Przejdź do treści

Kobieta z koronawirusem urodziła zdrową dziewczynkę! Wszystko, co musisz wiedzieć o „porodach covidowskich”

śpiący noworodek
Mama z koronawirusem urodziła zdrową dziewczynkę! Co musisz wiedzieć o „porodach covidowskich”? / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Kobieta ćwiczy
Rozpoczynasz aktywność fizyczną? Możesz łatwo doprowadzić do kontuzji. Jakich błędów nie popełniać?
majtki zabarwione krwią w zlewie
Rusza walka z ubóstwem menstruacyjnym w szkołach. Nowy projekt twórczyń Akcji Menstruacji
Flegmatyk – poznaj jego cechy i znajdź wspólny język
wirus abola
WHO potwierdza: wykryto nowe ognisko eboli. Władze Konga apelują o spokój
Para dziewczyn
„30 twarzy dumy” z okazji Miesiąca Dumy LGBT+. Czerwiec pod znakiem tęczy!

Oboje rodzice zakażeni, ona zdrowa. Mała Klara przyszła na świat w weekend w Zgierzu pod Łodzią. Ta wiadomość to świetna okazja, by rozwiać wiele obaw ciężarnych o tzw. „porody covidowskie”. O tym, jak funkcjonują bloki porodowe w szpitalach zakaźnych, opowiada dr Michał Strus.

„Poród covidowski” – pierwszy taki w Polsce

– W szpitalu w Zgierzu przyszła na świat dziewczynka, niby nic nienormalnego. Ale rodzice tej dziewczynki, i mama, i tata, to osoby zarażone koronawirusem. Radosna wiadomość jest taka, że dziewczynka jest zdrowa. Mała Klara, bo tak rodzice ją nazwali, jest zdrowa, jej wynik jest ujemny – ogłosił podczas 28 marca telekonferencji marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber.

Jak z kolei poinformował zespołu medyczny z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Marii Skłodowskiej Curie w Zgierzu do odebrania porodu przygotowywano się przez kilka dni – we współpracy z konsultantami wojewódzkimi i krajowymi. Lekarze wykonujący cesarskie cięcie mieli na sobie kombinezony, gogle i potrójne rękawice.

Dziewczynka, która przyszła na świat przed kilkoma dniami, jest izolowana od rodziców do czasu pełnego ich powrotu do zdrowia. Jak przekazał Schreiber, pracownicy szpitala nagrywają filmy i robią zdjęcia Klary, które później są przekazywane rodzicom. Dziewczynce natomiast odtwarzany jest głos mamy. Zarówno stan matki, jak i noworodka, oceniany jest jako bardzo dobry.

Pierwszy taki poród w kraju jest świetną okazją do tego, żeby przyjrzeć się zagadnieniu „porodów covidowskich”, czyli tych odbieranych w oddziałach położniczych szpitali zakaźnych. Jest to bowiem kwestia, która wciąż rodzi wiele pytań.

kobieta w ciąży

O porodach w cieniu zarazy

Choć – jak poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia – nic nie wskazuje na to, by kobiety w ciąży należały do grupy podwyższonego ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19, ani nie znaleziono dowodów na przenoszenie się koronawirusa z matki na dziecko, przyszłe mamy zmagają się z dużymi wątpliwościami.

Dla ciężarnych, które uległy zakażeniu SARS-CV-19 i trafiły do tzw. jednoimiennego szpitala zakaźnego, perspektywa porodu jest na pewno obarczona dodatkowym stresem. Ale również zdrowe kobiety przygotowujące się do porodu w czasach pandemii mają dużo obaw. Wątpliwości obu stron rozwiewa w jednym ze swoich wpisów na Instagramie dr Michał Strus. Jak sam mówi, robi to, „opierając się na doświadczeniu jednego z takich szpitali”.

Specjalista ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie wyjaśnia przede wszystkim, dlaczego wszystkie przyszłe mamy z wykrytym zakażeniem koronawirusem, nawet te, u których infekcja przebiega bezobjawowo, nie mogą rodzić siłami natury:

„Zalecane jest zakończenie ciąży drogą cięcia cesarskiego, aby jak najbardziej ograniczyć ryzyko infekcji płodu oraz zmniejszyć potencjalne ryzyko dla personelu szpitala. Od tego zalecenia jest wyjątek, w przypadku gdy mamy bardzo zaawansowaną sytuację położniczą i wykonanie cięcia cesarskiego może przynieść mniej korzyści niż szybki poród”.

Dr Michał Strus tłumaczy także, czy zdrowa ciężarna może rodzić w szpitalu przekształconym na zakaźny:

To zależy, szpitale COVID dalej pełnią swoje funkcje, ale na specjalnych warunkach. Część z nich jest przystosowana do przyjmowania zarówno pacjentek z infekcją, jak i bez.

