Przejdź do treści

Już w przyszłym tygodniu mogą ruszyć szczepienia przeciwko COVID-19 dzieci powyżej 5. roku życia

Dzieci z pracującą mamą
Szczepienia dzieci przeciwko COVID-19 / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Jak wynika z wypowiedzi prof. Teresy Jackowskiej oraz prof. Ernesta Kuchara dla RMF FM, szczepienia dla dzieci powyżej 5. roku życia mogą ruszyć w Polsce na początku grudnia. W najbliższych dniach rekomendacje dotyczące stosowania preparatu firmy Pfizer w grupie 5-11 lat ma wydać Europejska Agencja Leków.

Procedura szczepień przeciwko COVID-19 u dzieci

O tym, że szczepienia dzieci przeciwko koronawirusowi mogą rozpocząć się w przyszłym tygodniu, mówił niedawno wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Teraz informacje potwierdzili kolejni specjaliści.

„Po pozytywnej rekomendacji trzeba będzie zorganizować nieco inną procedurę szczepień dla dzieci z tej grupy” – wyjaśniała w rozmowie z RM FM prof. Teresa Jackowska, krajowa konsultant w dziedzinie pediatrii. I dodała, że dawka dla dzieci w wieku 5-11 lat będzie mniejsza.

Organizacja nowej procedury szczepień nie będzie jednak trwała długo. Eksperci twierdzą, że szczepienia będą mogły ruszyć zaraz po zatwierdzeniu preparatu Pfizera do stosowania na terenie UE dla tej grupy wiekowej.

„Na 99 proc. Europejska Agencja Leków wyda pozytywną rekomendację. Szczepionka jest, ponieważ i tak korzysta się z opakowań zbiorczych i szczepionkę się odmierza, to oznacza, że nawet w kolejny poniedziałek, 29 listopada mogą rozpocząć się szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat” – wyjaśnił prof. Ernest Kuchar, prezes Polskiego Towarzystwa Wakcynologii, specjalista chorób zakaźnych z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Pfizer: Nasza szczepionka może być stosowana u dzieci w wieku 5-11 lat

Nauka zdalna a szczepienie dzieci przeciwko COVID-19

Prof. Teresa Jackowska, krajowa konsultant w dziedzinie pediatrii, od wielu tygodni apeluje do Ministerstwa Zdrowia, by zaszczepieni uczniowie nie trafiali na naukę zdalną. Wszystko dlatego że liczba szkół i przedszkoli, które wprowadzają zdalny albo hybrydowy tryb nauki, gwałtownie wzrosła w ostatnich dniach.

Ministerstwo Edukacji i Nauki, powołując się na dane od kuratorów, poinformowało, że przez zakażenia koronawirusem jedna na pięć szkół podstawowych w Polsce nie pracuje w trybie stacjonarnym. 95,4 proc. przedszkoli i placówek wychowania przedszkolnego, 80,6 proc. szkół podstawowych i 81,8 proc. ponadpodstawowych pracowało w piątek w trybie stacjonarnym.

Szczepionka

Szczepionka Pfizera bezpieczna dla dzieci

Na początku listopada Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC), zaniepokojone coraz większą liczbą przypadków choroby u najmłodszych, podjęło decyzję: dzieci w wieku od 5 do 11 lat mogą być szczepione przeciw COVID-19 szczepionką Pfizer/BioNTech. To aż 28 mln osób, o które zostanie rozszerzona grupa uprawnionych do szczepień.

W przeprowadzonych badaniach klinicznych skutki uboczne zaobserwowane po przyjęciu szczepionki były łagodne – podobne do tych, które występują u dorosłych.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.