Kolejny kraj wycofuje dwie szczepionki na COVID-19. Powodem są przypadki zakrzepów u zaszczepionych

się ten artykuł?
Norwegia wycofała szczepionkę AstraZeneca ze swojego programu szczepień. Zawiesiła również szczepienie preparatem Johnson & Johnson. Decyzję wobec szczepień na COVID-19 norweski rząd ogłosił w środę. Wcześniej identyczną decyzję podjęła Dania.
Norwegia wycofuje szczepionki: AstraZeneca i Johnson & Johnson
Premier Norwegii Erna Solberg powiedziała na konferencji prasowej, że decyzja została podjęta ze względu na rzadkie, ale poważne skutki uboczne związane z obydwoma preparatami, które wykorzystują tę samą technologię adenowirusa.
– Zdecydowaliśmy, że preparat AstraZeneca zostanie na stałe usunięty z naszego programu. Natomiast szczepionka firmy Janssen trafi do magazynu i zostanie wykorzystana w przypadku wystąpienia dużej epidemii – oświadczyła Solberg.
Szczepionka AstraZeneca została wstrzymana w Norwegii 11 marca, a jej skutki uboczne były badane bardziej szczegółowo. W poniedziałek powołany przez rząd komitet ekspertów wydał opinię, w której odradził szczepień preparatami firm AstraZeneca i Janssen (J&J). Do połowy marca AstraZeneką zaszczepiło się w tym kraju ok. 135 tys. osób. Wśród nich odnotowano osiem przypadków ciężkiej zakrzepicy, zwykle u stosunkowo młodych i zdrowych osób. Cztery z nich były śmiertelne.
Co Norwegia zrobi z niewykorzystanymi szczepionkami?
Norwegia jest drugim krajem po Danii, który zrezygnował ze stosowania obu preparatów. Wprowadzenie szczepionki J&J zostało wcześniej również opóźnione w innych krajach, jednak Europejska Agencja Leków (EMA), jak i Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleciły stosowanie preparatu, kierując się tym, że korzyści przeważają nad ryzykiem. Preparat ten ostatecznie jednak nie został wdrożony w Norwegii. Otrzymają go jednak osoby, które zgłoszą się na ochotników.
Natomiast szczepionka AstraZeneca zostanie przekazana Szwecji oraz Islandii, które szczepią nią seniorów.
„To skuteczna szczepionka stosowana w wielu krajach, dlatego chcemy mieć pewność, że dawki stosowane w Norwegii będą przydatne w innych krajach, które mogą być w gorszej sytuacji zdrowotnej niż nasz” – powiedział norweski minister zdrowia Bent Hoie.
28 przypadków zakrzepicy po szczepionce J&J
Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) poinformowało w środę, że w Stanach Zjednoczonych wykryto więcej przypadków potencjalnie zagrażających życiu zakrzepów krwi wśród osób, które otrzymały szczepionkę J&J. Agencja zidentyfikowała 28 przypadków zakrzepicy z ponad 8,7 miliona zaszczepionych tym preparatem osób. Trzy z nich zmarły.
Natomiast w kwietniu CDC zgłosiło 17 przypadków zakrzepów wśród prawie 8 milionów osób, którym podano szczepionki J&J.
Polecamy

Lech Wałęsa trafił do szpitala. Powód? COVID-19. „Przechodzi to ciężko”

Nowy śmiertelny wirus atakuje tuż za naszą granicą. Ogłoszono alert w całym kraju

Koronawirus znów w natarciu, alarmujące dane. „Mamy tyle zakażeń COVID-19, ile jesienią 2020 roku” – ostrzega Paweł Grzesiowski
