Przejdź do treści

Kolejny etap luzowania obostrzeń. Gdzie możemy się wybrać już dzisiaj?

Luzowanie obostrzeń - gdzie możesz wyjść już dzisiaj? / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Od piątku 21 maja  swoją działalność w reżimie sanitarnym mogą wznowić teatry, kina, opery, filharmonie, domy i ośrodki kultury oraz grupy cyrkowe. W tych miejscach nadal obowiązuje zachowanie 1,5 m dystansu między widzami oraz min. 50 proc. miejsc wolnych oraz zakrywanie ust i nosa.

Działalność kin i teatrów w reżimie sanitarnym

Nadszedł dzień, na który czekali pracownicy kin, teatrów i domów kultury oraz wszyscy, którym brakowało wyjścia z domu na dobry film czy przedstawienie teatralne. Ośrodki kulturalne właśnie wznawiają swoją działalność. Już w ubiegłą środę premier Mateusz Morawiecki informował, że dokonał pewnych zmian związanych z wprowadzeniem łagodniejszych zasad bezpieczeństwa związanych z pandemią koronawirusa. Podjęto m.in. decyzję o przyspieszeniu otwarcia kin, teatrów, filharmonii i instytucji kultury o 8 dni – 21 maja, a nie jak wcześniej planowano – 29 maja.

Jakich zaleceń musimy przestrzegać?

  • zachowanie min. 50 proc. liczby miejsc wolnych (co drugie miejsce na widowni),
  • zachowanie odległości 1,5 metra pomiędzy widzami lub słuchaczami,
  • zakrywanie nosa i ust,
  • zapewnienie, że widzowie albo słuchacze nie będą w sali kinowej/teatralnej/koncertowej spożywali napojów lub posiłków.

Możliwa jest także działalność parków rozrywki – na świeżym powietrzu oraz z zachowaniem 50 proc. obłożenia.

Kobieta

Jakie obostrzenia zostały złagodzone wcześniej?

W reżimie sanitarnym otworzyły się już galerie sztuki i muzea, z limitem 1 osoby na 15 m2. Klienci wrócili do galerii handlowych i sklepów budowlanych, a goście mogą ponownie korzystać z usług hoteli (przy 50 proc. obłożeniu, bez otwartej strefy restauracyjnej oraz strefy wellness&spa).

Możliwe jest również zorganizowanie spotkania lub uroczystości na zewnątrz dla 25 osób. Do limitu osób w imprezach okolicznościowych nie wliczają się osoby w pełni zaszczepione przeciw COVID-19.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.