Lekarz uspokaja wszystkie dziewczyny, które obawiają się, że będą rodziły na bloku, na którym wcześniej mogła przebywać kobieta zakażona kronawirusem:

„Dla pacjentek z podejrzeniem infekcji lub rozpoznaną infekcją koronawirusem w szpitalach COVID jest specjalnie wydzielona strefa szpitala, odpowiednio do tego przystosowana”.

To samo dotyczy tzw. sal połogowych. Jak wyjaśnia specjalista, pacjentki z podejrzeniem lub rozpoznaną infekcją COVID-19 po porodzie „przebywają w specjalnie przygotowanej do tego części szpitala na salach pojedynczych”. Dr Strus zapewnia też, że personel szpitala (np. pielęgniarki, położne) w trakcie tej samej zmiany nie może pomagać zarówno zdrowym pacjentkom, jak i tym zakażonym  koronawirusem. Inny zespół opiekuje się pierwszymi, inny drugimi.

Specjalista przypomina jednocześnie, że ze względu na panującą sytuację epidemiologiczną porody rodzinne są wstrzymane do odwołania we wszystkich szpitalach, nie tylko w placówkach jednoimiennych.

Porodówka

Dr Michał Strus

Dr Michał Strus jest lekarzem w trakcie specjalizacji z położnictwa i ginekologii w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. W kręgu jego zainteresowań są również endokrynologia oraz leczenie niepłodności. Specjalista jest aktywny w mediach społecznościowych, jego wpisy cechują się dużą przystępnością (tak by każdy mógł pogłębiać swoją wiedzę medyczną).  Profil „Dr Strus” na Instagramie śledzi ponad 6 tys. osób.

View this post on Instagram

Powstaje mnóstwo niedomówień i miejskich legend dotyczących funkcjonowania oddziałów położniczych oraz bloków porodowych w tzw. szpitalach zakaźnych – COVID 19 (potocznie nazwanych covidowskimi). Postaram się część z nich rozwiać opierając się na doświadczeniu jednego z takich Szpitali. 1.  Czy mogę wybrać szpital obecnie przekształcony na szpital COVID do porodu w sytuacji jak jestem w pełni zdrowa? TO ZALEŻY, szpitale COVID dalej pełnią swoje funkcje ale na specjalnych warunkach. Część z nich jest przystosowana do przyjmowania zarówno Pacjentek z infekcją jak i bez. 2.  Czy w porodzie mogą uczestniczyć osoby bliskie? NIE, ze względu na panującą sytuację epidemiologiczną porody rodzinne są wstrzymane do odwołania we wszystkich szpitalach! nie tylko COVID. 3.  Czy będę rodziła na bloku porodowym gdzie wcześniej mogła przebywać Pacjentka z infekcją COVID-19? NIE, dla Pacjentek z podejrzeniem infekcji lub rozpoznaną infekcją koronawirusem w szpitalach COVID jest specjalnie wydzielona strefa szpitala, odpowiednio do tego przystosowana. 4.  Czy na salach połogowych mogę przebywać z Pacjentkami z podejrzeniem lub rozpoznaną infekcją COVID-19, będącymi po porodzie? NIE, takie Pacjentki przebywają w specjalnie przygotowanej do tego części szpitala na salach pojedynczych. 5.  Czy personel szpitala (np. pielęgniarki, położne) w trakcie tej samej zmiany może pomagać zarówno Pacjentkom z infekcją COVID-19 jak i bez? NIE, w trakcie jednej zmiany część personelu przestrzegając wszystkich zasad ochrony osobistej opiekuje się Pacjentkami z podejrzeniem lub rozpoznaną infekcją COVID a część pomaga Pacjentkom zdrowym. 6.  Mam rozpoznaną infekcję COVID, ale nie mam żadnych objawów czy mogę rodzić siłami drogami natury? NIE, zalecane jest zakończenie ciąży drogą cięcia cesarskiego aby jak najbardziej ograniczyć ryzyko infekcji płodu oraz zmniejszyć potencjalne ryzyko dla personelu szpitala. Od tego zalecenia jest wyjątek, w przypadku gdy mamy bardzo zaawansowaną sytuacje położniczą i wykonanie cięcia cesarskiego może przynieść mniej korzyści niż szybki poród. Nie taki COVID straszny jak go rysują 😉 Koniec części 1!

A post shared by Michał Strus (@dr_strus) on

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Dziecko w szkole

Koronawirus w Polsce a nauka zdalna. MEN: dzieci nie wrócą do szkół do końca roku szkolnego

starszy mężczyzna w maseczce

„Osoby zbliżające się do setki są niezniszczalne”. 90-latkowie lepiej radzą sobie z koronawirusem niż młodsi seniorzy?

lekarz zakładający rękawiczki jednorazowe

Poradnie specjalistyczne na nowo otwarte. Szpitale jednoimienne powoli wracają do działalności sprzed epidemii

Para starszych osób nad morzem - sanatorium

Koronawirus a sanatoria. Sprawdź, na jakich zasadach będą działać

Krew w worku

„Nie bądź wampir, podziel się krwią”. Łukasz Durajski organizuje nowy challenge zdrowotny

