3 min.
Jest rozporządzenie wobec maseczek na otwartym powietrzu. Kiedy się z nimi pożegnamy?

Jest rozporządzenie wobec maseczek na otwartym powietrzu. Kiedy się z nimi pożegnamy?/ iStock
27.05.2022
Red Lipstick Monster pokazała swoje zdjęcie w kostiumie kąpielowym – bez retuszu i filtra. „W końcu ktoś pokazuje prawdziwość kobiet”
27.05.2022
Cztery zarzuty o napaść na tle seksualnym. Czy to koniec Kevina Spaceya?
27.05.2022
Nietypowa bielizna do seksu oralnego. Agencja Żywności i Leków powiedziała TAK
27.05.2022
Marianna Gierszewska wystąpiła w kampanii reklamowej bielizny z widoczną stomią. „Na długi czas zupełnie odcięłam się od swojego ciała”
27.05.2022
Nimfy kleszczy – chociaż wyglądają jak niegroźne pieprzyki, mogą przenosić wiele niebezpiecznych chorób
Od 15 maja na otwartym powietrzu będziemy mogli przebywać bez maseczek. Rozporządzenie w tej sprawie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Od 29 maja zostaną również otwarte siłownie i baseny.
Spis treści
Koniec z maseczkami na otwartej przestrzeni
Od 15 maja wejdzie w życie zapis o zniesieniu obowiązku zakrywania ust i nosa na zewnątrz, jak wynika z opublikowanego w czwartek wieczorem rozporządzenia Rady Ministrów. Wcześniej minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiadał, że warunkiem do zniesienia maseczek na otwartym powietrzu jest spadek wskaźnika zakażeń – miał wynosić 15 na 100 tys. mieszkańców. Obecnie wskaźnik ten jest niższy i średnio wynosi 13 zakażeń na 100 tys. mieszkańców.
Istnieje jednak jeden warunek. Możemy nie zakładać maseczki na zewnątrz, jeśli możliwy jest do utrzymania dystans 1,5 metra od drugiej osoby.
Nakaz zakrywania ust i nosa obowiązuje wciąż w środkach transportu publicznego, w samolotach, w miejscach ogólnodostępnych, w tym na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych oraz na terenie nieruchomości wspólnych takich jak np. klatki schodowe czy windy.
Obowiązek ten należy przestrzegać również w zakładach pracy, jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż jedna osoba, chyba że pracodawca ustanowi inaczej, w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, na targowiskach i poczcie oraz w czasie sprawowania kultu religijnego.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Otwarte siłownie i baseny
Od 29 maja zostanie wznowiona działalność klubów fitness, siłowni i basenów. W tych miejscach do 5 czerwca będzie obowiązywał jednak limit osób – 1 osoba na 15mkw.
Jak czytamy w rozporządzeniu, warunek związany z limitem nie dotyczy jednak działalności polegającej na prowadzeniu siłowni, klubów i centrów fitness „działających w podmiotach wykonujących działalność leczniczą przeznaczonych dla pacjentów; dla członków kadry narodowej polskich związków sportowych w sportach olimpijskich oraz zawodników przygotowujących się do igrzysk olimpijskich, igrzysk paraolimpijskich lub igrzysk głuchych„.
Hotele i gastronomia w czasie pandemii
Od 8 maja do 5 czerwca przywrócona zostanie również działalność hoteli, w których będzie obowiązywał limit maksymalnie 50 proc. zajętych pokoi. Ponadto do 14 maja posiłki dla gości hotelowych mogą być dostarczane do pokoju tym osobom, które spędzą w obiekcie co najmniej jedną dobę.
Rozporządzenie zakłada także, że od 15 maja do 28 maja restauracje mogą przyjmować klientów w ogródkach gastronomicznych. Co drugi stolik w ogródku musi jednak pozostać wolny. Odległość między stolikami ma wynosić co najmniej 1,5 m, chyba że między stolikami znajdzie się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika.
Ponadto od 29 maja do 5 czerwca dopuszczalna będzie także konsumpcja w lokalach i wydzielonych strefach gastronomicznych na stacjach paliw pod warunkiem, że klienci do czasu zajęcia miejsca będą mieli zakryte usta i nos.
Dz.U. 2021 poz. 861
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemiihttps://t.co/gcYXb3IuHm— Dziennik Ustaw (@Dziennik_Ustaw) May 6, 2021
Podeślij artykuł znajomym!
Zobacz także

Naukowcy potwierdzili 11 wariantów koronawirusa na Śląsku. Wśród badanych próbek stwierdzono także wariant brazylijski

Zaszczepiłaś się przeciw COVID-19? Eksperci ostrzegają: nie publikuj zdjęcia zaświadczenia w mediach społecznościowych

Jakie badania zrobić po COVID-19? Ozdrowieńcy a powikłania po koronawirusie
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

26.05.2022
Paulina Holtz: „Daję moim córkom szansę, aby same ogarnęły swoje życie”

25.05.2022
„Mnóstwo kobiet kumuluje napięcia w różnych rejonach ciała, część gromadzi je w miednicy. A te mięśnie nie są ze stali” – mówi Katarzyna Chanowska, fizjoterapeutka

23.05.2022
Dr Maciej Mazurec: Cytologia powoli przechodzi do lamusa. Mamy znacznie skuteczniejszy test, który zwiększa bezpieczeństwo pacjentek nawet do 70 proc.

22.05.2022