci.
Nowy gracz na rynku szczepionek
– Jeden z najlepszych momentów w moim życiu zawodowym. Absolutnie niesamowita jest możliwość wynalezienia tej szczepionki i obserwowania jak pokonuje koronawirusa – zaznacza w rozmowie z CNN dr. Tal Zacks, szef w koncernie Moderna.
Moderna rozpoczęła 27 lipca trzecią fazę badań klinicznych szczepionki na koronawirusa. Teraz poznaliśmy ich wyniki – skuteczność szczepionki opracowanej przez amerykański koncern wynosi aż 94,5 proc. Najnowsze doniesienia skomentował główny wirusolog USA dr Anthony Fauci.
– Nieprawdopodobna informacja, to fantastyczne – mówi, podkreślając, że jest zachwycony nowym osiągnięciem na polu walki z pandemią koronawirusa. – Skuteczność szczepionki na poziomie 94,5 proc. to coś niebywałego – podkreśla ekspert.
Moderna kontra Pfizer i Sanofi
Zaledwie tydzień temu świat obiegła informacja od koncernu farmaceutycznego Pfizer, który poinformował, że jego szczepionka przeciwko COVID-19 ma ponad 90 proc. skuteczności. Firma ogłosiła, że w 2021 r. może wyprodukować nawet do 1,3 mld dawek substancji. Do tej pory wydawała się najbardziej obiecująca i miała największe szanse na szybkie wprowadzenie na rynek. Jak na tle szczepionki Pfizera wypada ta, którą opracowała Moderna?
Oprócz mniejszej skuteczności słabą stroną projektu Pfizera mogą okazać się możliwości produkcyjne. Moderna już teraz zapewnia, że są w stanie wyprodukować więcej dawek, niż 50 milionów w tym roku i 1,3 miliarda w przyszłym, zapowiedziane przez Pfizera.
Oprócz mniejszej skuteczności słabą stroną projektu Pfizera jest również konieczność transportowania i przechowywania szczepionki w bardzo niskiej temperaturze – minus 70 stopni Celsjusza. Z doniesień medialnych wynika, że Moderna próbuje ten próg obniżyć do minus 20 stopni. Gdyby to się udało, stworzenie łańcucha logistycznego z fabryk do placówek medycznych na całym świecie nie byłoby zbyt trudne.
Jednak jest jeszcze trzeci mocny gracz – Sanofi. Francuski koncern już teraz zapewnia, że opracowana przez niego szczepionka nie wymaga przechowywania w zamrażarce. Celem francuskiego koncernu jest miliard dawek do końca 2021 r. W 2022 r. produkcja ma być jeszcze większa.
Czy Polacy chcą się szczepić?
Jak wynika z badań Ipsos na zlecenie Światowego Forum Ekonomicznego, zaledwie 56 proc. Polaków jest zainteresowanych ewentualnymi szczepieniami na koronawirusa.
Skąd bierze się niechęć wobec szczepionek na COVID-19? Powody są rozmaite, dominują jednak:
- lęk przed efektami ubocznymi – boi się ich 56 proc. badanych,
- przekonanie, że szczepionka w niczym nie pomoże – uważa tak 29 proc. osób,
- przeświadczenie, że koronawirus SARS-CoV-2 nie stanowi zagrożenia – 19 proc. ankietowanych,
- sprzeciw wobec jakichkolwiek szczepień – takie nastawianie ma 17 proc. badanych.
Najnowsze dobowe dane Ministerstwa Zdrowia mówią o 20 tys. 816 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Zmarły 143 osoby. Z raportu publikowanego w poniedziałek przez resort wynika też, że do respiratora podłączonych są 2 tys. 103 osoby. W ciągu doby wykonano ponad 35,1 tys. testów na koronawirusa. W ciągu doby wykonano ponad 35,1 tys. testów na koronawirusa.
The Moderna vaccine is 94.5% effective against coronavirus, according to early data released by the company, making it the second vaccine in the US to have a stunningly high success rate. @ElizCohenCNN reports. https://t.co/9daC46IbZn pic.twitter.com/49TX73O81U
— CNN (@CNN) November 16, 2020
Zobacz także

„Szwedzi nie wzięli pod uwagę, że odporność stadną osiąga się stosunkowo wolno” – mówi prof. Maria Gańczak

„Szczepienia chronią nas i nasze rodziny”. Rekomendacje GIS dotyczące szczepień przeciw grypie

„Brak dowodu na skuteczność nie jest dowodem na brak skuteczności!”. Małgorzata Ponikowska o „maseczka-gate”
Polecamy

Pandemia zmieniła skład mikroflory jelitowej małych dzieci

WHO: coraz więcej zakażeń w Europie. Wzrasta ryzyko pandemii

Ruszyły zapisy na szczepionki przeciw HPV. Kto może przyjąć preparat?