Kobieta na plaży

Koronawirus a plażowanie. Znamy zalecenia Państwowego Zakładu Higieny

„To my zatrzymujemy chcących wejść do kościoła czy kaplicy. Powiedzenie bliskim zmarłego, że nie mogą uczestniczyć we mszy, nie było proste” – mówi Łukasz pracujący w branży pogrzebowej

Globus a pod nim ręka

Lekarz Dawid Ciemięga pozywa osoby, które atakują prof. Krzysztofa Simona w internecie

Czy dzieci na placu zabaw powinny nosić maseczki?/Rawpixel

Czy dzieci na placu zabaw powinny nosić maseczki? Oto oficjalne wytyczne

Pandemia koronawirusa a restauracje / gettyimages

„Jestem anestezjologiem wszystkich, ładnych i brzydkich. Ale nie będę anestezjologiem kretynów”. Włoski lekarz nie wytrzymał

Psycholog pielęgniarek: Hejt wobec medyków przenosi się na ich rodziny

„Zamiast kulturalnej dyskusji i wspólnego szukania najlepszych rozwiązań jest grupowy lincz”. Psycholog o hejcie wobec pielęgniarek i lekarzy w czasie pandemii

Pandemia koronawirusa w USA - Olivia Grunt przytula babcię

Czy bliskość w dobie koronawirusa jest możliwa? „Time” opublikował zdjęcie, które wzrusza do łez. Poznaj jego historię

Kolejny etap znoszenia restrykcji. „Od soboty wiele się zmieni” – zapowiada premier

Koronawirus w Polsce. Kolejny etap znoszenia restrykcji. „Od soboty wiele się zmieni” – zapowiada premier

Dwie kobiety w maseczkach jadą autobusem i rozmawiają ze sobą

Koronawirus. Dystans 2 metrów nie wystarczy. Zobacz, jak zarażony „obsypuje” wirusem swojego rozmówcę

Kobieta w masce - koronawirus

Tak niskiej liczby osób zmarłych na COVID-19 nie było od tygodni. Do zdrowia wróciły ponad dwa miliony osób

„Nikt bliski nie odprowadził mnie na blok operacyjny. Nikt mnie nie przytulał. Nie było ostatniego pocałunku ani pomachania przez szybę. To było przykre” – mówi Anna Ukielska, która przeszła operację onkologiczną w czasie koronawirusa

Dziewczynka idzie do szkoły w maseczce - koronawirus

Dzieci z klas I-III wróciły do szkół. Sprawdź, na jakich zasadach

Kobiety w maseczkach - koronawirus

Koronawirus w Polsce. Minister zdrowia zapowiada zniesienie obowiązku noszenia maseczek

Polski lek na koronawirusa / istock

Polski lek na koronawirusa coraz bliżej. Badania będą prowadzone w Lublinie

Jaka będzie normalność po koronawirusie?

Jaka będzie normalność po koronawirusie? „Może część z nas za kilka lat będzie pamiętać okres pandemii jako przyjemne «wakacje»” – mówi Stanisław Seidel, psycholog i terapeuta

Fizjoterapeuta tłumaczy, jak ćwiczyć, nie wychodząc z domu. Wałek, krzesło, dywan i kanapa to wszystko, czego potrzebujesz

Jak ćwiczyć, nie wychodząc z domu? „Wałek, krzesło, dywan i kanapa to wszystko, czego potrzebujesz” – mówi fizjoterapeuta Mateusz Mróz

Kobieta na wizycie u fryzjera patrzy się w lusterko, które trzyma w rękach

Przez pandemię koronawirusa klienci poniosą dodatkowe opłaty za usługi? Sprawdziliśmy!

Zwolniona położna: Czułam, jakby ktoś się nade mną znęcał i rozdrapywał rany, które już się zdążyły zabliźnić

Renata Piżanowska, dyscyplinarnie zwolniona położna: czułam, jakby ktoś się nade mną znęcał i rozdrapywał rany, które już się zdążyły zabliźnić

Jak dbać o kręgosłup, pracując w domu?

„Leżenie w łóżku z laptopem na kolanach to bardzo zły wybór” – mówi Ernest Wiśniewski, wiceprezes Krajowej Izby Fizjoterapeutów. Jak zatem pracować z domu, żeby nie zrobić sobie krzywdy?

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Co robić, aby przenieść doznania na wyższy poziom?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Regeneracja organizmu po odstawieniu alkoholu. Sprawdź, jakie są efekty, kiedy zrezygnujesz z weekendowego drinka

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

Policzek kobiety z włókniakiem miękkim

Włókniak miękki ‒ jakie są jego przyczyny i jak się pozbyć takich zmian?

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę

Co oznacza ból pleców na dole i jakie podjąć leczenie, by go uśmierzyć?

Co oznacza ból pleców na dole i jakie podjąć leczenie, by go uśmierzyć?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?