Przejdź do treści

Kolejny kraj wprowadza szczepienia przeciw COVID-19 dla dzieci. Szczepionkę mogą przyjąć już 12-latkowie

Szczepienia przeciw COVID-19 dostępne dla dzieci w kolejnym kraju. FDA dopuściła tam podawanie jednej ze szczepionek już 12-latkom
Szczepienia przeciw COVID-19 dostępne dla dzieci w kolejnym kraju. FDA dopuściła tam podawanie jednej ze szczepionek już 12-latkom / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Niedawno o dopuszczeniu szczepionki przeciw COVID-19 dla dzieci zadecydowała Kanada. Teraz dołączyły do niej Stany Zjednoczone. „Dzisiejsza decyzja pozwoli chronić młodszych członków społeczeństwa przed COVID-19, zbliżając nas do powrotu do normalności i zakończenia pandemii” – podkreśliła w oświadczeniu przedstawicielka amerykańskiej rządowej Agencji ds. Żywności i Leków FDA dr Janet Woodcock.

Dzieci w USA dostaną szczepionkę

Amerykańska rządowa Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zgodziła się na stosowanie szczepionki Pfizer/BioNTech u dzieci w wieku powyżej 12. roku życia. Jest to tzw. awaryjne zastosowanie. To pierwsza szczepionka przeciw COVID-19 zatwierdzona w USA dla osób w tak młodym wieku. Do tej pory zaszczepić się mogły nastolatkowie od 16 r.ż.

„Dzisiejsza decyzja pozwoli chronić młodszych członków społeczeństwa przed COVID-19, zbliżając nas do powrotu do normalności i zakończenia pandemii” – podkreśliła w oświadczeniu przedstawicielka FDA dr Janet Woodcock.

Woodwock zaznaczyła również, że rodzice mogą być pewni, że agencja przeprowadziła „rygorystyczny i szczegółowy przegląd wszelkich dostępnych danych”.

Skuteczność szczepionki u dzieci

W marcu Pfizer ogłosił, że przeprowadzone testy kliniczne potwierdziły, że szczepionka jest bezpieczna dla dzieci między 12. a 15. rokiem życia. Udowodniono też dzięki nim wysoką skuteczność preparatu. Badania zostały przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych na grupie 2260 nastolatków w wieku 12-15 lat. Jednej z grup podawano dwie dawki szczepionki w odstępie 21 dni, grupa kontrolna otrzymała placebo.

W pierwszym przypadku wykazano niemal 100 proc. skuteczność, nie wystąpiły żadne „poważne” skutki uboczne.  Stan zdrowia 98,3 proc. dzieci obserwowano przynajmniej przez miesiąc po podaniu drugiej dawki, przez dwa miesiące obserwowano zaś 57,9 proc. badanych.

Pfizer szacuje,  że już we wrześniu będzie znał dane dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności preparatu wśród jeszcze młodszych dzieci – między 2. a 11. rokiem życia.

A co z Europą?

„EMA rozpoczęła ocenę wniosku o rozszerzenie stosowania (preparatu BioNTech-Pfizer) przeciwko COVID-19 na młodych ludzi w wieku od 12 do 15 lat” – poinformowała Europejska Agencja Leków (EMA).

Teraz szczepionka BioNTech i Pfizera jest dopuszczona do użytku wśród osób w wieku 16 lat i starszych. Komitet ds. Leków dla Ludzi (CHMP) EMA w trybie przyśpieszonym dokona analizy danych zgromadzonych przez jej producentów i wyda ocenę preparatu. Opinia CHMP następnie trafi do Komisji Europejskiej, która wyda ostateczną decyzję, która będzie obowiązywała we wszystkich państwach członkowskich UE, w tym w Polsce.

Jeśli proces oceny szczepionki przebiegnie zgodnie z planem, decyzja zostanie ogłoszona już w czerwcu 2021 r.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.