Przejdź do treści

Komisja Europejska zatwierdziła szczepionkę Pfizera. Znamy datę pierwszych szczepień w Polsce

Komisja Europejska zatwierdziła szczepionkę Pfizera. Znamy datę pierwszych szczepień w Polsce
Komisja Europejska zatwierdziła szczepionkę Pfizera. Znamy datę pierwszych szczepień w Polsce/ Thierry Monasse. Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Komisja Europejska zgodziła się na dopuszczenie do obrotu w Unii Europejskiej szczepionki Pfizer i BioNTech przeciw COVID-19. Preparat będzie dostępny dla wszystkich krajów Unii w tym samym czasie i na tych samych warunkach – poinformowała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Wiadomo już, kiedy pierwsze szczepionki pojawią się w krajach UE i kiedy będą mogli zaszczepić się Polacy.

Jest zielone światło Komisji Europejskiej

Szczepionka wyprodukowana przez Pfizer i BioNTech została dopuszczona do użycia warunkowo, z obowiązkiem monitoringu. Jest to normalna procedura przy pilnych zatwierdzeniach. KE podjęła taką decyzję dopiero po warunkowej autoryzacji szczepionki przez Europejską Agencję Leków. Zazwyczaj brukselscy urzędnicy potrzebują na to 60 dni, ale tym razem sprawa została załatwiona znacznie szybciej.

Komisja Europejska poinformowała, że pracuje z państwami członkowskimi i producentami szczepionek nad dostarczeniem pierwszych dawek preparatu 26 grudnia. Wszystko po to, żeby szczepienia mogły rozpocząć się w dniach 27-29 grudnia. Wszystkie szczepionki, a ma być ich 200 mln, mają dotrzeć do UE do września 2021 r.

Co wiemy o szczepionce?

Szczepionka Pfizer-BioNTech, która nosi nazwę Comirnaty, jest produkowana w niewielkiej belgijskiej miejscowości Puurs pod Antwerpią. Stamtąd będzie wyruszała na lotnisko, albo jak w przypadku Belgii czy Holandii – będzie transportowana ciężarówkami.

Przeznaczona jest dla osób powyżej 16. roku życia. Pacjentom będą podawane dwie dawki (w odstępie 21 dni). Najczęstsze efekty uboczne występujące po podaniu szczepionki to:

  • opuchnięcie miejsca wkłucia,
  • ból głowy
  • gorączka.

Większość skutków niepożądanych ustępuje jednak po jednym dniu. Obecnie żadne badania nie wskazują na to, że szczepionka nie będzie działała w przypadku nowej odmiany koronawirusa. Testy kliniczne nad szczepionką będą wciąż prowadzone. Naukowcy będą badać między innymi to, czy ktoś, kto jest zaszczepiony, może zarażać inne osoby.

Kiedy pierwsze szczepienia w Polsce?

Szczepienia przeciw COVID-19 rozpoczną się w Polsce już 27 grudnia. Pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk poinformował, że do wieczora 26 grudnia do naszego kraju ma trafić pierwsze 10 tys. dawek szczepionki. Do południa 27 grudnia, jak podał Dworczyk, preparat ma dotrzeć do wybranych szpitali. 

Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19 zakłada, że przed akcją szczepienia populacyjnego Polaków wybrane grupy zostaną zaszczepione w tzw. etapie zero. To m.in:

  • pracownicy szpitali węzłowych;
  • pracownicy pozostałych podmiotów wykonujących działalność leczniczą, w tym stacji sanitarno-epidemiologicznych;
  • pracownicy domów pomocy społecznej i pracownicy miejskich ośrodków pomocy społecznej;
  • pracownicy aptek, punktów aptecznych, punktów zaopatrzenia w wyroby medyczne, hurtowni farmaceutycznych, w tym firm transportujących leki;
  • pracownicy uczelni medycznych i studenci kierunków medycznych.

Wszystkie informacje na temat szczepień na koronawirusa znajdziesz tu. Jeśli masz jakieś pytania albo wątpliwości, koniecznie zajrzyj na tę stronę.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.