Przejdź do treści

Konieczne będzie opracowanie nowej formuły szczepionki przeciw COVID-19 na 2022 rok – zapowiada prezes BioNTech

Szczepionka na COVID-19
Szczepionka na COVID-19 / gettyimages
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Obecne warianty COVID-19 nie różnią się na tyle od mutacji podstawowej, by zagrozić trwającym kampaniom szczepień. Może się to jednak zmienić w połowie 2022 roku. Właśnie dlatego konieczne będzie opracowanie nowej formuły szczepionki, która będzie jeszcze bardziej skuteczna.

Nowa szczepionka na 2022 r.

Chociaż obecne mutacje COVID-19 nie różnią się od wariantu podstawowego, już niebawem będziemy potrzebować nowych szczepionek, które będą nas chronić przed kolejnymi mutacjami koronawirusa. Tak uważa Ugur Sahin, prezes BioNTech, który w rozmowie z brytyjskim dziennikiem „Financial Times” dodał, że najprawdopodobniej czeka nas to już w połowie 2022 roku.

„W tym roku nowa szczepionka jest zupełnie niepotrzebna, jednak do połowy następnego roku sytuacja może się diametralnie zmienić. To ewolucja, która tak naprawdę dopiero się zaczęła” – dodał Ugur Sahin.

Przypomnijmy: to właśnie niemiecka firma BioNTech wspólnie z amerykańskim koncernem farmaceutycznym Pfizer opracowała pierwszą szczepionkę przeciwko COVID-19.

Pielęgniarka w skafandrze ochronnym trzyma w rękach szczepionkę

Walka z COVID-19 w 2022 r.

W rozmowie z „Financial Times” prezes BioNTech odmówił odpowiedzi na pytanie o prognozy dotyczące przyszłych cen nowych dawek szczepionek BioNTech/Pfizer. Podkreślił, że tego typu informacje będą potrzebne dopiero za kilka, kilkanaście miesięcy.

Zdaniem Sahina w 2022 roku w programach szczepień pojawią się dwa główne nurty działań. Pierwszy z nich będzie obejmował szczepienia przypominające dla tych, którzy otrzymali już pierwszą dawkę. Drugi – próby zaszczepienia osób z biednych krajów, które wcześniej miały utrudniony dostęp do preparatów.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.