Przejdź do treści

Kolejny kraj wycofuje dwie szczepionki na COVID-19. Powodem są przypadki zakrzepów u zaszczepionych

Szczepionki
Kolejny kraj wycofuje dwie szczepionki na COVID-19. Powodem są przypadki zakrzepów u zaszczepionych/ Zdjęcie: Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Norwegia wycofała szczepionkę AstraZeneca ze swojego programu szczepień. Zawiesiła również szczepienie preparatem Johnson & Johnson. Decyzję wobec szczepień na COVID-19 norweski rząd ogłosił w środę. Wcześniej identyczną decyzję podjęła Dania.

Norwegia wycofuje szczepionki: AstraZeneca i Johnson & Johnson

Premier Norwegii Erna Solberg powiedziała na konferencji prasowej, że decyzja została podjęta ze względu na rzadkie, ale poważne skutki uboczne związane z obydwoma preparatami, które wykorzystują tę samą technologię adenowirusa.

– Zdecydowaliśmy, że preparat AstraZeneca zostanie na stałe usunięty z naszego programu. Natomiast szczepionka firmy Janssen trafi do magazynu i zostanie wykorzystana w przypadku wystąpienia dużej epidemii – oświadczyła Solberg.

Szczepionka AstraZeneca została wstrzymana w Norwegii 11 marca, a jej skutki uboczne były badane bardziej szczegółowo. W poniedziałek powołany przez rząd komitet ekspertów wydał opinię, w której odradził szczepień preparatami firm AstraZeneca i Janssen (J&J). Do połowy marca AstraZeneką zaszczepiło się w tym kraju ok. 135 tys. osób. Wśród nich odnotowano osiem przypadków ciężkiej zakrzepicy, zwykle u stosunkowo młodych i zdrowych osób. Cztery z nich były śmiertelne.

Szczepienie

Co Norwegia zrobi z niewykorzystanymi szczepionkami?

Norwegia jest drugim krajem po Danii, który zrezygnował ze stosowania obu preparatów. Wprowadzenie szczepionki J&J zostało wcześniej również opóźnione w innych krajach, jednak Europejska Agencja Leków (EMA), jak i Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleciły stosowanie preparatu, kierując się tym, że korzyści przeważają nad ryzykiem. Preparat ten ostatecznie jednak nie został wdrożony w Norwegii.  Otrzymają go jednak osoby, które zgłoszą się na ochotników.

Natomiast szczepionka AstraZeneca zostanie przekazana Szwecji oraz Islandii, które szczepią nią seniorów.

„To skuteczna szczepionka stosowana w wielu krajach, dlatego chcemy mieć pewność, że dawki stosowane w Norwegii będą przydatne w innych krajach, które mogą być w gorszej sytuacji zdrowotnej niż nasz” – powiedział norweski minister zdrowia Bent Hoie.

28 przypadków zakrzepicy po szczepionce J&J

Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) poinformowało w środę, że w Stanach Zjednoczonych wykryto więcej przypadków potencjalnie zagrażających życiu zakrzepów krwi wśród osób, które otrzymały szczepionkę J&J. Agencja zidentyfikowała 28 przypadków zakrzepicy z ponad 8,7 miliona zaszczepionych tym preparatem osób. Trzy z nich zmarły.

Natomiast w kwietniu CDC zgłosiło 17 przypadków zakrzepów wśród prawie 8 milionów osób, którym podano szczepionki J&J.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.