Przejdź do treści

Koniec ze szpitalami i oddziałami covidowymi? Dr Paweł Grzesiowski: „Absolutnie nie wolno w ten sposób odwoływać pandemii”

Koniec ze szpitalami i oddziałami covidowymi. Symbol końca pandemii czy przedwczesny optymizm?
Koniec ze szpitalami i oddziałami covidowymi. Symbol końca pandemii czy przedwczesny optymizm? / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Ignoruj zagrożenia, pamiętaj o lansie, nadużywaj słońca…Sposobów na zepsuty urlop jest znacznie więcej!
Orgazm pochwowy bez tabu
Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?
Pies kontra upał. Jak pomóc zwierzakowi? Podpowiadamy!
5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Jak wynika z ustaleń portalu prawo.pl, szpitale i oddziały covidowe mają istnieć tylko do końca marca tego roku. To symbol końca pandemii czy przedwczesny optymizm? Pytamy o to dra Pawła Grzesiowskiego.

Koniec „specjalnego trybu” finansowania

Jak informuje NFZ, z powodu znacznego spadku zakażeń COVID-19 i hospitalizacji minister zdrowia podjął decyzję o zakończeniu dotychczasowego „specjalnego trybu finansowania części świadczeń covidowych”. 

„Mając na celu kontynuację finasowania świadczeń udzielanych na rzecz pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2, od 1 kwietnia 2022 r. świadczenia te finansowane będą na podstawie umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej” – czytamy w komunikacie na stronie NFZ.

Jak mówi w rozmowie z nami Paweł Florek z biura prasowego NFZ, finansowaniem ze specjalnego, „covidowego” funduszu, mają być wciąż objęte jedynie szczepienia i rehabilitacja po przejściu COVID-19.

W praktyce może więc oznaczać to zamknięcie oddziałów covidowych. Ale na tym nie koniec zmian. Portal prawo.pl ustalił, że również szpitale tymczasowe nie będą dalej finansowane z dodatkowych środków przeznaczonych na walkę z koronawirusem. Nie powinny więc przyjmować kolejnych pacjentów. Jak podaje portal, szpitale przeznaczone dla chorych na COVID-19 i oddziały covidowe znikną z końcem marca.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Kobieta

„Trwa stopniowe odmrażanie oddziałów covidowych”

O to, czy rzeczywiście szpitale tymczasowe przestaną funkcjonować z końcem marca, zapytałyśmy Ministerstwo Zdrowia. Ono jednak skierowało nas do NFZ, które… poprosiło o kontakt z MZ, ponieważ „szpitale tymczasowe nie leżą w gestii NFZ”, tylko resortu zdrowia. I tu koło się zamyka. Jedno jest pewne: nie ma jeszcze oficjalnego stanowiska w sprawie placówek przeznaczonych w pełni dla pacjentów z COVID-19. Wiadomo jednak, co z oddziałami covidowymi.

Oddziały covidowe, m.in. ze względu na postępujący spadek hospitalizacji z powodu COVID-19, są stopniowo „odmrażane” i powracają do trybu, w którym funkcjonowały przed pandemią. Proces ten koordynują wojewodowie. Wydają decyzje o zabezpieczeniu tzw. łóżek covidowych oraz o ich „odmrożeniu” – mówi w rozmowie z Hello Zdrowie Paweł Florek z biura prasowego NFZ.

To właśnie współpraca NFZ z wojewodami budzi największe obawy ekspertów. Jak wskazuje prawo.pl, decyzja NFZ o zakończeniu finansowana musi być skoordynowana z decyzjami wojewodów. Nie może być bowiem tak, że wojewoda nie zwolni szpitala z obowiązku utrzymania łóżek covidowych, ale NFZ nie będzie ich już finansował z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. „W efekcie szpital nie będzie miał szans na zrealizowanie kontraktu” – zauważa portal. Paweł Florek uspokaja:

To, że nie będzie już łóżek dedykowanych dla pacjentów z COVID-19, nie oznacza, że leczenie pacjentów z COVID-19 nie będzie zapewnione. Sfinansujemy je w ramach umów z NFZ.

