Przejdź do treści

Jest nowy polski test na koronawirusa. Wykrywa nie tylko COVID-19, ale też grypę

Jest nowy polski test na koronawirusa. Wykrywa nie tylko COVID-19, ale też grypę
Jest nowy polski test na koronawirusa. Wykrywa nie tylko COVID-19, ale też grypę / GettyImages
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Polscy naukowcy nieraz udowodnili, że stać ich na wiele. Teraz po raz kolejny możemy być z nich dumni. Stworzyli nowy test, który wykrywa zarówno koronawirusa, jak i grypę. Badania z użyciem nowej metody przeprowadzane są już od 28 grudnia w laboratorium covidowym Instytutu Genetyki Człowieka Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu.

Gdy zbliżał się sezon grypowy, lekarze byli zaniepokojeni tym, że stoi przed nimi niezwykle trudne zadanie – odróżnienie objawów grypy od objawów zakażenia SARS-CoV-2. Odkrycie naukowców z Instytutu Genetyki Człowieka Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu może znacznie ułatwić sprawę.

Opracowali oni metodę wykrywania zakażenia koronawirusem i grypą podczas testu wykonywanego w jednej probówce. Dzięki testowi F-INe COST laboratoria diagnostyczne będą mogły ustalić, jaki wirus spowodował wystąpienie objawów. Wynalezienie nowego typu badania jest tym bardziej istotne, że niedługo rozpocznie się szczyt zachorowań na grypę (w Polsce trwa on on stycznia do marca).

W naszym laboratorium covidowym przebadaliśmy dotychczas ponad 20 tys. próbek, jesteśmy w pełni gotowi na rozszerzenie działalności o kolejne testy. Wychodzimy naprzeciw szczególnym potrzebom społecznym wynikającym z tej bezprecedensowej pandemicznej sytuacji” – powiedział dyrektor Instytutu Genetyki Człowieka PAN prof. Michał Witt.

"Jestem porównywany do SSmana". Młody Ratownik mówi "dość" antycovidowcom

„Rzetelny i szybki”

Opracowany w Poznaniu test został zaprojektowany w taki sposób, aby bez problemu mógł być wykorzystywany przez laboratoria diagnostyczne i nie wymagał dokonywania zmian w dotychczasowej organizacji ich pracy. Prof. Witt podkreślił, że jego plusem jest również to, że jest „rzetelny i szybki”. Wyniki badania można uzyskać już w godzinę, maksymalnie trzy. Jak to możliwe w tak krótkim czasie?

Dzięki naszemu patentowi powstało narzędzie, które potrafi szybko różnicować czynnik zakaźny obu tych chorób, które klinicznie wyglądają bardzo podobnie” – zaznaczył naukowiec, który zaapelował do resortów zdrowia oraz nauki i szkolnictwa wyższego o współpracę i pomoc we wdrożeniu opracowanego testu na ogólnopolską skalę.

O innym teście, który także wykrywa oba wirusy, poinformował 21 grudnia Instytut Chemii Bioorganicznej PAN (IChB PAN) w Poznaniu. Opracowane tam badanie oznacza wirusa SARS-CoV-2 i wirusy grypy typu A i B. Według zapowiedzi MediPAN-COVID+Flu, ma on pojawić się na rynku na początku przyszłego roku. Wynik uzyskiwany jest po około godzinie. Oba instytuty – IGC PAN oraz IChB PAN – opracowały swoje testy niezależnie.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.