Przejdź do treści

Jesteś po szczepionce Johnson&Johnson? Sprawdź, co z dawką przypominającą

Szczepionka na COVID-19
Szczepionka na COVID-19 / gettyimages
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Czy można przyjąć dawkę przypominającą innej szczepionki niż w dawkach wcześniejszych? Na to pytanie postanowili odpowiedzieć specjaliści z Narodowego Instytutu Zdrowia w Stanach Zjednoczonych, którzy przeprowadzili badanie mające na celu możliwość „zmieszania” szczepionek przeciwko SARS-CoV-2. 

Naukowcy przeprowadzili badania z udziałem 458 osób zaszczepionych jedną z trzech dostępnych szczepionek dopuszczonych w USA. Mowa o szczepionkach firm Pfizer/BioNTech, Moderna i Johnson&Johnson.

Dawka przypominająca po J&J

Badanych podzielono na trzy grupy i każdy z nich otrzymał jedną dawkę przypominającą z dostępnych preparatów. Naukowcy analizowali następnie poziomy przeciwciał 15 dni od przyjęcia dawki przypominającej. Okazało się, że u osób, które przyjęły po raz pierwszy szczepionkę Johnson&Johnson, poziom ich przeciwciał wzrósł 4-krotnie po dawce przypominającej tego samego preparatu, 35-razy po szczepionce Pfizer i 76 razy po szczepionce Moderny.

Osoby wcześniej zaszczepione jednodawkowym preparatem przeciw COVID-19 koncernu Johnson&Johnson, mogą więc przyjąć dawkę przypominającą innego preparatu typu RNA.

"Musimy przygotować się na czwartą dawkę szczepionki przeciw COVID-19 - alarmuje izraelski epidemiolog

Dawka przypominająca po Modernie

Badacze przeanalizowali również wyniki u osób zaszczepionych po raz pierwszy preparatem Moderny. Poziom przeciwciał był u nich za każdym razem wyższy w porównaniu z osobami, które przyjęły po raz pierwszy Pfizera/BioNTech lub Johnson&Johnson, „niezależnie od szczepionki podanej w dawce przypominającej”. 

W środę, 13 października, Agencja Żywności Leków (FDA) poinformowano, że szczepionka Moderny nie spełnia wszystkich kryteriów dla dawki przypominającej. Trzecia dawka tego preparatu zwiększa poziom przeciwciał, ale ta różnica nie jest bardzo wyraźna. Dotyczy to szczególnie tych osób, których poziom przeciwciał pozostawał wysoki.

Szczepienie przeciwko COVID-19 w Polsce

Obecnie w Polsce podano 38 mln dawek szczepionki przeciwko COVID-19. 19,6 mln Polaków zostało zaszczepionych pełną dawką. Daje to 51,8 proc. populacji po pełnym szczepieniu.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.