Przejdź do treści

Koronawirus może być neutralizowany przez promienie słoneczne. Najnowsze odkrycie naukowców z Mediolanu

Kobieta w aucie patrzy przez szybę i wyciąga głowę do słońca
Koronawirus może być neutralizowany przez promienie słoneczne. Najnowsze odkrycie naukowców z Mediolanu/ Pexels, fot. Anastasia Shuraeva
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Eksperci z Mediolanu wykazali, że koronawirus SARS-CoV-2 jest czuły na działanie promieni słonecznych. Jak twierdzą naukowcy, w szczególności promienie UVA i UVB mogą neutralizować wirusa w zaledwie kilka minut. 

Koronawirus SARS-CoV-2 jest czuły na promienie słoneczne?

Od początku wybuchu pandemii COVID-19 wiele osób żywiło nadzieję, że w okresie letnim wirus ustąpi. Naukowcy badali więc, czy światło ultrafioletowe (UV) potrafi zabić koronawirusa SARS-CoV-2. Według nich koronawirus działa sezonowo, ze spadkiem częstości infekcji latem i szczytem zimą.

Wpływ światła utlrafioletowego był badany od lat ze względu na jego właściwości bakteriobójcze. Istnieją trzy rodzaje promieni UV emitowanych przez słońce, które można podzielić w zależności od długości fali: UVA, UVB i UVC. Przykładowo, światło UVC wykorzystywane jest do dezynfekcji ścieków, zamkniętych pomieszczeń i produktów biologicznych. Światło UVC jest jednak blokowane przez atmosferę ziemską, ale promienie UVA i niektóre promienie UVB docierają do powierzchni Ziemi. Naukowcy z uniwersytetu w Mediolanie i włoskiego Instytutu Astrofizyki wykazali, że światło słoneczne, w szczególności właśnie promienie UVA i UVB, likwidują koronawirusa w zaledwie kilka minut.

„Nasze ustalenia wskazują na to, że promieniowanie słoneczne docierające na powierzchnię Ziemi może całkowicie dezaktywować w ciągu kilku minut SARS-CoV-2 w stężeniu podobnym do tego, jakie występuje w ślinie” – napisali autorzy raportu.

Badacze są jednak dość ostrożni. Rezultaty ich prac zostały opublikowane na portalu MedRxiv, który zastrzega, że nie należy rozpatrywać wyników jako potwierdzonych tez naukowych, ale jako wstępne ustalenia. Potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić ten wynik.

Para młoda

Nie rezygnuj z kremu z filtrem!

W związku z pojawiającymi się informacjami o wrażliwości koronawirusa SARS-CoV-2 na promienie słoneczne, powstało także wiele mitów. Jednym z nim jest twierdzenie, aby latem nie używać kremów z filtrem na twarz. Jak zauważają naukowcy, ekspozycja na promieniowanie UV jest głównym czynnikiem rozwoju raka skóry.

Ponadto należy pamiętać, że badanie nie dotyczyło powierzchni ludzkiej skóry. Ważne jest więc, aby chronić skórę przed promieniowaniem słonecznym, nakładając krem ​​z filtrem przeciwsłonecznym na twarz przez cały rok.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.