Przejdź do treści

Jest nowe rozporządzenie dotyczące maseczek. W tych miejscach trzeba je nosić przynajmniej do 30 września

Jest nowe rozporządzenie dotyczące maseczek. W tych miejscach trzeba je nosić do 30 września
Jest nowe rozporządzenie dotyczące maseczek. W tych miejscach trzeba je nosić do 30 września/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Ministerstwo Zdrowia wydało nowe rozporządzenie dotyczące obostrzeń pandemicznych, w których mowa jest między innymi o obowiązku noszenia maseczek. Gdzie trzeba wciąż je nosić do 30 września? Wyjaśniamy.

Gdzie jeszcze trzeba nosić maseczki?

28 marca tego roku został zniesiony obowiązek noszenia maseczek – jednak nie we wszystkich miejscach. Wyjątek dotyczy podmiotów leczniczych (przychodni, szpitali) oraz aptek. Do tej pory nakaz zakrywania tam ust i nosa obowiązywał do 31 sierpnia. Teraz jednak Ministerstwo Zdrowia wydało nowe rozporządzenie, w którym został on przedłużony do 30 września. 

Pomimo że obecnie obowiązek noszenia maseczek obowiązuje tylko w placówkach medycznych i aptekach, to eksperci podkreślają, że niektóre grupy osób wciąż powinny je nosić we wszystkich miejscach publicznych – po to, żeby chronić przed zarażeniem zarówno siebie, jak i innych.

To m.in. seniorzy, osoby z upośledzoną odpornością (np. pacjenci onkologiczni i po przeszczepach), opiekunowie i współpracownicy tych, którzy są przewlekle chorzy oraz ci, którzy nie zaszczepili się przeciw COVID-19.

Koronawirus w Polsce

Ostatni rekord zarażeń wirusem SARS-CoV-2 padł 17 sierpnia, po długim weekendzie, kiedy MZ poinformowało o 7175 nowych, potwierdzonych zakażeniach koronawirusem, w tym 1306 ponownych. Najnowsze dane dostępne na rządowych stronach z dnia 29 sierpnia mówią o 556 nowych zakażeniach (w tym 75 ponownych).

Jednak eksperci podkreślają, że liczba zarażonych osób w rzeczywistości może być znacznie większa niż ta, o której dowiadujemy się z rządowych statystyk. A to dlatego, że obecnie lekarze POZ nie wystawiają już skierowań na testy w kierunku koronawirusa. Czego powinniśmy spodziewać się w kolejnych miesiącach? Przewidywania specjalistów nie są optymistyczne.

„Uważam, że na pewno po sezonie letnim będziemy mieli przyspieszenie zjawisk pandemicznych” – podkreślił Niedzielski w trakcie jednej z ostatnich konferencji prasowych. „Prognozy, które miałem (…) okazję oglądać, mówiły nawet o przyroście zakażeń do kilkudziesięciu tysięcy w październiku. Czarny scenariusz, który był tam przedstawiony, mówił nawet o 30 tysiącach hospitalizacji” – dodał.

Według statystyk Ministerstwa Zdrowia w sumie w Polsce odnotowano 6 167 759 przypadków zarażenia wirusem SARS-CoV-2, zmarło 117 030 osób (dane na dzień 29 sierpnia).

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.