Obok finansowania wciąż pozostaje jednak pytanie o fizyczną dostępność miejsc dla takich pacjentów, które przecież mocno się uszczuplą po zlikwidowaniu tzw. łóżek covidowych i ewentualnej likwidacji szpitali covidowych. A miejsc dla osób z COVID-19 wciąż potrzebnych jest dużo, w tej chwili zajętych jest ponad 10 tys. łóżek dla nich przeznaczonych.

„Nie możemy ogłaszać końca pandemii”

– Rozumiem, że w ten sposób władze odwołują po cichu mobilizację pandemiczną – mówi w rozmowie z nami dr Paweł Grzesiowski, komentując doniesienia portalu prawo.pl i komunikat NFZ o zrezygnowaniu z finansowania leczenia osób z COVID-19 ze specjalnego funduszu. – W tej chwili należałoby zrewidować pojęcie oddziału covidowego. Jak rozumiem, chodzi o kwestie formalno-finansowe, a nie o to, czy pacjenci z COVID-19 będą leczeni w szpitalach. Bo w tej chwili hospitalizowanych jest 10 tys. pacjentów i oni przez miesiąc się nie rozpłyną.

Ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19 dodaje, że choć w tej chwili sytuacja pandemiczna na pewno się stabilizuje, bo mamy mniej zakażeń (ok. 12-14 tys. potwierdzonych dziennych przypadków) i raczej nagle się nie pogorszy, to „absolutnie nie wolno w ten sposób odwoływać pandemii”.

– Zakażenia są i będą. Będzie ich po prostu mniej, szczególnie w grupie zaszczepionych osób. Natomiast patrząc na liczbę zgonów, to mamy cały czas naprawdę bardzo trudną sytuację, bo jest 200-300 zgonów dziennie. I to mówi o tym, jak wiele osób musiało zachorować na COVID-19 i nie zostało zgłoszonych do systemu – podkreśla Grzesiowski.

I dodaje, że jeśli jesienią dojdzie do kolejnej fali pandemii, to powinniśmy działać szybko i przywrócić miejsca dla osób chorych na COVID-19 – po to, żeby „znów nie doszło do blokady”.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

COVID-19 w ściekach / istock

Kolejna fala COVID-19 rozpędza się w Polsce. „Mamy bardzo wyraźny wzrost stężeń wirusa w ściekach, czyli chorych jest coraz więcej”

Jesienią nawet 30 tysięcy hospitalizacji z powodu COVID-19? Minister zdrowia nie ma wątpliwości

Jesienią nawet 30 tysięcy hospitalizacji z powodu COVID-19? Adam Niedzielski podkreśla, że powrót z wakacji może nie być łatwy

To jeszcze nie koniec pandemii COVID-19? Wykryto nowe podwarianty Omikronu

Ponad 90 proc. Polaków jest odpornych na koronawirusa? Niedzielski: Wynik daje nam pewien komfort bezpieczeństwa

„W pomaganiu można się zatracić i przesadzić. Dlatego warto zrozumieć potrzeby drugiego człowieka i poznać swoje ograniczenia” – mówi psycholożka Sylwia Żbik-Weiss

Minister zdrowia wskazuje winowajcę nadmiarowych zgonów w naszym kraju. Według niego "problemem jest styl życia Polaków"

Minister zdrowia wskazuje winowajcę nadmiarowych zgonów w naszym kraju. Według niego „problemem jest styl życia Polaków”

WHO opublikowała nowy raport. Polska zajęła niechlubne drugie miejsce

WHO opublikowała nowy raport. Polska zajęła niechlubne drugie miejsce

Szczepienia nie, wojsko tak. Jak Korea Północna walczy z koronawirusem

Nowe zasady dotyczące odwiedzania pacjentów w szpitalu. Sprawdź, co się zmieniło

Nowe zasady dotyczące odwiedzania pacjentów w szpitalu. Sprawdź, co się zmieniło

W Korei Północnej oficjalnie zarejestrowano pierwszy przypadek koronawirusa. Kim Dzong Un ogłosił ścisły lockdown

