Przejdź do treści

Kolejna fala COVID-19 rozpędza się w Polsce. „Mamy bardzo wyraźny wzrost stężeń wirusa w ściekach, czyli chorych jest coraz więcej”

COVID-19 w ściekach / istock
COVID-19 w ściekach / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

W ściekach badanych w Poznaniu wykryto wysokie stężenie koronawirusa. W woj. zachodniopomorskim wskaźnik reprodukcji wirusa wynosi blisko 2.  To, że liczba zakażeń COVID-19 wzrasta, widać również w statystykach publikowanych przez Ministerstwo Zdrowia. Na niepokojące dane zwraca uwagę prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, specjalistka w dziedzinie wirusologii i immunologii.

COVID-19 w ściekach

Od marca o skierowaniu pacjenta na test w kierunku COVID-19 decyduje lekarz na podstawie oceny stanu zdrowia. W związku z tym liczba wykonywanych testów genetycznych oraz antygenowych gwałtownie spadła. Jak więc monitorować epidemię? Jak wyjaśnia prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii Instytutu Nauk Biologicznych UMCS w Lublinie, pomocne może być monitorowanie ścieków.

SARS-CoV-2 jest wydalany z organizmu i w ściekach można oznaczyć jego materiał genetyczny” – tłumaczy ekspertka.

I dodaje, że takie badania wykonywane są przez Aquanet Laboratorium Sp. z o.o. we współpracy z Wydziałem Gospodarki Komunalnej w Poznaniu.

„Wynika z nich, że ostatnio pojawiły się wzrosty – to koreluje ze wzrastającym wskaźnikiem R0 (wskaźnik reprodukcji wirusa – przyp. red.), który już we wszystkich województwach przekroczył wartość 1, co oznacza rozwój epidemii. Ale ciekawie wyglądają analizy z kwietnia, kiedy to znacząco ograniczono w Polsce testowanie. Na załączonej mapce wyraźnie widać, że koronawirus w ściekach był obecny – przeczy to ‘zanikowi’ epidemii w Polsce” – tłumaczy prof. Szuster-Ciesielska.

Ekspertka w swoich mediach społecznościowych opublikowała też tabelkę, która jasno pokazuje jak wygląda wzrastanie wartości wskaźnika R0 od 23 czerwca do dzisiaj.

„W zachodniopomorskim wynosi ono blisko 2. Przypominam, że wartości powyżej 1 to rozwój epidemii, zaś poniżej 1 – jej hamowanie” – dodaje prof. Szuster-Ciesielska.

Ręka chorej

Co wynika z badań?

Jak wyjaśnia Defoliator, twórca popularnonaukowego i edukacyjnego bloga, dane znormalizowane ze ścieków, opublikowane przez Wydział Gospodarki Komunalnej w Poznaniu, kończą się na 26 czerwca 2022 r. i wyraźnie wskazują na dwie zasadnicze rzeczy:

„Mamy bardzo wyraźny wzrost stężeń wirusa w ściekach, świadczy to o tym, że chorych jest coraz więcej. Jest to równocześnie kolejny jednoznaczny sygnał, że nowa fala się już zaczęła.

Poziomy stężeń są podobne do tych z końca grudnia 2021, a to świadczy o tym, że skala zakażeń jest aktualnie porównywalna z tym, co notowaliśmy właśnie wtedy, a przypominam – mowa tu o skali powyżej 10 tys. przypadków dziennie. To też pokazuje, jak głęboko ukryto, poprzez zaprzestanie skutecznej diagnostyki, faktyczną skalę pandemii u nas w kraju” – pisze bloger.

I dodaje, że niestety widać wyraźnie, że nowe warianty wirusa zaczynają powodować nową falę. „Pandemia tu jest, a hospitalizacje rosną wszędzie w Europie, gdzie mamy wgląd w dane” – pisze ekspert.

Nowy subwariant Omikronu

Nie tylko w Polsce koronawirus znowu się rozpędza. We Włoszech w ostatnich dniach odnotowuje się od około 80 tys. do ponad 90 tys. zakażeń COVID-19 dziennie. Zdaniem Fabrizio Pregliasco, jednego z najbardziej znanych włoskich wirusologów, obecny etap pandemii to „faza przemian”.

„Nowy wariant jest bardziej zaraźliwy niż odra. Co więcej, jest w stanie przełamać nawet ochronę, jaka powstała w wyniku wcześniejszego zachorowania. 8 proc. przypadków wykrywanych teraz codziennie to ponowne zakażenia po infekcjach spowodowanych przez poprzednie warianty wirusa. Na szczęście jednak także te osoby mają częściową ochronę i nie występuje u nich ciężki przebieg choroby” – mówi wirusolog.

Ekspert dodał, że przy obecnej wysokiej dziennej liczbie zakażeń istnieje jednak ryzyko, że dojdzie do pogorszenia sytuacji. „Nie jestem zatem spokojny” – wyjaśnił.

Koronawirus w Polsce – statystyki

Liczba zakażeń COVID-19 w Polsce wzrasta. Dane za okres 23-29.06.2022 pokazały 2422 nowe potwierdzone przypadki zachorowań na COVID-19, w tym 274 ponowne zakażenia. Tydzień wcześniej (16-22 czerwca) było ich 1341, w tym 153 ponowne zakażenia.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.