Przejdź do treści

Kolejne kraje sięgają po rosyjską szczepionkę na COVID-19 Sputnik V. Co o niej wiemy?

Kolejne kraje sięgają po rosyjską szczepionkę na COVID-19 Sputnik V. Co o niej wiemy?
Kolejne kraje sięgają po rosyjską szczepionkę na COVID-19 Sputnik V. Co o niej wiemy?/ fot Pavel Aleksandrov/ Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Armenia i Tunezja zatwierdziły do użycia rosyjską szczepionkę na COVID-19 – Sputnik V. To już kolejne państwa, które zdecydowały się na taki krok. Wyjaśniamy, co powinnaś wiedzieć o tym preparacie i czy jest możliwe, że pojawi się również w UE.

Coraz więcej krajów zatwierdza rosyjską szczepionkę

Agencja Armenpress podaje, że resort zdrowia Armenii po zakończeniu trzeciej fazy testów klinicznych zatwierdził do użycia szczepionkę Sputnik V. W sytuacjach nadzwyczajnych zatwierdziła ją także Tunezja.

Wcześniej preparat zatwierdzono w takich krajach, jak: Rosja, Białoruś, Argentyna, Boliwia, Serbia, Algieria, Wenezuela, Paragwaj, Turkmenistan, Węgry, ZEA, Iran, Gwinea – podaje Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich.

Na rosyjską szczepionkę może zdecydować się też UE. Minister zdrowia Niemiec Jens Spahn stwierdził, że nie widzi przeszkód, aby rosyjska szczepionka Sputnik V była stosowana w Unii Europejskiej. 

„Niezależnie od kraju, w którym produkowana jest szczepionka, jeśli jest ona bezpieczna i skuteczna, może pomóc poradzić nam sobie z pandemią” – ocenił w wywiadzie dla dziennika „Frankfurter Allgemaine Zeitung” Spahn.

Kobieta w ciąży

Co wiemy o szczepionce Sputnik V?

1 lutego TASS poinformował o rozpoczęciu szczepień na COVID-19 Sputnikiem na terenie samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej znajdującej się na terytorium wschodniej Ukrainy.

Sputnik V, rosyjska szczepionka przeciwko SARS-CoV-2, była pierwszą, o której usłyszał świat. Została opracowana w moskiewskim Instytucie Gamaleja. Ma mieć skuteczność 91,4 proc.

Sputnik-V składa się z dwóch dawek podawanych w odstępie dwóch tygodni. To szczepionka wektorowa na bazie adenowirusa. Co to oznacza? Wektorem jest tu zmodyfikowany wirus, który jest pozbawiony genów odpowiedzialnych za replikację. Jego cel jest prosty: ma wywołać produkcję białek szczytowych, a przy tym nie infekować organizmu. To buduje naturalną odporność organizmu na SARS-CoV-2.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.