Siedem osób usłyszało zarzuty w sprawie samobójstwa znanego lekarza. "Fala hejtu wymierzona w profesora była okrutna"

Siedem osób z zarzutami w sprawie samobójstwa znanego lekarza. „Fala hejtu wymierzona w profesora była okrutna”

Adam Niedzielski

Adam Niedzielski ogłosił zniesienie stanu epidemii w Polsce. „Przełączamy światło czerwone na pomarańczowe”

Kobieta w tramwaju

WHO: Przez koronawirusa SARS-CoV-2 mogło umrzeć ponad 16 mln osób na świecie. „Te otrzeźwiające dane nie tylko wskazują na wpływ pandemii”

Ciężki przebieg COVID-19 może nas umysłowo postarzeć nawet o 20 lat? Wyniki nowego badania nie pozostawiają wątpliwości

Niższe IQ po COVID-19? Wyniki nowego badania nie pozostawiają wątpliwości

Minister zdrowia: w połowie maja zostanie zniesiony stan epidemii

Minister zdrowia: w połowie maja zostanie zniesiony stan epidemii

„Nie ma jednej miary, co traumatyzuje, a co nie. Dla każdego układu nerwowego ‘za dużo’ ma inną definicję” – mówi terapeutka traumy Sabina Sadecka

Dania

Pierwszy kraj zawiesza program szczepień przeciwko COVID-19. „Kontrolujemy epidemię, która wydaje się ustępować”

Mieszkańcy Szanghaju z powodu zagrożenia COVID-19 są ogradzani płotami. „Szanghajskie zoo homo sapiens”

Wyjścia z domów są zagradzane płotami z powodu zagrożenia COVID-19. „Szanghajskie zoo homo sapiens”

Wirus eboli w Demokratycznej Republice Konga / gettyimages

Nowa epidemia eboli w Demokratycznej Republice Konga. Jest już pierwsza ofiara śmiertelna

Szczepienia przeciw COVID-19 drugą dawką przypominającą dla kolejnej grupy. Wyjaśniamy, kto może się na nie zapisać

Kolejna grupa Polaków może przyjąć 4. dawkę szczepionki przeciw COVID-19

Polska odmówiła przyjmowania szczepionek Pfizera? "To są poważne obciążenia finansowe"

Polska odmówiła przyjmowania szczepionek Pfizera? „To są poważne obciążenia finansowe”

Lockdown w Szanghaju / istock

Lockdown w Szanghaju. 25 milionów osób od trzech tygodni nie wychodzi ze swoich domów. Są trzy pierwsze ofiary śmiertelne

Wirus Zika - grozi nam pandemia? / gettyimages

Wirus Zika znowu się rozprzestrzenia. Czy grozi nam nowa epidemia?

Koniec z wystawianiem skierowań na rehabilitację covidową. To kolejny krok do tego, żeby COVID-19 zaczął być traktowany jak zwykła infekcja

Koniec z wystawianiem skierowań na rehabilitację pocovidową. To kolejny krok do tego, żeby COVID-19 zaczął być traktowany jak zwykła infekcja

Najpopularniejsze

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

kobieta z problemami skórnymi

Wybroczyny (petocje) – co to jest, dlaczego powstają i jak sobie z nimi poradzić?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Ropiejące oczy kobiety

Ropiejące oczy u dzieci i dorosłych – przyczyny i metody leczenia

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Wysoki cholesterol - jakie są przyczyny i objawy? Sposoby na wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol – jakie są przyczyny i objawy? Jak go obniżyć?

para w łóżku

Fellatio, czyli oswajanie penisa. 7 najważniejszych zasad!

laboratorium

D-dimery – co to jest? Jak obniżyć zbyt wysoki poziom?

MCV – morfologia, wyniki, norma. MCV podwyższone i za niskie

×