Przejdź do treści

Każda kolejna infekcja koronawirusem SARS-CoV-2 zwiększa ryzyko śmierci. Eksperci alarmują

Kobieta z termometrem w ręce
Każda kolejna infekcja koronawirusem SARS-CoV-2 zwiększa ryzyko śmierci. Eksperci alarmują/ fot. iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtona wykazali, że każda reinfekcja COVID-19 zwiększa ryzyko śmierci i wpływa na działanie wielu układów w organizmie. „Nasze badania wykazały, że zarażenie się po raz drugi, trzeci lub czwarty przyczynia się do dodatkowego ryzyka zdrowotnego w fazie ostrej, czyli w ciągu pierwszych 30 dni od zakażenia, a także w kolejnych miesiącach” – ostrzegł dr Ziyad Al-Aly, epidemiolog kliniczny i główny autor badania. 

Każda kolejna infekcja COVID-19 zwiększa ryzyko zgonu

Naukowcy z Washington University School of Medicine w St. Louis wykazali, że każda kolejna infekcja koronawirusem SARS-CoV-2 pozostawia trwałe ślady w organizmie i znacząco go osłabia. Jak podkreślili eksperci w badaniu opublikowanym na łamach magazynu „Nature Medicine”, powtarzające się infekcje niosą ryzyko dla prawidłowego działania wielu układów w organizmie.

„Osoby, które przechorowały COVID-19, zostały zaszczepione, a nawet przyjęły dawki przypominające, nie mają superodporności” – mówił dr Ziyad Al-Aly, MD, epidemiolog kliniczny z Washington University School of Medicine w St. Louis, główny autor badania.

Eksperci wskazali m.in. na rosnące ryzyko zaburzenia pracy serca, płuc, mózgu oraz układu krwionośnego, mięśniowo-szkieletowego i pokarmowego. Podkreślili również, że z każdą następną infekcją zwiększa się ryzyko hospitalizacji i zgonu. Reinfekcje prowadzą również do rozwoju cukrzycy, chorób nerek i problemów ze zdrowiem psychicznym.

„Nasze badania wykazały, że zarażenie się po raz drugi, trzeci lub czwarty przyczynia się do dodatkowego ryzyka zdrowotnego w fazie ostrej, czyli w ciągu pierwszych 30 dni od zakażenia, a także w kolejnych miesiącach, czyli tzw. długi covid” – wyjaśnił Ziyad Al-Aly.

I zaznaczył, by starać się unikać kolejnej infekcji. W szczególności, jeśli byliśmy chorzy już kilka razy.

„Nawet jeśli miałeś dwie infekcje COVID-19, lepiej unikać trzeciej. A jeśli miałeś trzy infekcje, lepiej unikać czwartej” – ostrzegł.

Kobieta w kombinezonie ochronnym pobiera wymaz z nosa chorej do badania

„Ludzie powinni być świadomi ryzyka i czujni”

Naukowcy w swoim badaniu przeanalizowali dane 5,8 mln osób z bazy prowadzonej przez U.S. Department of Veterans Affairs. Pacjenci reprezentowali różne grupy wiekowe, rasowe i płciowe. Eksperci utworzyli zbiór danych 5,3 mln osób, które ani razu nie miały pozytywnego wyniku testu na COVID-19 od 1 marca 2020 r. do 6 kwietnia 2022 r. Wśród osób, które zaraziły się w tym czasie koronawirusem, 443 tys. osób miało jeden pozytywny wynik testu, a 41. tys. osób miało dwie lub więcej udokumentowanych infekcji. Specjaliści uwzględnili tu takie warianty koronawirusa, jak Delta, Omikron i BA.5.

Jak wykazano, osoby z ponownym zakażeniem były dwukrotnie bardziej narażone na śmierć i trzykrotnie bardziej na hospitalizację w wyniku zakażenia w porównaniu z osobami, które nie miały reinfekcji. Ponownie zainfekowani wykazywali również 3,5 razy większe ryzyko rozwoju problemów z płucami i byli trzy razy bardziej narażeni na choroby serca niż osoby, które chorowały tylko raz. Ponadto osoby z reinfekcją były 1,6 razy bardziej narażone na choroby mózgu.

„Ludzie powinni być świadomi ryzyka i czujni, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo zakażenia, także ponownego wirusem SARS-CoV-2” – alarmował dr Al-Aly.

Ekspert zaapelował także, by zrobić wszystko, dzięki czemu unikniemy powtarzających się infekcji. Jak podkreślił, należy przyjąć przypominające dawki szczepionki na COVID-19, pozostawać w domu, jeśli jesteśmy chorzy oraz zasłaniać usta i nos w przestrzeni publicznej,

„Ważne jest także zaszczepienie się na grypę. Warto za wszelką cenę uniknąć tzw. twindemii, czyli jednoczesnego zakażenia grypą i koronawirusem” – dodał Al-Aly.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.