Przejdź do treści

Koniec ze szpitalami i oddziałami covidowymi? Dr Paweł Grzesiowski: „Absolutnie nie wolno w ten sposób odwoływać pandemii”

Koniec ze szpitalami i oddziałami covidowymi. Symbol końca pandemii czy przedwczesny optymizm?
Koniec ze szpitalami i oddziałami covidowymi. Symbol końca pandemii czy przedwczesny optymizm? / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Jak wynika z ustaleń portalu prawo.pl, szpitale i oddziały covidowe mają istnieć tylko do końca marca tego roku. To symbol końca pandemii czy przedwczesny optymizm? Pytamy o to dra Pawła Grzesiowskiego.

Koniec „specjalnego trybu” finansowania

Jak informuje NFZ, z powodu znacznego spadku zakażeń COVID-19 i hospitalizacji minister zdrowia podjął decyzję o zakończeniu dotychczasowego „specjalnego trybu finansowania części świadczeń covidowych”. 

„Mając na celu kontynuację finasowania świadczeń udzielanych na rzecz pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2, od 1 kwietnia 2022 r. świadczenia te finansowane będą na podstawie umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej” – czytamy w komunikacie na stronie NFZ.

Jak mówi w rozmowie z nami Paweł Florek z biura prasowego NFZ, finansowaniem ze specjalnego, „covidowego” funduszu, mają być wciąż objęte jedynie szczepienia i rehabilitacja po przejściu COVID-19.

W praktyce może więc oznaczać to zamknięcie oddziałów covidowych. Ale na tym nie koniec zmian. Portal prawo.pl ustalił, że również szpitale tymczasowe nie będą dalej finansowane z dodatkowych środków przeznaczonych na walkę z koronawirusem. Nie powinny więc przyjmować kolejnych pacjentów. Jak podaje portal, szpitale przeznaczone dla chorych na COVID-19 i oddziały covidowe znikną z końcem marca.

Kobieta

„Trwa stopniowe odmrażanie oddziałów covidowych”

O to, czy rzeczywiście szpitale tymczasowe przestaną funkcjonować z końcem marca, zapytałyśmy Ministerstwo Zdrowia. Ono jednak skierowało nas do NFZ, które… poprosiło o kontakt z MZ, ponieważ „szpitale tymczasowe nie leżą w gestii NFZ”, tylko resortu zdrowia. I tu koło się zamyka. Jedno jest pewne: nie ma jeszcze oficjalnego stanowiska w sprawie placówek przeznaczonych w pełni dla pacjentów z COVID-19. Wiadomo jednak, co z oddziałami covidowymi.

Oddziały covidowe, m.in. ze względu na postępujący spadek hospitalizacji z powodu COVID-19, są stopniowo „odmrażane” i powracają do trybu, w którym funkcjonowały przed pandemią. Proces ten koordynują wojewodowie. Wydają decyzje o zabezpieczeniu tzw. łóżek covidowych oraz o ich „odmrożeniu” – mówi w rozmowie z Hello Zdrowie Paweł Florek z biura prasowego NFZ.

To właśnie współpraca NFZ z wojewodami budzi największe obawy ekspertów. Jak wskazuje prawo.pl, decyzja NFZ o zakończeniu finansowana musi być skoordynowana z decyzjami wojewodów. Nie może być bowiem tak, że wojewoda nie zwolni szpitala z obowiązku utrzymania łóżek covidowych, ale NFZ nie będzie ich już finansował z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. „W efekcie szpital nie będzie miał szans na zrealizowanie kontraktu” – zauważa portal. Paweł Florek uspokaja:

To, że nie będzie już łóżek dedykowanych dla pacjentów z COVID-19, nie oznacza, że leczenie pacjentów z COVID-19 nie będzie zapewnione. Sfinansujemy je w ramach umów z NFZ.

Obok finansowania wciąż pozostaje jednak pytanie o fizyczną dostępność miejsc dla takich pacjentów, które przecież mocno się uszczuplą po zlikwidowaniu tzw. łóżek covidowych i ewentualnej likwidacji szpitali covidowych. A miejsc dla osób z COVID-19 wciąż potrzebnych jest dużo, w tej chwili zajętych jest ponad 10 tys. łóżek dla nich przeznaczonych.

„Nie możemy ogłaszać końca pandemii”

– Rozumiem, że w ten sposób władze odwołują po cichu mobilizację pandemiczną – mówi w rozmowie z nami dr Paweł Grzesiowski, komentując doniesienia portalu prawo.pl i komunikat NFZ o zrezygnowaniu z finansowania leczenia osób z COVID-19 ze specjalnego funduszu. – W tej chwili należałoby zrewidować pojęcie oddziału covidowego. Jak rozumiem, chodzi o kwestie formalno-finansowe, a nie o to, czy pacjenci z COVID-19 będą leczeni w szpitalach. Bo w tej chwili hospitalizowanych jest 10 tys. pacjentów i oni przez miesiąc się nie rozpłyną.

Ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19 dodaje, że choć w tej chwili sytuacja pandemiczna na pewno się stabilizuje, bo mamy mniej zakażeń (ok. 12-14 tys. potwierdzonych dziennych przypadków) i raczej nagle się nie pogorszy, to „absolutnie nie wolno w ten sposób odwoływać pandemii”.

– Zakażenia są i będą. Będzie ich po prostu mniej, szczególnie w grupie zaszczepionych osób. Natomiast patrząc na liczbę zgonów, to mamy cały czas naprawdę bardzo trudną sytuację, bo jest 200-300 zgonów dziennie. I to mówi o tym, jak wiele osób musiało zachorować na COVID-19 i nie zostało zgłoszonych do systemu – podkreśla Grzesiowski.

I dodaje, że jeśli jesienią dojdzie do kolejnej fali pandemii, to powinniśmy działać szybko i przywrócić miejsca dla osób chorych na COVID-19 – po to, żeby „znów nie doszło do blokady”.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Adam Niedzielski

Stan zagrożenia epidemicznego zostanie zniesiony. Adam Niedzielski podał konkretną datę

Pandemię koronawirusa spowodował wyciek z laboratorium? Departament Energii USA wydał swą ocenę

„Koszyki sklepowe to temat rzeka”. Czym i jak się zarażamy mówi mikrobiolożka Magdalena Grudzień

Tak źle nie było od dawna. Liczba urodzeń w Polsce gwałtownie spadła

Tak źle nie było od 1945 roku. Liczba urodzeń w Polsce gwałtownie spadła

Nowy raport o stanie zdrowia Polek i Polaków nie nastraja optymistycznie. Gdzie w Polsce żyje się najkrócej?

Nowy raport o stanie zdrowia Polek i Polaków nie nastraja optymistycznie. Gdzie w naszym kraju żyje się najkrócej?

Maseczki ochronne

Rząd zdecydował. Maseczki zostaną z nami na dłużej

W polskich szpitalach powraca zakaz odwiedzin. Obowiązuje do odwołania

W polskich szpitalach powraca zakaz odwiedzin. Obowiązuje do odwołania

To nie koniec koronawirusa. Nowa mutacja Omikronu rozprzestrzenia się po Europie

Od 12 grudnia można zaszczepić na COVID-19 najmłodsze dzieci. Wystawiono już około 2 mln skierowań

Od 12 grudnia można zaszczepić na COVID-19 najmłodsze dzieci. Wystawiono już około 2 mln skierowań

Szczepienie dziecka

Szczepienia na COVID-19 dostępne dla dzieci od 6. miesiąca życia. „Zamówiliśmy pół miliona dawek” – zapewnia Adam Niedzielski

Kobieta z termometrem w ręce

Każda kolejna infekcja koronawirusem SARS-CoV-2 zwiększa ryzyko śmierci. Eksperci alarmują

Szczepionka

Trwają przygotowania do kolejnej pandemii. Nowe szczepionki mają powstawać w 100 dni

Kobieta w kombinezonie ochronnym pobiera wymaz z nosa chorej do badania

Coraz więcej przypadków zakażenia najnowszymi subwariantami Omikrona BQ.1 i BQ.1.1. Pierwsze objawy choroby mogą być inne niż wcześniej

Czym możesz zarazić się od swojego zwierzaka i czym on może zarazić się od ciebie. „Powszechne przekonanie, że psia ślina wyleczy ludzką ranę, jest mitem”

Dzieci i nastolatki po COVID-19 mają większe szanse na rozwój cukrzycy? Nowe badanie nie pozostawia złudzeń

Wirus Marburg – czy angolski scenariusz z 2005 r. może się powtórzyć w Europie?

Szczepienie

Adam Niedzielski: „Wprowadzamy szczepienie przeciw COVID-19 drugą dawką przypominającą”

Dziecko dostaje szczepionkę

Kto może zaszczepić się czwartą dawką szczepionki na COVID-19? Jest decyzja EMA

Jest nowe rozporządzenie dotyczące maseczek. W tych miejscach trzeba je nosić do 30 września

Jest nowe rozporządzenie dotyczące maseczek. W tych miejscach trzeba je nosić przynajmniej do 30 września

Szczepienie

Warto czekać na szczepionkę przeciw Omikronowi, czy lepiej szczepić się wcześniej?

Kobieta

Dwa objawy wskazujące na zakażenie „ukrytym Omikronem”. Jeśli je masz, zostań w domu

"Bardzo dynamiczny wzrost zachorowań na koronawirusa". Minister zdrowia wyjaśnia, jaką strategię postanowił obrać rząd

„Bardzo dynamiczny wzrost zachorowań na koronawirusa”. Minister zdrowia wyjaśnia, jaką strategię obrał rząd

Nietrzymanie stolca, zaburzenia erekcji, a nawet halucynacje. Wydłuża się lista objawów long COVID

Jest decyzja Ministerstwa Zdrowia w sprawie czwartej dawki szczepionki przeciw COVID-19. Wyjaśniamy, kto będzie mógł ją przyjąć

Jest decyzja MZ w sprawie czwartej dawki szczepionki przeciw COVID-19. Wyjaśniamy, kto będzie mógł ją przyjąć