Kolejna fala zakażeń. „Obecny koronawirus bardzo różni się od oryginalnego, to inna choroba, więc możemy mówić o COVID-22”

się ten artykuł?
Hiszpania po raz kolejny zmaga się z koronawirusem. Obecnie objawy zakażenia są jednak inne niż dotąd. Chorzy nie tylko kaszlą i mają wysoką gorączkę, ale też mdleją i mają niedociśnienie. „Możemy mówić o COVID-22” – powiedział Antonio Zapatero, regionalny wiceminister ds. zdrowia w Madrycie, odpowiedzialny za tzw. Plan COVID.
COVID-22 w Hiszpanii
„Obecny COVID w Hiszpanii to choroba wywoływana przez warianty Omikronu BA.4 i BA.5. Ich transmisja jest bardzo wysoka” – powiedział Antonio Zapatero w wywiadzie dla specjalistycznego dziennika online sektora zdrowia „Redaccion Medica”. Ekspert określił obecnie występującą chorobę jako COVID-22, by odróżnić ją od tej z poprzednich lat.
Siódma fala COVID w Hiszpanii jest „cicha”. Jak wyjaśniają specjaliści, nowa fala jest lżejsza od poprzednich, za to jej symptomy są bardziej nasilone.
Objawy, jakie daje zakażenie nowymi wariantami Omikronu, to:
- niedociśnienie,
- omdlenia,
- kaszel,
- gorączka,
- ból głowy,
- ból mięśni.
W Hiszpanii odnotowuje się niewielką, ale systematycznie rosnącą liczbę hospitalizacji.
Sytuacja epidemiologiczna
Najnowsze dane dotyczące sytuacji epidemiologicznej w Hiszpanii wskazują, że zachorowalność na COVID wzrasta zwłaszcza wśród osób powyżej 59 lat (841 przypadków). Obecnie obłożenie szpitali wynosi 7,79 proc., liczba zgonów spadła natomiast do 3,9 proc.
Jak wyjaśnił jednak Antonio Zapatero, zachorowalność na obecny wariant wirusa może być nawet dziesięciokrotnie wyższa od oficjalnych danych. Ekspert dodał, że dzięki ochronie, jaką dają szczepionki, większość przypadków jest bezobjawowa.
Zapatero uważa, że prowadzone są badania nad nowymi szczepionkami, bardzo skutecznymi z immunologicznego punktu widzenia. „Pandemia taka, jaką ją znaliśmy, prawdopodobnie zakończyła się, ale koronawirus pozostał z nami” – podsumował.
źródło: PAP
Zobacz także

„1/3 pacjentów, którzy przeżyją, wyjdzie do domu z uszkodzonymi nerkami”. Ekspert ostrzega przed nową epidemią, spowodowaną COVID-19

„Czarny grzyb” atakuje pacjentów z COVID-19. Liczba zainfekowanych osób rośnie

„By osiągnąć odporność zbiorową, należałoby zaszczepić… 142,9 procent populacji!”. Naukowcy doszli do ciekawych wniosków
Polecamy

Pandemia zmieniła skład mikroflory jelitowej małych dzieci

Pandemię koronawirusa spowodował wyciek z laboratorium? Departament Energii USA wydał swą ocenę

Czeka nas epidemia chorób autoimmunologicznych. Naukowcy nie mają wątpliwości
