3 min.
Jesteś alergikiem i boisz się szczepić przeciwko koronawirusowi? Lekarz Łukasz Durajski tłumaczy, kto dokładnie powinien zrezygnować ze szczepienia

Jesteś alergikiem i boisz się szczepić przeciwko koronawirusowi?/iStock
Wstrząs anafilaktyczny to coś, czego alergicy boją się chyba najbardziej. Nic dziwnego – gwałtowna reakcja organizmu na alergen może nawet zagrozić życiu. Kiedy na początku grudnia u dwóch osób z Wielkiej Brytanii wystąpiła w odpowiedzi na szczepionkę Pfizera i BioNTech reakcja anafilaktoidalna (znacznie łagodniejsza niż anafilaksja), po świecie gruchnęła wieść, że wszyscy alergicy są wykluczeni ze szczepień. Jak jest naprawdę? Przejrzyście wytłumaczył to na swoim profilu na Instagramie „Doktorek radzi”, czyli lekarz Łukasz Durajski.
Spis treści
Anaflikasja po szczepionce Pfizer-BioNTech przeciw COVID-19
Jak tłumaczy Łukasz Durajski, generalnie po szczepieniach obserwuje się średnio jedną reakcję anafilaktyczną na milion podanych dawek. W przypadku szczepionki Pfizer-BioNTech szacuje się, że reakcja anafilaktyczna może zdarzyć się 10 razy częściej, czyli raz na 100 tysięcy szczepień. Brzmi przerażająco?
„Dla penicylin czy orzeszków reakcje takie są znacznie częstsze (1/100- 1/5000 w populacji)” – zauważa Łukasz Durajski.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Jakie są przeciwwskazania do szczepienia przeciw COVID-19?
Jeśli bierzemy pod uwagę alergików, to jak tłumaczy Łukasz Durajski przeciwwskazania są właściwie tylko trzy:
- ciężka alergia na którykolwiek ze składników,
- ciężka reakcja na pierwszą dawkę,
- ciężka reakcja uczuleniowa na inne szczepionki – możemy być zaszczepieni w zabezpieczeniu szpitalnym.
Durajski przypomina również, że jak po każdym szczepieniu, tak też po przyjęciu szczepionki przeciwko COVID-19, powinniśmy pozostać pod obserwacją personelu medycznego 15 min. Osoby z dodatnim wywiadem uczuleniowym powinny pozostać w przychodni czy szpitalu około 30 minut.
I co warto zawsze podkreślać i co przypomina również Łukasz Durajski – skutecznym lekiem jest adrenalina.
To jak to jest w praktyce, czyli seria pytań i odpowiedzi
Na koniec Łukasz Durajski odpowiada na konkretne już pytania swoich czytelników, w tym najważniejsze – co, jeśli mam alergie niezwiązane ze szczepionkami? Odpowiedź jest prosta: zaszczep się!
A w pozostałych przypadkach? Oddajemy głos Łukaszowi Durajskiemu:
Jeśli mam ciężką reakcję alergiczną na szczepionkę COVID-19?
Nie powinieneś otrzymywać żadnej z obecnie dostępnych szczepionek mRNA COVID-19. Jeśli po otrzymaniu pierwszej dawki szczepionki mRNA COVID-19 miałeś ciężką reakcję alergiczną, CDC zaleca, aby nie przyjmować drugiej dawki.Jeśli mam łagodną reakcję alergiczną na szczepionkę COVID-19?
CDC zaleca, aby nie przyjmować żadnej z obecnie dostępnych szczepionek mRNA COVID-19. Jeśli po otrzymaniu pierwszej dawki szczepionki mRNA COVID-19 wystąpiła natychmiastowa reakcja alergiczna, nie powinieneś przyjmować drugiej dawki. Twój lekarz może skierować cię do specjalisty alergologii i immunologii.Jeśli wystąpiła reakcja alergiczna na inne rodzaje szczepionek?
Warto się zaszczepić, ze szczególną uwagą na wystąpienie reakcji alergicznej bądź pod opieką specjalistycznej poradni szczepień/alergologicznej/immunologicznej.Jeśli u pacjenta wystąpiła reakcja alergiczna na glikol polietylenowy (PEG) lub polisorbat?
Nie zaleca się szczepienia.
Łukasz Durajski
„Doktorek radzi”, czyli Łukasz Durajski jest pediatrą, którego profil na Instagramie obserwuje ponad 62 tysiące użytkowników. Jest Przewodniczącym Zespołu ds. Szczepień Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie, dlatego na swoim profilu chętnie dzieli się wiedzą na temat szczepień.
Poza tym rozprawia się z mitami zdrowotnymi, daje przydatne wskazówki, informuje i wyjaśnia różne zdrowotne zawiłości.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Spodobał Ci się artykuł? Poleć go znajomym!
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.03.2023
„Sami zapracowaliśmy na to, że wyżej cenimy wiedzę celebrytki niż profesora psychiatrii”. O fake newsach w kontekście zdrowia psychicznego mówi Marta Glanc, analityczka Stowarzyszenia Demagog

26.03.2023
Są wyrafinowanymi myśliwymi, którzy w wymyślny sposób uśmiercają swoje ofiary. Czy grzyby mogą uratować świat?

24.03.2023
Uważano, że ich przyczyną może być smutek, post, a nawet ciąża. Jak kiedyś leczono galopujące suchoty, czyli gruźlicę

22.03.2023