Przejdź do treści

Kiedy trzecia dawka szczepionki przeciw COVID-19 dla wszystkich dorosłych? Wiceminister zdrowia podał prawdopodobny termin

Kiedy trzecia dawka szczepionki przeciw COVID-19 dla wszystkich dorosłych? Wiceminister zdrowia podaje prawdopodobny termin
Kiedy trzecia dawka szczepionki przeciw COVID-19 dla wszystkich dorosłych? Wiceminister zdrowia podaje prawdopodobny termin
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wciąż pojawiają się spekulacje, kiedy wszystkie osoby powyżej 18 r.ż. będą mogły przyjąć przypominającą dawkę szczepionki przeciw COVID-19. Dla wszystkich, którzy czekają na nią z niecierpliwością, mamy dobrą wiadomość. Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia, na antenie PR24 powiedział, kiedy możemy się spodziewać trzeciej dawki dla wszystkich dorosłych Polek i Polaków.

Kiedy trzecia dawka dla wszystkich dorosłych?

Obecnie trzecią, przypominającą dawkę szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce otrzymują osoby powyżej 50. roku życia oraz wszyscy ci, którzy pracują w opiece zdrowotnej i mają bezpośredni kontakt z pacjentami. Jest też jednak grupa osób, które również mogą przyjąć trzecią dawkę, jednak jest to dawka „uzupełniająca” – oznacza to, że nie służy ona utrwaleniu i przedłużeniu ochrony przeciw COVID-19, jak to jest w pierwszym przypadku. Podawana jest osobom z upośledzoną odpornością, u których organizm mógł nie wytworzyć wystarczającej odpowiedzi immunologicznej na szczepionkę (m.in. pacjentom z nowotworami).

Wkrótce jednak ma się to zmienić i grupa osób, dla których rekomendowane będzie przyjęcie trzeciej dawki szczepionki, znacznie się rozszerzy.

„EMA dwa tygodnie temu wydała rekomendację, aby dawka przypominająca mogła być podawana osobom powyżej 18. roku życia (…) Myślę, że w tym tygodniu będzie decyzja Rady Medycznej, że i u nas będzie dopuszczona dawka dla osób powyżej 18. roku życia” – poinformował Kraska.

Wiceminister dodał, że decyzja Rady Medycznej „to kwestia dwóch, trzech dni”.

Pfizer przeprowadzi „żywy eksperyment”. Całe miasto ma otrzymać szczepionkę przeciw COVID-19

Czwarta fali pandemii w Polsce

Ostatnio wyraźnie widać wzrost dobowej liczby zakażeń wirusem SARS-CoV-2, który świadczy o tym, że czwarta fala pandemii COVID-19 przybiera w naszym kraju na sile.

Z naszych informacji i prognoz wynika, że szczyt czwartej fali pandemii przypadnie na koniec listopada i początek grudnia. Jednak do końca bym się nie przywiązywał do tej informacji, bo poprzednie fale pokazały, że pandemia nie czyta naszych prognoz” – powiedział w PR24 Waldemar Kraska.

Dobra wiadomość jest taka, że według wiceministra zdrowia do Bożego Narodzenia sytuacja powinna się uspokoić. Jest więc szansa na święta bez lockdownu.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.