Przejdź do treści

W Polsce już ponad milion osób wyzdrowiało z COVID-19! To kolejny przełom w walce z koronawirusem

Kolejny przełom w walce z koronawirusem. Już ponad milion osób wyzdrowiało z COVID-19!
Kolejny przełom w walce z koronawirusem. Już ponad milion osób wyzdrowiało z COVID-19! / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

O pierwszej osobie wyleczonej w Polsce z COVID-19  Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze poinformował 18 marca. Był to „pacjent zero” z Zielonej Góry. W poniedziałek 28 grudnia Ministerstwo Zdrowia przekazało, że liczba osób, które pokonały koronawirusa, przekroczyła milion. 

Duży wzrost osób, które wyzdrowiały

Liczba osób wyzdrowiałych po zakażeniu SARS-CoV-2 wzrosła 28 grudnia do 1 005 376 – poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Oznacza to, że w ciągu ostatniej doby bilans ten zwiększył się o 5 766.

Resort zdrowia przekazał ponadto w poniedziałek po świętach Bożego Narodzenia, że zajętych jest 17 078 łóżek dla pacjentów z Covid-19 przy 35 282 wszystkich możliwych. 1 599 chorych na Covid-19 podłączonych jest do respiratora. Tych urządzeń dla walczących z zakażeniem SARS-CoV-2 dostępnych jest w sumie 3 067.

Jak donosi ministerstwo, kwarantannie poddanych jest 141 744 osób, a kolejnych 8 109 jest pod obserwacją sanitarno-epidemiologiczną.

Jak leczony jest COVID-19?

Obecnie nie ma specyficznego leczenia przeciwwirusowego dla COVID-19. Naukowcy sprawdzają, czy leki opracowane wcześniej w celu leczenia innych infekcji wirusowych, mogą być skuteczne w walce z COVID-19. Lekarze w określonych przypadkach stosują leki wykorzystywane do leczenia infekcji wirusowych wywoływanych np. przez wirusy HIV (ludzki wirus niedoboru odporności) czy Ebola.

Jednym z leków przeciwwirusowych, na który zwrócono uwagę, jest remdesivir, stosowany wcześniej do leczenia m.in. gorączki krwotocznej Ebola i infekcji wywoływanych przez koronawirusy MERS i SARS.

Duże nadzieje pokładano w tym, że remdesivir mógłby pomóc w ograniczeniu namnażania się wirusa w organizmie. Jednak ostatnie wyniki badań pokazują, że jego skuteczność budzi duże wątpliwości.

znak stop covid

Zamieszanie wokół remdesiviru

Wstępne wyniki badania „Solidarity” prowadzonego pod patronatem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) przeprowadzonego na pacjentach również hospitalizowanych z powodu COVID-19 wykazało, że remdesivir prawdopodobnie nie miał znacznego wpływu na ich leczenie, nie skracał czasu hospitalizacji ani nie zmniejszał istotnie ryzyka zgonu z powodu COVID-19. Według ekspertów oceniających wyniki badania remdesiviru nie należy podawać pacjentom, niezależnie od ciężkości choroby.

Uznano jednak, że potrzeba więcej badań, zwłaszcza w celu zapewnienia większej pewności dowodów dla określonych grup pacjentów. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła jednak remdesivir jako lek na koronawirusa, a w Polsce remdesivir jest stosowany u pacjentów hospitalizowanych w powodu zakażenia koronawirusem. Lek podaje się dożylnie w kroplówce chorym powyżej 12. roku życia.

Szczepionka
Koronawirus w Polsce - mapa i aktualności
Stan z dnia 01.06.2021, godz. 22:00. Według danych Ministerstwa Zdrowia.
Mapa
Wykres
Zobacz statystyki

Jakie są objawy COVID-19 i kto jest najbardziej narażony?

Koronawirus, odzwierzęcy wirus ze środkowych Chin, rozprzestrzenia się po całym świecie. Co piąty przypadek COVID-19, choroby wywołanej koronawirusem SARS-Cov-2, przebiega z zagrożeniem życia, szczególnie u osób starszych i osłabionych po operacjach. Bardziej odporni są ludzie młodsi. Powyżej prezentujemy mapę zachorowań w Polsce, widać jak wygląda sytuacja w poszczególnych województwach.

U zarażonych koronawirusem występuje zazwyczaj gorączka, suchy kaszel, utrata węchu i smaku, ból kości i mięśni, a także duszności i ogólne zmęczenie. RTG płuc wykazuje u nich objawy wirusowego zapalenia płuc z wysiękiem. Objawy pojawiają się od 2 do 14 dni od zakażenia. Badania dowiodły, że zarażać może nie tylko osoba z kompletem objawów chorobowych, ale także i ta, która ich jeszcze nie ma.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.