Przejdź do treści

Kolejny dzień Wszystkich Świętych w pandemii. Adam Niedzielski zaapelował do Polaków

Znicz
Wszystkich Świętych w pandemii / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Przed nami dzień Wszystkich Świętych, kolejny już raz w pandemii koronawirusa. W związku z tym minister zdrowia Adam Niedzielski wystosował apel do wszystkich Polaków. „Zakładajmy maseczki na cmentarzach, gdy jest tłoczno, bo choć nie ma takiego obowiązku, to jest zdrowy rozsądek oraz troska o siebie i innych” – zaznaczył szef resortu zdrowia. 

Noszenie maseczki na cmentarzu

Chociaż pandemia COVID-19 wciąż trwa, wiele osób zdaje się o niej nie pamiętać. W związku z tym w autobusach czy w sklepach coraz rzadziej możemy spotkać ludzi z poprawnie założoną maseczką, zasłaniającą nos i usta.

Przypominamy: Zasłanianie ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych jest obowiązkowe w całym kraju. Nos i usta można zasłaniać tylko za pomocą maseczki. Chusty, przyłbice i szaliki nie są dozwolone, ponieważ nie spełniają swojej podstawowej funkcji, czyli nie chronią przed wirusem.

Co jednak z noszeniem maseczek ochronnych na cmentarzu? Zgodnie z obowiązującymi przepisami, na otwartej przestrzeni, m.in. na terenie cmentarzy, nie ma konieczności zakrywania nosa i ust.

Kobieta w sklepie

Wszystkich Świętych w pandemii

Pomimo tego, minister zdrowia Adam Niedzielski zaapelował do wszystkich Polaków, którzy mają zamiar spędzić następne dni na cmentarzach.

„Pamiętajmy, że mamy epidemię. Pamiętajmy, jak szybko rozprzestrzenia się wirus w mutacji Delta. Zagrożenie zakażeniem w dużych skupiskach ludzi jest większe. Nie ma nakazu noszenia maseczki zasłaniającej nos i usta na dworze, ale jest zdrowy rozsądek oraz troska o siebie i innych” – mówił szef resortu zdrowia.

I dodał:

„Nie pozwólmy, by epidemia przyspieszyła jeszcze bardziej. Tam, gdzie kontakt z innymi ludźmi jest bardzo bliski, zakładajmy maseczkę. Chrońmy zdrowie, bo nie mamy nic cenniejszego w życiu”

Obostrzenia w Polsce

31 października, w niedzielę, wchodzi również w życie rozporządzenie Rady Ministrów, które przewiduje, że aktualne ograniczenia, nakazy i zakazy epidemiczne zostaną przedłużone i będą obowiązywały do 30 listopada.

Jakie obostrzenia obowiązują w związku z pandemią? Obowiązek utrzymania co najmniej półtorametrowej odległości między pieszymi, z wyjątkiem rodziców i dzieci oraz osób wspólnie zamieszkujących; konieczność noszenia maseczki przykrywającej nos i usta m.in. w autobusie, tramwaju i pociągu, w sklepie, urzędzie i kościele, a także ograniczona liczba miejsc w teatrach i kinach.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.