Przejdź do treści

Kolejna fala zakażeń. „Obecny koronawirus bardzo różni się od oryginalnego, to inna choroba, więc możemy mówić o COVID-22”

COVID-22 w Hiszpanii / istock
COVID-22 w Hiszpanii / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Hiszpania po raz kolejny zmaga się z koronawirusem. Obecnie objawy zakażenia są jednak inne niż dotąd. Chorzy nie tylko kaszlą i mają wysoką gorączkę, ale też mdleją i mają niedociśnienie. „Możemy mówić o COVID-22” – powiedział Antonio Zapatero, regionalny wiceminister ds. zdrowia w Madrycie, odpowiedzialny za tzw. Plan COVID.

COVID-22 w Hiszpanii

„Obecny COVID w Hiszpanii to choroba wywoływana przez warianty Omikronu BA.4 i BA.5. Ich transmisja jest bardzo wysoka” – powiedział Antonio Zapatero w wywiadzie dla specjalistycznego dziennika online sektora zdrowia „Redaccion Medica”. Ekspert określił obecnie występującą chorobę jako COVID-22, by odróżnić ją od tej z poprzednich lat.

Siódma fala COVID w Hiszpanii jest „cicha”. Jak wyjaśniają specjaliści, nowa fala jest lżejsza od poprzednich, za to jej symptomy są bardziej nasilone.

Objawy, jakie daje zakażenie nowymi wariantami Omikronu, to:

W Hiszpanii odnotowuje się niewielką, ale systematycznie rosnącą liczbę hospitalizacji.

Sytuacja epidemiologiczna

Najnowsze dane dotyczące sytuacji epidemiologicznej w Hiszpanii wskazują, że zachorowalność na COVID wzrasta zwłaszcza wśród osób powyżej 59 lat (841 przypadków). Obecnie obłożenie szpitali wynosi 7,79 proc., liczba zgonów spadła natomiast do 3,9 proc.

Jak wyjaśnił jednak Antonio Zapatero, zachorowalność na obecny wariant wirusa może być nawet dziesięciokrotnie wyższa od oficjalnych danych. Ekspert dodał, że dzięki ochronie, jaką dają szczepionki, większość przypadków jest bezobjawowa.

Zapatero uważa, że prowadzone są badania nad nowymi szczepionkami, bardzo skutecznymi z immunologicznego punktu widzenia. Pandemia taka, jaką ją znaliśmy, prawdopodobnie zakończyła się, ale koronawirus pozostał z nami” – podsumował.

 

źródło: PAP 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.