Przejdź do treści

Kiedy ruszą szczepienia przeciw COVID-19 w aptekach i zakładach pracy? Rząd podał termin

Kiedy ruszą szczepienia przeciw COVID-19 w aptekach i zakładach pracy? Rząd podał termin
Kiedy ruszą szczepienia przeciw COVID-19 w aptekach i zakładach pracy? Rząd podał termin / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Szczepienia przeciw COVID-19 w innym miejscu niż przychodnia jeszcze niedawno wydawały nam się czymś nieprawdopodobnym. Ale to scenariusz coraz bardziej realny w Polsce. Wiemy już, kiedy będziemy mogli zaszczepić się w aptekach i zakładach pracy.

Kiedy szczepienia w aptekach?

Co piąty farmaceuta w Polsce chce kwalifikować i szczepić pacjentów przeciwko koronawirusowi – wynika z danych Naczelnej Rady Aptekarskiej. Rząd informuje, że pilotażowy program szczepień w aptekach ruszy w maju.

– Mam nadzieję, że w ciągu najbliższych tygodni 5,5 tys. farmaceutów, którzy przeszli część teoretyczną kursu, przejdzie też część praktyczną. Czekamy na konkretne reguły prawne i wymagania, jakie będą stawiane aptekom. Według moich szacunków, w kilku tysiącach aptek w całej Polsce docelowo będą mogły być prowadzone szczepienia. W Polsce działa ponad 12,5 tys. aptek – podkreśla Michał Byliniak, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Zakłady pracy, punkty drive-thru i… remizy

Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej ogłosił także rozpoczęcie szczepień w zakładach pracy w ramach Narodowego Programu Szczepień. Nastąpi to już na przełomie maja i czerwca. 15 kwietnia z kolei ruszą szczepienia w punktach drive-thru. Oprócz tego, w każdym powiecie ma być co najmniej jeden punkt szczepień powszechnych, które mają ruszyć 20 kwietnia.

 – W każdym powiecie jak najbliżej każdego obywatela musi być dostępność szczepień. Zapewnimy jako rząd to, by każdy mógł zaszczepić się praktycznie jak najbliżej swojego miejsca zamieszkania – zaznaczył szef rządu.

Taką szczepionkę będzie można przyjąć w bardzo różnych miejscach, m.in. w remizach czy salach sportowych. A szczepić, jak zaznacza rząd, na pewno będzie czym, bo tempo dostaw szczepionek szybko rośnie.

8 kwietnia w Polsce została podana siedmiomilionowa szczepionka. W maju, według zapowiedzi premiera, ma dotrzeć do nas nawet 9 mln dawek. W kwietniu już mamy potwierdzoną dostawę ok. 5,5 miliona i cały czas czekamy na potwierdzenie kolejnych dawek. Być może, jak podaje Mateusz Morawiecki, będzie nawet 1,5 mln, czyli byłoby to w samym kwietniu 7 mln szczepionek – poinformował premier.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.