Przejdź do treści

Kiedy czeka nas koniec pandemii? Adam Niedzielski podał termin

Ludzie wychodzą z przejścia podziemnego
Kiedy czeka nas koniec pandemii? Adam Niedzielski podał termin/ Photo by Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images)
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Wychodzimy na ostatnią prostą. Mam nadzieję, że nie pojawi się żadna nowa mutacja, która nie będzie objęta zakresem ochrony szczepienia, bo to mogłoby się przyczynić do powstania następnej fali” – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Poinformował także, ile osób w naszym kraju wytworzyło przeciwciała COVID-19.

Kiedy czeka nas koniec pandemii?

Pandemia COVID-19 trwa już ponad rok i wciąż nie wiemy, kiedy możemy spodziewać się jej końca. Obecnie jednak coraz więcej osób jest zaszczepionych, dzięki czemu liczby dziennych przypadków zakażenia nie są tak wysokie jak jeszcze miesiąc temu. Światełko w tunelu zauważył także minister zdrowia Adam Niedzielski, który w rozmowie z TVP Info ocenił obecną sytuację epidemiczną w Polsce. Jak stwierdził, pomimo luzowania obostrzeń nie spodziewa się eskalacji zakażeń.

„W tym sensie rzeczywiście wychodzimy na ostatnią prostą. Mam nadzieję, że nie pojawi się żadna nowa mutacja, która nie będzie objęta zakresem ochrony szczepienia, bo to mogłoby się przyczynić do powstania następnej fali” – powiedział.

Szef resortu zdrowia podał także datę końca pandemii. Kiedy to nastąpi?

„Myślę, że jeżeli pandemia nie zaskoczy nas nową mutacją (…), to w wakacje, czy po wakacjach, powinniśmy wrócić do normalności, również w wymiarze funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej – ocenił.

Nastolatka

Ile osób w Polsce wytworzyło przeciwciała COVID-19?

Niedzielski pytany był również o szczepienia najmłodszych Polaków. Obecnie ruszyła rejestracja na szczepienia 16 i 17-latków. Jak stwierdził minister, dalsze przesunięcie granicy wiekowej zależy od producentów poszczególnych preparatów.

„Jeżeli będziemy mieli ze strony producentów – a mamy już takie deklaracje, że ta granica wieku, choćby w przypadku preparatu Pfizera będzie obniżana do 12. roku życia – to my oczywiście taką możliwość będziemy udostępniali, tak jak teraz udostępniliśmy tę możliwość dla osób w wieku 16 i 17 lat” – dodał.

Zaznaczył również, że obecnie prowadzone są badania, które mają za zadanie sprawdzić, ile osób w naszym kraju wytworzyła przeciwciała – dzięki szczepieniom oraz po przebytej chorobie.

„Te najnowsze badania, które prowadzimy razem z Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego, wskazują, że w tej chwili ten procent ludzi odpornych to jest 55-60 proc.” – powiedział.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.