4 min.
Kolejna fala COVID-19 rozpędza się w Polsce. „Mamy bardzo wyraźny wzrost stężeń wirusa w ściekach, czyli chorych jest coraz więcej”

COVID-19 w ściekach / istock
09.08.2022
Młoda krew wydłuża życie? Naukowcy w końcu poznali odpowiedź
09.08.2022
„Tam na dole”, „muszelka”, „siusia”. Badanie pokazało, jak Polki nazywają swoje narządy płciowe
09.08.2022
Nie żyje Olivia Newton-John. Gwiazda „Grease” od 30 lat chorowała na nowotwór
08.08.2022
Rewolucja w medycynie. Naukowcy ożywili część komórek u świni, która już nie żyła
08.08.2022
Szczepionka komórkowa na raka coraz bliżej? Pracują nad nią polscy naukowcy
W ściekach badanych w Poznaniu wykryto wysokie stężenie koronawirusa. W woj. zachodniopomorskim wskaźnik reprodukcji wirusa wynosi blisko 2. To, że liczba zakażeń COVID-19 wzrasta, widać również w statystykach publikowanych przez Ministerstwo Zdrowia. Na niepokojące dane zwraca uwagę prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, specjalistka w dziedzinie wirusologii i immunologii.
Spis treści
COVID-19 w ściekach
Od marca o skierowaniu pacjenta na test w kierunku COVID-19 decyduje lekarz na podstawie oceny stanu zdrowia. W związku z tym liczba wykonywanych testów genetycznych oraz antygenowych gwałtownie spadła. Jak więc monitorować epidemię? Jak wyjaśnia prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii Instytutu Nauk Biologicznych UMCS w Lublinie, pomocne może być monitorowanie ścieków.
„SARS-CoV-2 jest wydalany z organizmu i w ściekach można oznaczyć jego materiał genetyczny” – tłumaczy ekspertka.
I dodaje, że takie badania wykonywane są przez Aquanet Laboratorium Sp. z o.o. we współpracy z Wydziałem Gospodarki Komunalnej w Poznaniu.
„Wynika z nich, że ostatnio pojawiły się wzrosty – to koreluje ze wzrastającym wskaźnikiem R0 (wskaźnik reprodukcji wirusa – przyp. red.), który już we wszystkich województwach przekroczył wartość 1, co oznacza rozwój epidemii. Ale ciekawie wyglądają analizy z kwietnia, kiedy to znacząco ograniczono w Polsce testowanie. Na załączonej mapce wyraźnie widać, że koronawirus w ściekach był obecny – przeczy to ‘zanikowi’ epidemii w Polsce” – tłumaczy prof. Szuster-Ciesielska.
Ekspertka w swoich mediach społecznościowych opublikowała też tabelkę, która jasno pokazuje jak wygląda wzrastanie wartości wskaźnika R0 od 23 czerwca do dzisiaj.
„W zachodniopomorskim wynosi ono blisko 2. Przypominam, że wartości powyżej 1 to rozwój epidemii, zaś poniżej 1 – jej hamowanie” – dodaje prof. Szuster-Ciesielska.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Co wynika z badań?
Jak wyjaśnia Defoliator, twórca popularnonaukowego i edukacyjnego bloga, dane znormalizowane ze ścieków, opublikowane przez Wydział Gospodarki Komunalnej w Poznaniu, kończą się na 26 czerwca 2022 r. i wyraźnie wskazują na dwie zasadnicze rzeczy:
„Mamy bardzo wyraźny wzrost stężeń wirusa w ściekach, świadczy to o tym, że chorych jest coraz więcej. Jest to równocześnie kolejny jednoznaczny sygnał, że nowa fala się już zaczęła.
Poziomy stężeń są podobne do tych z końca grudnia 2021, a to świadczy o tym, że skala zakażeń jest aktualnie porównywalna z tym, co notowaliśmy właśnie wtedy, a przypominam – mowa tu o skali powyżej 10 tys. przypadków dziennie. To też pokazuje, jak głęboko ukryto, poprzez zaprzestanie skutecznej diagnostyki, faktyczną skalę pandemii u nas w kraju” – pisze bloger.
I dodaje, że niestety widać wyraźnie, że nowe warianty wirusa zaczynają powodować nową falę. „Pandemia tu jest, a hospitalizacje rosną wszędzie w Europie, gdzie mamy wgląd w dane” – pisze ekspert.
Nowy subwariant Omikronu
Nie tylko w Polsce koronawirus znowu się rozpędza. We Włoszech w ostatnich dniach odnotowuje się od około 80 tys. do ponad 90 tys. zakażeń COVID-19 dziennie. Zdaniem Fabrizio Pregliasco, jednego z najbardziej znanych włoskich wirusologów, obecny etap pandemii to „faza przemian”.
„Nowy wariant jest bardziej zaraźliwy niż odra. Co więcej, jest w stanie przełamać nawet ochronę, jaka powstała w wyniku wcześniejszego zachorowania. 8 proc. przypadków wykrywanych teraz codziennie to ponowne zakażenia po infekcjach spowodowanych przez poprzednie warianty wirusa. Na szczęście jednak także te osoby mają częściową ochronę i nie występuje u nich ciężki przebieg choroby” – mówi wirusolog.
Ekspert dodał, że przy obecnej wysokiej dziennej liczbie zakażeń istnieje jednak ryzyko, że dojdzie do pogorszenia sytuacji. „Nie jestem zatem spokojny” – wyjaśnił.
Koronawirus w Polsce – statystyki
Liczba zakażeń COVID-19 w Polsce wzrasta. Dane za okres 23-29.06.2022 pokazały 2422 nowe potwierdzone przypadki zachorowań na COVID-19, w tym 274 ponowne zakażenia. Tydzień wcześniej (16-22 czerwca) było ich 1341, w tym 153 ponowne zakażenia.
Udostępnij!
Zobacz także

„Jedno piwo, kieliszek wina, 50 mg wódki”. Najnowszy sondaż pokazuje, jak i ile alkoholu piliśmy w czasie pandemii

„Każdy z nas będzie znał kogoś, kto z powodu COVID-19 zmarł” – alarmuje Bartosz Fiałek. Ostrzegają też inni lekarze

„Maseczka nie jest częścią garderoby!”. Lekarz Aleksander Biesiada o zastępowaniu szalikiem maseczek
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

09.08.2022
„Kiedyś lekarze mówili, że parkinson lubi spokój. Teraz zmieniają zdanie. Po diagnozie trzeba się szybko otrząsnąć”

08.08.2022
Klątwa MONW, czyli otyłość, której nie widać. Jak ją rozpoznać i jak z nią walczyć, mówi Klaudia Wiśniewska, dietetyczka

07.08.2022
Joanna Jędrusik: „Tinder zapełnia jakąś pustkę, a jednocześnie inne pustki tworzy”

06.08.2022